tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Aktualności

 Pokłosie jednego spotkania

 

Podczas warsztatów dziennikarskich w Żywcu we wrześniu 2009 roku spotkałem się z uczestniczącym w warsztatach przewodniczącym Stowarzyszenia Polska Sahara Marianem Pajdakiem. Mówił wówczas o zamiarch stowarzyszenia związanych z Pustynią Błędowską, niszczejącym w szybkim tempie zabytku przyrody w Polsce. Szukał pomysłów na przyszłość. Ot, tak z głupia frant wspomniałem mu o położonej w gminie Żarnów wiosce o nazwie Afryka. Bardzo go to zainteresowało, a teraz okazało się, że sprawa ma swój ciąg dalszy. Trzydzieścioro dzieci z terenu gminy Żarnów spędzi 10–dniowe wakacje na Pustyni Błędowskiej.
W pierwszym kwartale br. Urząd Gminy w Żarnowie ogłosił konkurs ofert na realizację, zleconego przez gminę Żarnów, zadania z zakresu wyrównywania szans społecznych i edukacyjnych oraz promocji świadomości ekologicznej i międzykulturowej, adresowanego do młodego pokolenia mieszkańców tej gminy. Spośród nadesłanych propozycji do realizacji wybrano ofertę Stowarzyszenie Polska Sahara, działającego w rejonie Pustyni Błędowskiej w Małopolsce, które zaprasza dzieci i młodzież w wieku od 10 do 16 lat do udziału w innowacyjnym projekcie pn. „Wakacje z Afryką”. Oferta skierowana jest szczególnie do rodzin, którym ze względów ekonomicznych trudno jest samodzielnie zapewnić letni wypoczynek podopiecznych, jak również borykających się z problemami natury wychowawczej oraz prawidłowego rozwoju emocjonalnego i intelektualnego dzieci.
Na program „Wakacji z Afryką” składa się nieodpłatny wyjazd w okresie od 15 do 24 lipca w rejon Pustyni Błędowskiej (województwo małopolskie, powiat olkuski) grupy około 30 dzieci z gminy Żarnów, ich aktywny udział w poznawczych i edukacyjnych zajęciach o tematyce afrykańskiej i ekologicznej, warsztatach artystycznych, wycieczkach krajoznawczych oraz zajęciach rekreacyjnych i sportowych. Program ten, pomimo swego bogactwa, zakłada elastyczność działań dostosowanych do wieku i percepcji uczestników. Głównym celem jest ich aktywna nauka, uwrażliwienie i odstresowanie od codziennej rutyny, Zajęcia będą realizowane głównie w formie zabaw i warsztatów dostosowanych do możliwości, zainteresowań i potrzeb podopiecznych. Finalnym punktem projektu będzie międzykulturowy, integracyjny festyn „Afryka bliska i daleka” zaplanowany na 25 lipca na terenie gminy Żarnów – przy Szkole Podstawowej w Klewie, w programie którego zaprezentowane zostaną m.in. efekty 10–dniowego obcowania z tematyką afrykańską i ekologiczną młodych uczestników wyjazdu do Małopolski, a także degustacje potraw afrykańskich, pokaz mody afrykańskiej i tańca afrodance, wystawa fotografii pt. „Sahara”
Zorganizowanie „Wakacji z Afryką” umożliwia uzyskana przez gminę Żarnów dotacja Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, pochodząca z kredytu Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju na realizację zadań z ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich.
Spotkania informacyjno–organizacyjne rodziców zainteresowanych udziałem ich dzieci w tym innowacyjnym, wakacyjnym projekcie zaplanowano na 16 czerwca w placówkach szkolnych w Żarnowie i Klewie.
Nad akcją Tygodnik Opoczyński objął patronat medialny.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 23 (674) z dnia 11 Czerwca 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »