tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Podsumowanie Roku Społeczno-Gospodarczego Opoczno 2012

 
W czwartek, 7 lutego odbyło się uroczyste

Uroczystość rozpoczęła się nietypowo, od projekcji filmowej z podpisania porozumienia w sprawie utworzenia przystanku kolejowego Opoczno Południe na Centralnej Magistrali Kolejowej, które odbyło się kilka dni wcześniej, w poniedziałek, 4 lutego.
Prowadzący spotkanie, Zdzisław Miękus powitał przybyłych na doroczne spotkanie przedstawicieli władz samorządowych gminy z przedstawicielami biznesu oraz instytucji, organizacji społecznych, politycznych, pozarządowych i osobami pracującymi na rzecz szeroko rozumianego rozwoju miasta i gminy.
Podsumowanie roku społeczno?gospodarczego zaszczycili swoją obecnością m.in. członek Zarządu Województwa Łódzkiego ? Marcin Bugajski, wiceprezes łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego ? Andrzej Budzyński, wiceprzewodniczący Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Pokolenia ? Marek Klimczak, a także przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, sąsiednich gmin, dyrektorzy instytucji, szkół, przedszkoli, przedsiębiorcy, a także pracownicy urzędu miejskiego.
? Już rok mija, od ostatniego spotkania w ubiegłym roku, na podsumowaniu roku społeczno gospodarczego w Kraśnicy. Mieliśmy wówczas nadzieję, że rok 2012 przyniesie nam realizację zamierzeń, planów i marzeń ? mówił prowadzący spotkanie.
O tym co udało się zrealizować, a także o tym jakie zadania stoją przed gminą mówił włodarz gminy, Jan Wieruszewski. W swoim wystąpieniu podkreślił, że podpisanie porozumienia w sprawie utworzenia przystanku kolejowego to efekt wieloletniej pracy i zabiegów grupy osób, którym zależało na tym, żeby w Opocznie na Centralnej Magistrali zatrzymywały się pociągi, stanowiąc tym samym "okno na świat" dla mieszkańców gminy i regionu. Włodarz przyznał, że to wydarzenie dobrze rozpoczęło rok 2013, który mimo wszystko nie będzie łatwy. W swoim wystąpieniu burmistrz przypomniał najważniejsze zadania jakie w roku ubiegłym udało się zrealizować samorządowi gminnemu oraz najważniejsze wydarzenia gospodarcze, które miały znaczny wpływ na rozwój gminy.
Przypominając inwestycje realizowane przez gminę, burmistrz jako tę największą, wymienił modernizację oczyszczalni, ujęcia wody i budowy kanalizacji aglomeracji Opoczno. W ubiegłym roku gmina podpisała umowę na realizację tego zadania o wartości ponad 63 mln złotych. Rok bieżący to ogromne nakłady finansowe (około 20 mln) w ramach tej inwestycji. Pojawiła się możliwość rozszerzenia projektu o kolejne miejscowości, które w pierwszej fazie nie mogły w nim uczestniczyć, dzięki czemu wartość projektu będzie mogła być powiększona o kolejne 10 mln. Włodarz przypomniał także o innych inwestycjach realizowanych w ramach środków europejskich, m.in. o budowie szatni kontenerowej w Woli Załężnej, a także o programach skierowanych do dzieci i młodzieży. Z unijnego wsparcia przy realizacji swoich programów korzystał także Ośrodek Pomocy Społecznej. Spośród inwestycji drogowych burmistrz wymienił ulicę Marii Skłodowskiej-Curie i św. Marka, drogę w Różannej i odcinek drogi w Stużnie. Wspomniał także o oddaniu do użytku południowej obwodnicy Opoczna.
? Generalnie rok 2012 trzeba ocenić pozytywnie, ale był to rok niezwykle trudny z uwagi na sytuację finansową i realizację budżetu. Wymagał od nas ogromnego zaangażowania i dostarczył nam niesamowitych emocji i ogromną porcje stresu. Przed nami niestety kolejne problemy, z którymi musimy się zmierzyć ? mówił burmistrz.
W tym roku przed gminą kolejne wyzwania, m.in. restrukturyzacja sieci szkół, sprawy śmieciowe, a także walka o środki na realizację projektów. Oprócz tego realizacja inwestycji zapisanych w budżecie gminy, ale także wypłata odszkodowań za przejęte przez gminę grunty. Włodarz przyznał, że ten rok będzie niezwykle trudny, głównie dlatego, że będzie trzeba podejmować odważne decyzję. Wyraził nadzieję, że ostatnie zmiany w Radzie Miejskiej, gdzie powstała większość, pozwolą skutecznie działać.
Burmistrz podkreślił, że wiele inicjatyw i zdań nie doszłoby do skutku, gdyby nie wsparcie udzielane przez samorząd i instytucje wojewódzkie. Jak potwierdził członek Zarządu Województwa Łodzkiego Marcin Bugajski w ub. roku do gminy wpłynęło około 100 mln złotych środków zewnętrznych. Dziękując za otrzymywane wsparcie i pomoc ze strony Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, burmistrz złożył na ręce marszałka list z podziękowaniami oraz kwiaty.
Za całoroczną współpracę włodarz podziękował także przedsiębiorcom, przedstawicielom zakładów pracy i firm oraz organizacjom społecznym, politycznym i pozarządowym. Serdeczne słowa podziękowań za współpracę w minionym roku skierowane zostały do harcerzy, druhów z OSP, sołtysów, pań z Kół Gospodyń Wiejskich oraz do emerytów i kombatantów. Szczególne podziękowania za "spięcie ubiegłorocznego budżetu gminy" burmistrz złożył skarbniczce gminy, Barbarze Bąk.
W tym roku wręczono nagrody tym, którzy działając w sferze kultury, działają społecznie. Dziękując za działalność społeczną i promocję naszej gminy, burmistrz wręczył statuetki i listy okolicznościowe. W tym roku uhonorowano: Jana Łuczkowskiego za całokształt działalności na niwie kultury ludowej, Bogusława Lipskiego ? za promocję Gminy Opoczno i zdobycie pierwszego miejsca na Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu Dolnym, Mirosława Cielucha za zaangażowanie w edukację kulturalną dzieci i młodzieży w zespołach folklorystycznych, Stanisława Ksytę ? członka kapeli "Opocznianka", za promocję gminy Opoczno i zdobycie drugiego miejsca na Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu Dolnym, Kamilę Biniek?Kaczorowską za pracę i opiekę nad zespołami folklorystycznymi KGW, Zofię Warczyńską i Wandę Wardę z Kraśnicy za promocję gminy oraz twórczość i działalność w kabarecie "Budka Kogutka", Edwarda Cywińskiego za wieloletnią społeczną pracę na rzecz środowiska emerytów oraz Juliana Jarząba i Mariana Pabianka, członków kapeli "Opocznianka" za promocję gminy i zdobycie drugiego miejsca na Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
W części artystycznej spotkania wystąpił kabaret PAKA, rozbawiając widzów do łez. Aktorzy nie tylko prezentowali skecze i śpiewali, ale także zaprosili do wspólnej zabawy widzów. Satyryków poprzedził występ amatorskiego kabaretu "Budka Kogutka" z Kraśnicy, których występ niczym nie odbiegał od tego profesjonalnego.




Podziękowania za dobrze wykonaną rolę "spinacza"



Występ kabaretu "Paka"



Kabaret "Budka Kogutka"


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 7 (814) z dnia 15 Lutego 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »