tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »

Kupię działkę budowlaną w Opocznie - ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Ciekawostki

 Pogoda na lato

 
Bociany się nie mylą...


21 czerwca, o godz. 12.51, Słońce weszło w znak Raka ? rozpoczęło się astronomiczne lato.
Prognozowanie pogody na dłuższy okres w tym roku jest wyjątkowo ryzykownym przedsięwzięciem. Lato w roku Saturna może być zmienne, nijakie, raczej nieprzyjemne i stosunkowo mokre. Przeważają temperatury raczej umiarkowane, dni gorące, piękne raczej są rzadkie, zimnych zaś sporo. Co nas czeka w letnich miesiącach?

Lipiec
Początek lipca powita nas typowo letnią, ciepłą pogodą, której towarzyszyć mogą opady deszczu. Dni z opadami, w całym miesiącu, może być sporo. Letnim upałom mogą towarzyszyć burze. W drugiej połowie lipca dni pogodne będą przeplatać się z dniami chłodnymi, zimnymi. Pod koniec miesiąca ciepło i słonecznie.

Sierpień
Początek miesiąca nadal ciepły i suchy. Jeżeli zdarzą się opady to raczej przelotne, przy upalnych temperaturach niewykluczone letnie burze. Więcej chmur, opadów i spadków temperatury w drugiej dekadzie. Potem znów ciepło i bezchmurnie, ale po wyraźnie chłodnych nocach pojawią się już poranne zamglenia.

Wrzesień
Miesiąc ze zróżnicowaną pogodą. Dni pogodne, cieplejsze, możliwe w pierwszej połowie września. Potem mokro, z opadami deszczu, zimno. Nieprzyjemnej aurze mogą towarzyszyć silne wiatry. Podczas rozpogodzeń w dzień, w nocy możliwe przymrozki.
Synoptycy, jak zwykle ostrożni przy prognozach długoterminowych, są zdania, że w tym roku czeka nas standardowe jak na nasze położenie geograficzne lato. Miesiące letnie w Polsce mają największą sumę opadów. W tym roku będą one powyżej średniej. Możliwe są też upały ? temperatury powyżej standardowych temperatur w miesiącach letnich w Polsce. Podobnie do ostatnich lat ? w całym kraju lokalnie wystąpią gwałtowne zjawiska pogodowe: burze, trąby powietrzne. Ich skali niestety nie sposób przewidzieć, można jedynie prognozować, że będzie ich więcej niż zwykle.
Warto na koniec przypomnieć tzw. "prognozę bocianią". To nie jest tylko ludowe wierzenie, ale sprawdzona ornitologiczna obserwacja. Gdy przybyłe do nas wiosną bociany mają wiele małych ? czyli pięć, a nawet sześć w gnieździe ? lato będzie niezbyt gorące i raczej deszczowe. Jednak takie lato bocianom sprzyja, ponieważ niezbyt wysokie temperatury i dużo wilgoci pozwalają na szybki rozwój owadów, myszy czy żab, którymi się żywią. Mogą sobie wtedy pozwolić na większe rodziny. Odwrotnie, gdy małych w gniazdach jest mniej ? ledwie jedno czy dwa ? lato będzie upalne i suche. Wtedy zdobyczy jest mniej i trudniej bocianom się wyżywić. Według ornitologów jaj było w tym roku dużo w bocianich gniazdach. Co nam ludziom ? w większości tęskniącym za pięknym i upalnym latem ? nie wróży zbyt dobrze.
Na ratunek może nam przyjść tylko ciepłe powietrze z głębi Rosji. Wschodnie cyrkulacje polarno?kontynentalne, o wysokim ciśnieniu niosą zawsze piękną, słoneczną pogodę. Jest to powietrze latem zawsze gorące (zimą zawsze mroźne). I przede wszystkim ? bez chmur na niebie.
Ale jak będzie ostatecznie? Możemy tylko trzymać kciuki za urlopowiczów i mieć nadzieję, że bociany oraz pesymiści się mylą.
Zebrał: jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 27 (886) z dnia 4 Lipca 2014r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »