tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Kupię działkę budowlaną w Opocznie - ...
czytaj dalej »

Sprzedam pszenżyto, tel. 500 176 ...
czytaj dalej »

UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Sport

 Pierwsze Dni Morza w Opocznie

 
W czwartek, 10 czerwca w ramach obchodów Dni Morza – Opoczno 2010 odbyły się I Regaty Kajakowe Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych. Inicjatorami imprezy były organizacje działające przy Zespole Szkół Rolniczych w Mroczkowie Gościnnym: szkolne koło Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Ludowy Uczniowski Klub Sportowy Mroczków–Dzielna wspierane przez współorganizatorów: LKK Drzewica, BKS Leszcze Drzewica, Radę Miejsko–Gminną LZS oraz Ochotniczą Straż Pożarną w OpoczniePo zakończeniu regat


Po raz pierwszy święto morza obchodzone było w 1932 r. w Gdyni – pierwszym polskim porcie morskim, wybudowanym od podstaw zgodnie z decyzją władz polskich po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Coroczne obchody Dni Morza u początków II Rzeczypospolitej organizowano przez działaczy ówczesnej Ligi Morskiej. Dzisiejsza Liga Morska i Rzeczna jest kontynuatorem przedwojennych tradycji, która realizuje swoje założenia skierowane przede wszystkim na podtrzymywanie i pielęgnowanie tradycji narodowych oraz świadomości obywatelskiej i kulturowej. Istotnym obszarem działalności ligi jest upowszechnianie kultury fizycznej i turystyki wodnej, propagowanie uprawiania sportów, organizacja wypoczynku dzieci i młodzieży oraz promowanie działalności społecznej wspomagającej rozwój gospodarczy Polski w oparciu o walory morza, rzek i jezior.
Organizatorzy opoczyńskich obchodów chcieli ukazać walory rekreacyjne i sportowe naszych zbiorników a także promować wśród młodzieży rekreację i sporty związane z wodą. Cel został osiągnięty, ponieważ okazało się, że zalew w Opocznie nadaje się do tego typu imprez a mieszkańcy są otwarci na pewne nowe zjawiska zachodzące w ich otoczeniu. Nie wszyscy mają przecież możliwość dotarcia do miejsc, które słyną z rekreacji wodnej. Możemy właściwie wykorzystywać to, co mamy pod ręką i przy odrobinie chęci osób podzielających nasze zdanie realizować swoje pasje i zainteresowania. Znalezienie ludzi, którzy wyrazili chęć pomocy w organizacji tej imprezy, zajęło nam zaledwie „kilka chwil”, co może świadczyć o luce w tych dziedzinach na naszym terenie oraz potencjale ludzkim do wspierania podobnych przedsięwzięć.
Impreza miała charakter rekreacyjny, jednak w rywalizacji drużyn kajakowych, w której o kolejności decydował czas pokonania trasy, wszystkie ekipy walczyły na całego. Na szczególne uznanie zasługują ci, którzy po raz pierwszy pływali kajakiem i po pokonaniu początkowych trudności próbowali nawiązywać walkę z bardziej doświadczonymi uczestnikami regat. Ratownika Mariusza Sarwińskiego, któremu serdecznie dziękujemy za pomoc, wiele pracy kosztowało wyciąganie z wody uczących się pływać kajakiem zawodników.
W przerwie między startami szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów odbył się pokaz przygotowany przez zawodników Ludowego Klubu Kajakowego Drzewica. Śmiało można stwierdzić, że było to widowisko na poziomie światowym, a to za sprawą obecności członków kadry narodowej, zdobywców medali mistrzostw świata i mistrzostw Europy w slalomie kajakowym: Małgorzaty Milczarek, Grzegorza Kiljanka oraz komentującego pokaz prezesa LKK Drzewica, olimpijczyka z Aten Krzysztofa Supowicza. Seniorom towarzyszyli członkowie kadry Polski juniorów: Damian Stanik, Adrian Wlazło i Michał Madzio.
Ku zdziwieniu widowni górale pokazali, że w wodzie można wyczyniać wprost cyrkowe ewolucje. Zawodnicy z Drzewicy zaprezentowali wiele skomplikowanych technik i manewrów. Ich pokaz przysporzył uczestnikom i obserwatorom niezapomnianych wrażeń.
Rywalizację międzyszkolną zdominowali zawodnicy z Drzewicy, co nie było dla nikogo zaskoczeniem. Prezentujemy klasyfikację końcową.

Gimnazja
1. Gimnazjum w Drzewicy (opiekun Włodzimierz Dębowski)
2. Gimnazjum w Wygnanowie
3. Gimnazjum w Mroczkowie Gościnnym.

Szkoły ponadgimnazjalne
1. ZSP w Drzewicy (opiekun Andrzej Król)
2. ZSR w Mroczkowie Gościnnym
3. ZSP nr 1 w Opocznie
4. ZSO w Opocznie.

Poszczególne konkurencje
Gimnazja
K2 dziewcząt: Agnieszka Klimek, Anna Kazula
K2 mieszane: Paweł Smolarski, Beata Barul
K2 chłopców: Bartosz Dębowski, Filip Woźniak
Szkoły ponadgimnazjalne
K2 dziewcząt: Katarzyna Szczepanik, Agnieszka Kucharczyk
K2 mieszane: Magdalena Domańska, Damian Stanik
K2 chłopców: Adrian Wlazło, Michał Madzio
Puchary za rywalizację drużynową wręczyli przedstawiciele władz powiatu i miasta. Statuetki zwycięzcom poszczególnych kategorii wręczyli: dyrektor ZSR w Mroczkowie Gościnnym a zarazem prezes LUKS Mroczków–Dzielna Bogdan Bednarczyk, przewodniczący Rady Miejsko–Gminnej LZS Sławomir Zieliński oraz prezes Szkolnego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej Jan Dębowski.
Sprzęt ratowniczy oraz akcesoria potrzebne do organizacji regat, zostały udostepnione dzięki uprzejmości Jarosława Jurowskiego – prezesa OSP w Opocznie. Sędziami zawodów i osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie tras, przeprowadzenie zawodów oraz nadzorowanie wszystkiego co działo się na wodzie byli Andrzej Król oraz Damian Pietrasik.
Po zakończeniu regat członkowie szkolnego koła LMiR zaprezentowali swój jacht typu BM. Jacht doskonale radził sobie z trudnościami związanymi z dość małą wielkością i głębokością zbiornika. Daje to nadzieję na przyszłość, że nauka trudnej sztuki żeglarskiej będzie się mogła odbywać w Opocznie, co przy problemach koła z brakiem wózka do transportu jachtu oraz małą zasobnością finansową będzie istotnym ułatwieniem.
Przy organizacji imprezy nawiązała się ciekawa współpraca między organizacjami mającymi podobne zainteresowania oraz cele działania – kołem LMiR i Bractwem Kajakarzy Swobodnych BKS Leszcze z ZSP w Drzewicy. Koło z Mroczkowa, którego opiekunami są Jan Dębowski i Damian Pietrasik skupia swoją działalność na pracy z młodzieżą opartej na zasadach płynących z etyki żeglarskiej, propaguje rekreację wodną i tematykę żeglarską, natomiast BKS Leszcze zajmują się szeroko rozumianą turystyką wodną oraz wszystkim co związane jest z kajakarstwem, organizują oraz biorą udział w spływach kajakowych, prowadzą szkolenia z zakresu turystyki kajakowej. Opiekunem koła jest Andrzej Król.
Mamy nadzieję, że współpraca będzie kontynuowana i zaowocuje nowymi przedsięwzięciami skierowanymi zarówno do młodzieży jak i dorosłych. Na najbliższy czas, wstępnie na 3 lipca planowany jest spływ kajakowy Opoczno – Drzewica.


Damian Pietrasik   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (675) z dnia 18 Czerwca 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »