tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Po małej ojczyźnie na rowerach

 
W środę, 18 maja uczniowie klasy Ie z Gimnazjum im. Jana Pawła II uczestniczyli w rajdzie rowerowym zorganizowanym w ramach koła turystyczno?krajoznawczego. Trasa wiodła przez miejscowości, w których mieszkają pierwszoklasiści. Organizatorką rajdu była Bożena Ramus a opiekunkami uczniów Justyna Bomba i Edyta StobienieckaJednym z założeń rajdu była praca z mapą w terenie


Grupa wyruszyła spod gimnazjum o godz. 9.00 i obrała kurs na Jelnię, gdzie odwiedziła szkołę podstawową. Kolejnym punktem wycieczki był mały cmentarzyk w lesie na pograniczu Jelni i Świerczyny. Są tam pochowane ofiary epidemii cholery z lat 1865?1867.
Historię cmentarza oraz wydarzenia z okresu II wojny światowej w Świerczynie i okolicach przybliżyła młodzieży Janina Rogulska, emerytowana nauczycielka historii z Łodzi. Pani Janina, już w świerczyńskim lesie, opowiedziała o pochodzeniu nazwy swojej rodzinnej miejscowości. Jedna z legend głosi, że nazwa pochodzi od ilości zasadzonych w niej świerków. Druga mówi o właścicielu wsi ? Świerczu.
W trajkcie dalszej drogi przez Strzeszkowice i Giełzów rowerzyści podziwiali elementy krajobrazu i środowiska naturalnego okolicy oraz poznawali historię przydrożnych figurek. Następnie zwiedzili tamę na Drzewiczce w Giełzowie. W miejscu starego młyna wodnego powstaje tam mała elektrownia wodna. W Radzicach Dużych zobaczyli ruiny Państwowego Domu Dziecka i złożyli wizytę w szkole podstawowej.
Na zakończenie pojechali nad tamę w Radzicach, gdzie odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek. Do domów wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
Po wycieczce gimnazjaliści dzielili się swoimi refleksjami. ? Nasz rajd był bardzo miłą i ciekawą formą wypoczynku. Było niedrogo i ekologicznie. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc naszej małej ojczyzny i nikt nie będzie mógł nam zarzucić, że ?cudze chwalicie, swego nie znacie? ? oceniła Patrycja Bogatek.
? Przekonaliśmy się, że w okolicy Drzewicy mieści się dużo historycznych miejsc, o których wspaniale opowiadała pani Janina Rogulska ? dodała Kasia Piecyk. Z kolei Darek Myśliński przyznał, że najbardziej oczekiwaną chwilą było ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Jak mówi główna organizatorka rajdu, zakładane cele zostały realizowane w stu procentach. ? Młodzież miała okazję poszerzyć wiedzę geograficzną i nauczyć się posługiwania mapą w terenie ? podsumowuje Bożena Ramus. ? Ważnym założeniem było też kształcenie umiejętności współpracy w zespole, integracja grupy i oczywiście propagowanie czynnych form wypoczynku.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (724) z dnia 27 Maja 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »