tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Finanse

 Podzielmy się 1% podatku

 
Nadszedł czas na rozliczenia podatkowe za miniony rok. Zeznania podatkowe za 2013 rok można już składać w opoczyńskim Urzędzie Skarbowym


Podobnie jak w latach ubiegłych każdy z nas, składając zeznania podatkowe, może przekazać jeden procent swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Warto pamiętać o tym, że odpisy z tzw. jednego procenta to bardzo często najważniejsze źródło pozyskiwania funduszy przez osoby zajmujące się działalnością charytatywną. Nie wszystkie z nich są jednak uprawnione, dlatego przed dokonaniem odpisu, warto sprawdzić, czy nasze pieniądze na pewno trafią tam gdzie byśmy chcieli. Na stronie internetowej ww.mwpips.gov.pl/bip/ można znaleźć aktualny wykaz organizacji pożytku publicznego. Uprawnionych do otrzymania od podatników 1% podatku dochodowego za 2013 rok jest aż 7650 organizacji pożytku publicznego. Tak wynika z opublikowanego przez ministra pracy i polityki społecznej wykazu. Aby przekazać 1% swojego podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego należy wypełnić odpowiedni formularz PIT. Taki gest uczynić może podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnik opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, dziewiętnastoprocentowej stawki podatku. Przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego nie wymaga od podatnika wiedzy o prawie skarbowym, gdyż jest czynnością bardzo łatwą. Na początku należy wybrać organizację pożytku publicznego, którą chcemy obdarować. Później należy wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym. Na jednym formularzu PIT podatnik może przekazać odpis 1% tylko dla jednej organizacji. Jeśli jednak podatnik rozlicza się na więcej niż jednym formularzu ? w każdym z nich może wskazać inną organizację pożytku publicznego. Co więcej, podatnik ma prawo wskazać konkretny cel organizacji, na zrealizowanie którego przekazuje środki. Wszyscy, którzy chcą właśnie poprzez 1% wesprzeć organizacje pożytku publicznego swoje zeznania podatkowe muszą złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia.
Komu z naszego powiatu możemy przekazać 1% naszego podatku?

? Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Osób Niepełnosprawnych w Opocznie KRS 125496
? OSP w Miedznej Drewnianej KRS 204179
? Fundacja "Ostoja" im. siostry Klaryski Stanisławy z Opoczna KRS 214986
? Fundacja "Dar dla potrzebujących" KRS 322225
? OSP w Wąglanach KRS 221379
? OSP w Petrykozach KRS 223132
? Ognisko TKKF Ceemka w Idzikowicach KRS 237497
? Opoczyński Klub Amazonek "OKA" KRS 238484
? Stowarzyszenie działające na rzecz osób niepełnosprawnych "Budzimy nadzieję" w Drzewicy KRS 294377
? Klub Sportowy Paradyż KRS 223225
? LKS "Radzice" w Radzicach Dużych KRS 314986
? Drzewickie Centrum Wolontariatu "Ofiarna Dłoń" KRS 377275

Warto dodać, że wykaz będzie podlegać zmianom i modyfikacjom, aż do 15 marca. Wtedy też pojawi się ostateczna wersja. Wówczas może się okazać, że niektóre podane przez nas organizacje wypadły ze spisu OPP. O zmianach będziemy informować.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 4 (863) z dnia 24 Stycznia 2014r.
W dziale Finanse dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »