tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Powstaje książka o Parczówku

 

Parczówek – to mała wieś leżąca 6 km od Opoczna przy drodze w kierunku na Końskie przez Sitowę. To stąd pochodzi Ryszard Brzóska, autor książki „Zarys historii wsi Parczówek”, książki która co prawda jeszcze powstaje, ale w większości jest już napisana.
Opracowana historia Parczówka obejmuje najbardziej burzliwy okres w dziejach Polski i najważniejsze wydarzenia w jej historii, lata od drugiej połowy XVIII wieku do dnia dzisiejszego. Poznamy historię wsi w czasach rozbiorów, wojen napoleońskich, powstań narodowych (kościuszkowskiego, listopadowego i styczniowego), zaborów, I i II wojny światowej, wojny bolszewickiej.
Z książki dowiemy się m.in. jaka jest etymologia nazwy Parczówek, o przekazach ustnych i podaniach, o nazwach gwarowych, o historii wsi, o środowisku, o mieszkańcach, o gospodarce, handlu, transporcie, oświacie i kulturze, o zabytkach i wielu innych ciekawych zagadnieniach.
Do ukazania się książki musimy jeszcze trochę poczekać, ale już teraz zapowiada się bardzo przyjemna lektura, która dzisiejszym mieszkańcom wsi pozwoli przenieść się do czasów młodości, a dla przyszłych pokoleń będzie doskonałym kompendium wiedzy o swojej małej ojczyznie.
Autor prosi wszystkie osoby, które mogą i zechcą pomóc o przekazywanie wszelkich materiałów – dokumentów i zdjęć. Dokumenty można przekazać do naszej redakcji, na adres ul. Westerplatte 6 lub na adres e–mailowy: top@pajpress.pl.


Bogumił Predoń   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 43 (694) z dnia 29 Października 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »