tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Podróż do Betlejem

 
Jeśli do tej pory nie poczuliście jeszcze magii zbliżających się świąt bądź chcecie odkryć Boże Narodzenie na nowo, radzimy wybrać się do Zakościela, w pobliskiej gminie Inowłódz. Tam można wyruszyć w niezwykłą podróż do Betlejem, stając się nie tylko obserwatorem, ale również uczestnikiem wydarzeń sprzed ponad dwóch tysiącleci

"Podróż do Betlejem" to interaktywne widowisko świąteczne organizowane przez Fundację Proem w jej Chrześcijańskim Centrum w Zakościelu. Trwa blisko półtorej godziny i odbywa się głównie na zewnątrz ? w mrocznej scenerii parku, rozjaśnianej jedynie płomieniem ognisk i pochodni, w lesie, nad brzegiem rzeki, a także w malowniczej, stuletniej willi. Publiczność, która na nie przybywa, niespodziewanie staje się uczestnikiem spektaklu, częścią przedstawienia. Przenosi się nie tylko w przestrzeni, ale też w czasie, cofając się o dwa tysiące lat wstecz. Każdy w chwili rejestracji otrzymuje nową tożsamość i dokumenty podróży na nadane imię. Razem z 30?osobową grupą reprezentującą określony ród (np. plemię Józefa), pod przewodnictwem i nadzorem Rzymian (m.in. groźnego Centauriona), wyrusza w podróż do Betlejem, aby wypełniając nakaz Cezara, wziąć udział w spisie ludności.
Wstępem do podróży jest koncert świąteczny w sali widowiskowej, w trakcie którego, w zimowo?świątecznej scenerii, można posłuchać nastrojowych kolęd i pastorałek w wykonaniu dzieci i młodzieży, niekiedy w zaskakujących aranżacjach. Młodzi, niezwykle utalentowani artyści, czarują nie tylko głosem, ale również umiejętnościami instrumentalnymi. Pomiędzy poszczególne utwory wplecione zostały tematyczne prezentacje multimedialne nawiązujące do narodzin Jezusa. Zaskoczyć może ich forma, np. rozmowa Józefa i Maryi ze znajomymi na portalu społecznościowym.
Prosto z koncertu grupa wyrusza w swoją wędrówkę do Betlejem, oglądając po drodze najpiękniejsze sceny z biblijnej historii Bożego Narodzenia. Poganiani przez rzymskich żołnierzy wędrowcy widzą objawiającego się Maryi Gabriela, nawiedzenie św. Elżbiety, wypatrujących gwiazdy trzech króli, wściekłego Heroda czy pasterzy, których anioł informuje o narodzinach wyczekiwanego Mesjasza. Największe wrażenie robi na widzach wizyta w samym Betlejem, gdzie wędrowcy nie obserwują sceny "z boku", ale nagle stają w samym jej środku, otoczeniu mieszkańcami, handlarzami, rzemieślnikami, czy np. właścicielami gospody, którzy z braku miejsc nie mogą przyjąć podróżnych, więc przynajmniej częstują ich strawą. Ta niezwykle realistycznie odzwierciedlona sceneria sprawia, że zapominamy o rzeczywistości i przenosimy się do innego świata. Tym bardziej, że mieszkańcy Betlejem rozmawiają z nami, częstują jedzeniem, proponują zakup świeżej ryby, czy owoców. Zewsząd dochodzi gwar pobliskich domostw, gospody i pełnych zwierząt zagród. Wokół roznoszą się zapachy pieczonego właśnie chleba, świeżej ryby, owoców i warzyw ze straganu oraz dymu ognisk i pochodni. Wszystko to sprawia, że wędrując do Betlejem widzowie wszelkimi zmysłami doświadczają kultury ówczesnych czasów, poznają postacie biblijne i stają się świadkami wydarzeń z ich codziennego życia. Jednocześnie towarzyszą im w niezwykłej podróży do poznania prawdy o narodzeniu Mesjasza. Wędrowcy spotykają go u kresu swej podróży, w cichej stajence, gdzie nad żłóbkiem pochylają się stroskani Józef z Maryją. Strudzeni wędrówką pielgrzymi na zakończenie mogą ogrzać się przy ognisku gorącą herbatą.
Widowisko przygotowane jest przez Fundację Proem, we współpracy z Savannah Christian Church, Georgia w USA. Wstęp jest bezpłatny, nie ma ani biletów, ani opłat za parkowanie samochodów i autokarów. Jedyną opłatą, jaką się tu uiszcza, jest podatek wrzucany do skrzynki celnika w trakcie widowiska, przy wejściu do Betlejem. To dowolna ofiara, którą organizatorzy przeznaczają na pokrycie kosztów związanych z organizacją przedsięwzięcia.
W tym roku widowisko odbyło się w miniony weekend, ale jeszcze będzie można je obejrzeć ? od 20 do 22 grudnia oraz od 3 do 6 stycznia przyszłego roku. Można tu przybyć w wybranym dniu, o dowolnej godzinie ? między 16.00 a 19.00. Naprawdę warto.






Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (859) z dnia 20 Grudnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »