tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Pogoda w 2012 roku

 
Prognozy z pożółkłych kalendarzy



Starodruk ze zbiorów biblioteki Muzeum Zamojskiego w Zamościu (1760)



Konia z rzędem temu, kto w ubiegłym roku prawidłowo przewidział pogodę na nadchodzące pory roku. Pogoda płatała niesamowite figle nie tylko przekonanym o trafności reguł ze starych kalendarzy, ale i doświadczonym synoptykom opracowującym krótkoterminowe prognozy. Zima przyszła wiosną, lato jesienią, a wiosna zimą. Lipiec ? zgodnie zapowiadany jako miesiąc idealny na urlop ? okazał się ?lipcopadem?, a potem trzymiesięczny brak opadów sprawił, że pod koniec listopada w 23 stacjach pomiarowych poziom wody był najniższy od ponad stu lat. Do tego burze, wichury, nawałnice?
A jednak mimo zastrzeżeń, że wszelkie przepowiednie, horoskopy i prognozy należy traktować z przymrużeniem oka, chętnie zaglądamy do nich, podświadomie wierząc, że kryją w sobie mądrość i doświadczenie wielu pokoleń. W prognozowaniu pogody pomocne są wieloletnie obserwacje zawarte w starych kalendarzach. Szczególnym uznaniem, nawet współczesnych synoptyków, od lat cieszą się: wydany w 1542 roku Zielnik Hieronima Spiczyńskiego, botanika i lekarza nadwornego Zygmunta II Augusta, Kalendarz Uniwersalny Krzysztofa Helwinga z 1702 roku oraz Kalendarze polskie i ruskie wydawane od 1725 roku we Lwowie przez Stanisława z Łanów Duńczewskiego, profesora Akademii Zamojskiej. Powszechnie korzystano też z kalendarzy gospodarskich drukowanych w latach 1760 ?1863 przez karmelitów bosych z klasztoru w Berdyczowie. W XVII w. dr Mauritius Knauer (1613?1664), opat klasztoru Langheim w ówczesnym biskupstwie Bamberg, swoje wieloletnie codzienne obserwacje pogody usystematyzował w tablice ?powtarzalnego kalendarza pogody?.
W opisywanych tam regułach uwzględniany był też wpływ wywierany na pogodę przez siedem planet rządzących kolejnymi latami zwrotnikowymi, Według chaldejskiego szyku planet (Saturn, Jowisz, Mars, Słońce, Wenus, Merkury i Księżyc) rokiem 2012 będzie się opiekować planeta najbliższa Słońcu ? Merkury. Ponieważ rok zwrotnikowy zaczyna się w momencie równonocy wiosennej, bieżąca zima należy jeszcze do roku Wenus, następne pory roku będą już w władaniu Merkurego. O roku Merkurego stare kalendarze pisały: ?rok więc niniejszy w powszechności więcej suchych wiatrów i zimna, niż ciepła i wilgoci, mieć będzie; a dla tego urodzajom ziemi, bardzo nieprzyjaznym, a nawet szkodliwym się okaże?.
Czegóż więc według dawnych reguł i kalendarzy możemy się spodziewać w 2012 roku?


PORY ROKU

Zima
Zima 2011/2012 powinna być zmienna z opadami. Na początku dość sucho, przymrozki. Od stycznia aura bardziej wilgotna, wietrzna i zmienna. Oprócz śniegu możliwe również częste opady deszczu. Koniec zimy słoneczny, ale zimny, z wiatrem i śniegiem.

Wiosna
Wiosna w latach Merkurego bywa raczej nieprzyjemna. Może być dość ciepło na początku, ale potem czeka nas okres chłodów, z przymrozkami i ostrym powietrzem. W połowie niedostatek opadów opóźniający wzrost roślin. Lepsza pogoda w końcu maja i w czerwcu, liczne burze i silne suche wiatry.

Lato
Niestałe i przekropne ? dnie pogodne na przemian z deszczowymi, częściej chłodno i pochmurnie niż upalnie. Duże wahania temperatury. Gwałtowne burze z wichrem i gradem przyniosą więcej szkody niż pożytku. Poprawa pogody na przełomie sierpnia i września.

Jesień
Na początku dżdżysta, wilgotna i niezbyt ciepła. Już w pierwszej połowie możliwe ochłodzenie, ostre przymrozki, nawet śnieg w górach i na Suwalszczyźnie. Więcej dni pogodnych i suchych w drugiej części. Koniec jesieni z opadami śniegu i mrozem.


MIESIĄCE

Styczeń
Początek pochmurny i zimny, z opadami. Od 5 kilka dni pogodnych ze słońcem. Pogorszenie około 12, odwilż ? deszcz lub deszcz ze śniegiem na zachodzie i w centrum, za wschodzie śnieg. Zmiennie i pochmurno do końca miesiąca, możliwe rozpogodzenia w połowie trzeciej dekady.

Luty
Nadal sporo opadów. Ochłodzenie, śniegi i mrozy w pierwszej dekadzie. Silne wiatry i zamiecie między tłustym czwartkiem a Popielcem. W ostatki nieco cieplej, ale pogoda nadal mało stabilna. Powrót lekkiej zimy w trzeciej dekadzie, w końcu miesiąca śnieg z deszczem i gołoledź.

Marzec
Zmienny i dość ciepły. Na początku miesiąca nocą przymrozki, rano śnieg, wieczorem śnieg z deszczem. Ocieplenie pod koniec pierwszej dekady. Od połowy marca ładnie, ale chłodniej. Więcej słońca. Ostatnie dnie chłodniejsze, ale pogodne.

Kwiecień
Wielki Tydzień dość pogodny, może jednak poprószyć śnieg. Zmiana pogody w Wielkanoc, ochłodzenie, miejscami nawet spore. W połowie kwietnia ocielenie, ale na krótko. W trzeciej dekadzie chłodniej, więcej chmur, deszczów i wiatrów. Lokalnie silne i gwałtowne burze.

Maj
Miesiąc zmienny i niezbyt ciepły. W pierwszym tygodniu burze i ulewy, możliwe przymrozki. W połowie maja kilka dni pięknych i wiosennych, ale w końcu dekady napływ ostrzejszego powietrza, znów chłodne noce i przygruntowe przymrozki. Potem na przemian ładnie i deszczowo.

Czerwiec
Miesiąc Euro 2012 zacznie się od ciepłych dni, załamanie pogody możliwe na przełomie pierwszej i drugiej dekady ? po gwałtownych opadach i burzach nastąpi znaczne ochłodzenie. Potem coraz cieplej aż do przesilenia letniego. Początek kalendarzowego lata parny, pochmurny i deszczowy.

Lipiec
Niezbyt przychylny dla urlopowiczów, niestały, wietrzny i raczej chłodny. Możliwe bardzo duże skoki temperatury, zwłaszcza nocą. Sporo pochmurnych i deszczowych dni. Lokalnie silne i ulewne burze z zagrożeniem powodziowym. Więcej ciepła i słońca w końcu miesiąca.

Sierpień
Początek miesiąca piękny i ciepły, ale parny i burzowy. Słonecznie i sucho do końca drugiej dekady. Potem załamanie pogody, ochłodzenie, zimne i mgliste noce. Pod koniec miesiąca ponowne ocieplenie, nawet upalnie.
Wrzesień
Do połowy miesiąca dość ciepło z przelotnymi opadami i licznymi porannymi mgłami. W drugiej dekadzie pojawią się zimne i mgliste wieczory oraz nocne przymrozki. Pierwsze dni kalendarzowej jesieni deszczowe, ale potem ładna pogoda do końca września.

Październik
W pierwszej dekadzie sporo dni chłodnych i dżdżystych. Wieczorami typowo jesienne mgły i szarugi. Niezbyt przyjemna aura może utrzymać się nawet do końca drugiej dekady. Przejaśnienia w połowie miesiąca, ale z silnymi przymrozkami i szronem. Na sam koniec miesiąca nieco cieplej i bez opadów.

Listopad
Zacznie się porannymi, gęstymi mgłami, rzednącymi stopniowo w ciągu dnia. Sporo dni pochmurnych, ponurych i dość chłodnych. W drugiej dekadzie więcej chmur i silnych wiatrów, możliwe opady deszczu ze śniegiem, w górach i na wschodzie śniegu. Pierwszy atak zimy spodziewany jest w trzeciej dekadzie.

Grudzień
Początek prawie zimowy ? dość mroźno z opadami śniegu. Około 10 lekkie ocieplenie, deszcz ze śniegiem i gołoledź. Potem mrozy i śniegi nasilą się, ale na krótko. W Boże Narodzenie pochmurno, przelotny, marznący deszcz ze śniegiem, gołoledź. Większe opady śniegu dopiero pod koniec roku.
Lata Merkurego nie są zbyt przychylne dla pogody i zależnych od niej plonów. Tak wynika z dawnych obserwacji i starych kalendarzy. Tegoroczną prognozę potwierdza starosłowiańska wróżba na podstawie faz Księżyca w Boże Narodzenie. W Wigilię Księżyc był w nowiu ? według dawnych reguł taki układ zwiastuje niepewne urodzaje i zmienną pogodę w ciągu całego następującego po nim roku. Jeśli dodamy do tego przypadające w 2012 roku maksimum cyklu aktywności Słońca i związane z tym anomalie pogodowe, kolejny rok nie zapowiada się obiecująco.

(opr.: erg)


erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 1 (756) z dnia 6 Stycznia 2012r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »