tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

  Podziękowania z Izraela

 
15 czerwca w Muzeum Regionalnym odbyło się wyjątkowe spotkanie. Do placówki przybył sympatyk historii Opoczna, mieszkający na stałe w Izraelu, Ofer Yotvat. W imieniu Rachela Barkaia, dyrektora Wydziału Pamięci i Public Relations Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, podziękował dyrektorowi muzeum Tomaszowi Łuczkowskiemu oraz radnemu Rafałowi Kądzieli za działalność na terenie miasta, upamiętniające opoczyńskich Żydów






W piśmie, które dyrektor instytutu wystosował do działaczy, dziękuje im również za to, że ich praca ma charakter wolontariatu, co nadaje jej jeszcze wyższą rangę. Jako akt uznania, przekazał do muzeum symbol Yad Vashem ? listek oliwki na drucie kolczastym. ? To miłe, że nasze dokonania są zauważane i doceniane także poza granicami kraju, tym bardziej, że historia współistnienia Żydów z chrześcijanami nadal wzbudza duże emocje. Nasza działalność w upamiętnianiu opoczyńskich Żydów ma na celu przede wszystkim uczenie tolerancji i rozbudzanie świadomości historycznej. Nie można bowiem mówić o historii Opoczna pomijając połowę jego przedwojennych mieszkańców ? powiedział wzruszony podziękowaniami Tomasz Łuczkowski. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Instytut w Jerozolimie ma bogatą i ciekawą historię. Yad Vashem to jedynie skrócona nazwa, której pełna forma brzmi: Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Washem. Został założony w 1953 roku w Jerozolimie i poświęcony jest żydowskim ofiarom Holocaustu. Termin Yad Vashem oznacza ?miejsce i imię? albo, w niektórych tłumaczeniach, ?pomnik i imię? i zaczerpnięty jest z księgi Izajasza (Iz 56, 5): dam [im] miejsce w moim domu i w moich murach oraz imię lepsze od synów i córek, dam im imię wieczyste i niezniszczalne.
Instytut składa się z Nowego Muzeum Historycznego wraz z Salą Imion, gdzie przechowywane są dane o ofiarach Holocaustu, Izby Pamięci, Ogrodu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, dwóch galerii sztuki, synagogi, archiwum i biblioteki, Doliny Zabitych Wspólnot i Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście. Poza tym na terenie Yad Vashem znajduje się kilkanaście mniejszych i większych pomników poświęconych m.in. zamordowanym w czasie Holocaustu dzieciom, żydowskim partyzantom i żołnierzom oraz Januszowi Korczakowi. Jeden z pomników to urwany wiadukt kolejowy, na którym stoi towarowy wagon, służący w czasie II wojny światowej do przewożenia Żydów do obozów zagłady. W całym Yad Vashem posadzone są drzewa upamiętniające sprawiedliwych wśród narodów świata ? nie?Żydów, którzy ratowali Żydów w czasie Holokaustu, niejednokrotnie ryzykując własne życie. Obecnie, ze względu na brak miejsca, ich nazwiska umieszczane są na specjalnej ścianie pamiątkowej.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 25 (780) z dnia 22 Czerwca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »