tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Podniośle i patriotycznie

 
W poniedziałek, 11 listopada mieszkańcy gminy i miasta Drzewica świętowali 95. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległościWieniec składa delegacja Przedszkola Samorządowego


Zgodnie z tradycją, gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości zainaugurowała zbiórka przed remizą OSP w Drzewicy. Tu na zebranych czekała niespodzianka. Podopieczni i pracownicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przypięli im biało?czerwone kotyliony, będące symbolem patriotyzmu, dumy z polskiej historii i przywiązania do barw narodowych. Kotyliony zostały wykonane podczas zajęć terapeutycznych w placówce. Brawa za pomysł i realizację.
Uczestnicy obchodów, prowadzeni przez młodzieżową orkiestrę dętą oraz poczty sztandarowe, przeszli do kościoła pw. św. Łukasza. O godz. 16.00 rozpoczęła się msza w intencji ojczyzny. Nabożeństwo koncelebrowali: proboszcz parafii w Drzewicy, ks. kan. Adam Płuciennik, który wygłosił homilię, ks. prałat Stanisław Madej ? gminny kapelan strażaków, ks. Piotr Ostrowski oraz proboszcz parafii w Domasznie, ks. Aleksander Mańka.
Po mszy nastąpił wspólny przemarsz pod pomnik na placu Wolności. Wokół oświetlonego pochodniami obelisku zebrali się mieszkańcy, kombatanci, gminni i powiatowi samorządowcy, przedstawiciele lokalnych instytucji, organizacji, placówek oświatowych, służb mundurowych i harcerstwa. Byli też goście specjalni ? poseł Elżbieta Radziszewska oraz wiceprezes Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Andrzej Budzyński.
Uroczystość, której dowódcą był druh Ryszard Sobkiewicz poprowadził gminny komendant ochrony przeciwpożarowej, bryg. Marian Kłobucki. Po słowie wstępnym i hymnie narodowym powitał wszystkich zgromadzonych.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Janusz Reszelewski. ? Na placu noszącym przed wojną imię Józefa Piłsudskiego honorujemy bohaterów, którzy wskrzesili Rzeczpospolitą, tych, o których uczyliśmy się z podręczników historii, i tych bezimiennych ? powiedział. ? Wolność i niepodległość nigdy nie są dane raz na zawsze. Trzeba o nie zabiegać. Dlatego patriotyzm to nie tylko wspominanie ważnych wydarzeń historycznych, ale także utożsamianie się z dzisiejszą ojczyzną. Teraźniejszość wymaga od nas pracy, żebyśmy byli dumni z Polski i nadali jej należną rangę w Europie.
Głos zabrała również posłanka Elżbieta Radziszewska: ? Dzisiaj ojczyzna nie wymaga od nas krwi, ale solidnej pracy, dobrej nauki, bycia ambitnymi oraz zgody, bo zgoda zawsze buduje. Tu, w samym centrum Drzewicy życzmy sobie, żeby o wolności mówić tylko w tak uroczystych sytuacjach. A na co dzień dbajmy, by nasza ojczyzna ? ta mała i ta wielka ? rozkwitała, byśmy ją kochali, nie musząc płacić krwią.
Pamięć wszystkich, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę, została uczczona minutą ciszy. Pod pomnikiem złożono wieńce i zapalono znicze. Spośród licznych delegacji największe brawa już tradycyjnie zebrała reprezentacja Przedszkola Samorządowego.
Przebiegające w bardzo podniosłej atmosferze obchody zakończyły się przy remizie. Wracający do domów drzewiczanie wysłuchali jeszcze minikoncertu w wykonaniu orkiestry.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 46 (853) z dnia 15 Listopada 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »