tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Wykonam prace remontowe, malowanie, ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Paradyż

 Podwyżki w Paradyżu

 
Podatki nieco wyższe. Za wodę i ścieki po staremu

II sesja Rady Gminy Paradyż odbyła się w środę, 10 grudnia. Rajcy ustalili nowe stawki podatków oraz taryfy opłat za wodę i ścieki.
Mieszkańcy gminy zapłacą w nowym roku nieco wyższe podatki. Wzrośnie m.in. ten najważniejszy w gminach wiejskich ? podatek rolny. Podstawą do jego ustalenia jest średnia cena skupu żyta za okres jedenastu kwartałów. Radni obniżyli ją do 40 zł, co oznacza, że z 1ha przeliczeniowego rolnicy zapłacą 100 zł podatku (o 5 zł więcej niż obecnie), a z 1ha fizycznego ? 200 zł. Zwiększą się również niektóre stawki podatku od nieruchomości. Radni zdecydowali, że więcej podatku niż obecnie trzeba będzie zapłacić od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej ? stawka tego podatku wzrośnie z 16 do 16,50 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej. Zwiększy się też nieznacznie stawka podatku od budynków lub ich części związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych ? z 4 do 4,20 zł. Na niezmienionym poziomie pozostaną za to stawka podatku od budynków mieszkalnych lub ich części (0,40 zł od 1 m2), stawka podatku od budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym (6,50 zł od 1 m2) oraz stawka podatku od pozostałych budynków (5,50 zł od 1 m2). Nieco inne będą także stawki podatku od gruntów. Co prawda podatek od tych pod jeziorami i zajętych na zbiorniki wodne w dalszym ciągu wynosić będzie 4 zł od 1 ha, ale stawki podatku od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od pozostałych gruntów, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego, wzrosną odpowiednio z 0,70 do 0,72 zł od 1 m2 z 0,20 do 0,22 zł od 1 m2.
Na niezmienionym poziomie pozostaną za to stawki opłat za wodę i ścieki. Tak jak obecnie, również i w przyszłym roku za 1 m3 pobranej wody podmioty gospodarcze zapłacą 2,20 zł netto + VAT, zaś pozostali odbiorcy ? 2 zł + VAT. Opłata za 1 m3 ścieków odprowadzanych do urządzeń kanalizacyjnych wyniesie 3 zł + VAT.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (910) z dnia 19 Grudnia 2014r.
W dziale Paradyż dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »