tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Pijany, a nie pił

 


Do szpitala w Teksasie trafił 61-letni kompletnie pijany mężczyzna, który twierdził, że wcale nie pił żadnego alkoholu. Okazało się, że w jego jelitach zachodzi fermentacja alkoholowa, a przewód pokarmowy działa jak browar.
Amerykanin od pięciu lat uskarżał się na dziwne dolegliwości przewodu pokarmowego. Przede wszystkim jednak często narzekał na upojenie alkoholowe o różnym nasileniu. Zdarzało się, że miał od 3,3 do 4 promili alkoholu we krwi. Był wtedy kompletnie pijany. Tego nie można było wytłumaczyć tym, że zjadł większą ilość ulubionych czekoladek z likierem.
Było coraz gorzej. Gdy znalazł się w szpitalu, miał we krwi 3,7 promili alkoholu. Barbara Cordell oraz Justin McCarthy, gastroenterolodzy z Panola College prześledzili wtedy historię jego choroby i zauważyli, że jego "kłopoty alkoholowe" zaczęły się zaraz po tym, gdy po operacji stopy był leczony antybiotykami.
Endoskopem zbadano cały przewód pokarmowy. W żołądku znaleziono wywołujące wrzody bakterie helicobacter pylorii. Ale w jelitach odkryto również Saccharomyces cerevisiae, drożdże, których poszczególne szczepy wykorzystuje się w piekarnictwie, winiarstwie oraz gorzelnictwie.
Wystarczyło, że mężczyzna zjadł słodycze lub inne produkty zawierające cukier, by zaszła fermentacja alkoholowa doprowadzająca do upojenia alkoholowego. Lekarze sprawdzili to podczas jego pobytu w szpitalu. Podawali mu bogate w cukier winogrona: im więcej ich zjadł, tym więcej miał we krwi alkoholu.
61-letni Amerykanin otrzymał leki przeciwgrzybiczne, m.in. flukonazol, a także preparaty odnawiające florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Musiał również przez jakiś czas wstrzymać się od jedzenie słodyczy. Drożdże udało się usunąć z organizmu, co potwierdziło badanie stolca. Po zakończeniu leczenia poziom alkoholu we krwi spadł do zera.
Lekarze podejrzewają, że drożdże zagnieździły się w jelitach po kuracji antybiotykowej. Prawdopodobnie doszło do tego po wypiciu piwa, gdy w przewodzie pokarmowym jeszcze nie odrodziła się flora bakteryjna.
Przykład Amerykanina pokazuje, że organizm sam nie trawi pokarmów, wykorzystuje do tego również bakterie. Gdy dojdzie do zakłócenia flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, pojawiają się mniej lub bardziej poważne dolegliwości.
W literaturze medycznej podobne dwa przypadki wykryto w Japonii. Na zespół fermentacji jelitowej zachorowały dwie dziewczynki: trzynastoletnia oraz trzyletnia.
W sieci wyszperał Dynk


Andrzej Dynkiewicz   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 42 (849) z dnia 18 Października 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »