tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Poświętne

 Poświętne poza rozkładem

 
Mieszkańcy gminy Poświętne skarżą się na brak wygodnego połączenia z Opocznem. Z początkiem wakacji do stolicy powiatu nie wyjedzie już nawet autobus szkolny

Poświętnianie od lat borykają się z utrudnionym dojazdem do stolicy powiatu. O ile pozostałe gminy mają w miarę dobre połączenia komunikacyjne z Opocznem, mieszkańcy Poświętnego są w znacznie gorszej sytuacji. Aby dotrzeć do stolicy powiatu muszą przejechać przez Drzewicę, razem z młodzieżą szkolną. Nie dosyć, że godziny odjazdów są niezbyt dogodne, to kursy te będą funkcjonować tylko do końca roku szkolnego. Z początkiem wakacji do Opoczna z Poświętnego nie wyjedzie już ani jeden autobus.
Od połowy września ubiegłego roku, po kilku latach przerwy, wznowiono połączenie autobusowe między Opocznem a Poświętnem. W ramach porozumienia między władzami powiatu, a PKS Opoczno kursy z Drzewicy do Opoczno przedłużono o Poświętne, głównie z myślą o uczniach szkół ponadgimnazjalnych mieszkających w tym terenie. Poranny kurs rusza z Poświętnego o godz. 6.15. Autobus jedzie przez Ossę i Odrzywół. W Drzewicy jest o 6.50, a w Opocznie o 7.28. Ten właśnie kurs jest najbardziej dogodny, zwłaszcza, jeśli ktoś chce być w Opocznie wcześnie rano. Tyle, że nie każdy ma do załatwienia sprawy wymagające zrywania się z łóżka około 5.00. Z kolei drugi kurs, o godz. 14.48, dojeżdża do Opoczna około 16.00, kiedy wszystkie urzędy i instytucje są już zamknięte.
? Nie dosyć, że do Opoczna musimy jeździć przez Inowłódz, to w dodatku możemy polegać wyłącznie na prywatnych środkach transportu. A przecież nie każdy ma własny samochód i prawo jazdy czy dziecko lub znajomego, który w razie czego zawiezie, gdzie trzeba ? mówią poświętnianie. A wkrótce będzie jeszcze trudniej, bo droga wojewódzka nr 726 będzie remontowana na odcinku od Dęborzeczki do Inowłodza. A to oznacza dodatkowe utrudnienia. Prace na tym odcinku prawdopodobnie rozpoczną się jeszcze w tym roku.
Pracownicy Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego potwierdzają, że nie ma innego połączenia autobusowego między Opocznem a Poświętnem. Co więcej, póki co żaden z przewoźników nie wnioskował także o zezwolenie na uruchomienie takiej linii. Nie zapowiada się więc, aby wkrótce miało się coś zmienić. Nie jest to połączenie rentowne i nikt nie może zmusić prywatnych przedsiębiorców do realizowania połączeń, które im się nie opłacają. Od wakacji mieszkańcom Poświętnego pozostają więc wyłącznie dojazdy na własną rękę.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 22 (881) z dnia 30 Maja 2014r.
W dziale Poświętne dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »