tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Pech udowodniony

 
Trzynastego, w piątek

Po łagodnym dla pechowców ubiegłym roku, bieżący wystawi ich nerwy na nie lada próbę ? aż trzy razy trzynasty dzień miesiąca przypadać będzie w piątek.
Pierwszy dzień z tegorocznej serii już w tym tygodniu. Czy ? zgodnie z odwiecznym przekonaniem ? dla wielu osób będzie to znów pechowy dzień? Skąd się wzięło przeświadczenie, że taki zbieg dat przynosi same nieszczęścia?
Przesąd, który sprawia, że trzynastka do dziś dnia uważana jest za nieszczęśliwą, przynoszącą pecha i feralną, był żywy już w starożytności i jest starszy od chrześcijaństwa. W czasach, gdy rozpowszechniona była wiara w magiczne właściwości liczb i cyfr ? trzynastka uchodziła za symbol śmierci i katastrofy, nieszczęścia i ruiny. Astrologowie starożytnego Wschodu twierdzili, że to liczba symbolizująca podziemny świat. U Babilończyków była liczbą zniszczenia wszystkiego, co doskonałe, przede wszystkim dlatego, że w systemie dwunastkowym następowała po przynoszącej szczęście dwunastce. W biblijnych przekazach również nie cieszyła się najlepszą opinią. W formie najostrzejszej, gdy dotyczy to liczby biesiadników przy stole, łączona bywa z Ostatnią Wieczerzą, do której zasiadło trzynastu uczestników. Już starożytni Egipcjanie i Grecy nie siadali do uczt w trzynaście osób. Kabała (wiara w magiczną siłę liter tekstu biblijnego) zna 13 duchów, XIII rozdział Apokalipsy dotyczy Antychrysta i Bestii. I taka opinia o trzynastce rozprzestrzeniła się po świecie.
Szanujące się hotele we Francji nie uznają trzynastego piętra, pechową kondygnację oznaczając jako XIIa. Włoskie loterie starają się omijać tę liczbę. W samolotach wielu linii brakuje 13. rzędu foteli, w szpitalach pokoje z numerem 13 służą co najwyżej jako magazyny, nigdy jako sale operacyjne. Przesada? To dlaczego jedyny nieudany lot statku kosmicznego Apollo na Księżyc przydarzył się właśnie pojazdowi z numerem 13? Władze NASA uprzedzano, aby nie kusiły złego, ale one twierdziły, że nie ulegają zabobonom. Dodajmy do tego, że start tego statku kosmicznego nastąpił o godzinie 13 minut 13 czasu Huston. No i stało się. W połowie drogi do Księżyca właśnie 13(!) kwietnia 1970 roku wybuchł zbiornik tlenu w module napędowym, pozbawiając trzech kosmonautów zapasów tlenu, wody i źródeł energii. Na wszelki wypadek opóźniono więc moment wodowania powracającego statku z godz. 17.13 na 17.18!
Na złej sławie piątku zaważyła głównie Biblia. W tym dniu Adam i Ewa musieli opuścić raj, to również dzień śmierci Chrystusa. Poza tym głoszono, że piątek będzie dniem Sądu Ostatecznego. Doskonale nadawał się więc na dzień egzekucji. Odbywały się właśnie w piątki. Ciekawostką jest, że w XVII wieku kat warszawski zamieszkiwał na Barbakanie pod numerem 13. Nic więc dziwnego, że w feralność tego dnia w połączeniu z trzynastką wierzyło i wierzy do dziś większość osób. Trzynastego, w piątek wolało nie kusić losu wielu sławnych ludzi. Napoleon nigdy tego dnia nie wydawał bitew, Bismarck nie podpisywał traktatów. Gangster Al Capone śmiał się z wysiłków policji, ale gdy w końcu aresztowano go 13, w piątek, to już do końca życia nie opuścił więzienia? Marynarze boją się tego dnia wypływać w rejs, kierowcy wybierają autobus zamiast wygodnego auta. Przekonanie tych ostatnich swego czasu potwierdzili naukowcy brytyjscy. Swego czasu badacze porównali liczbę wypadków drogowych na londyńskiej obwodnicy M-25 w piątki 13 w ciągu czterech lat z liczbą wypadków poprzedzających je "normalnych" piątków. Okazało się, że choć w feralne dni ruch drogowy jest mniejszy (około 2 procent kierowców, bojąc się pecha, pozostawia tego dnia auta w garażach), to wypadków jest? aż o 52 procent więcej! Brytyjskie wyliczenia potwierdzają niemieckie statystyki. Na drogach Niemiec w piątki 13 liczba wypadków wzrasta średnio o 30 procent, w tym zabitych o 12 procent powyżej średniej.
Feralność 13 w piątek to dziś już samonakręcającą się sprężyna. Ludzie są tego dnia tak zdenerwowani i napięci, że reagują nadpobudliwie i sami prokurują wypadki, które każdego innego dnia nie przydarzyłyby im się. Z doświadczenia wiemy, że nie tylko w ten szczególny dzień może zdarzyć się, że rano budzik nie zadzwoni, potem diabeł ogonem nakryje klucze od mieszkania, samochód po drodze złapie gumę, a w pracy okaże się, że szef wstał lewą nogą? i tak dalej do wieczora. Nie kuśmy więc licha dodatkowo w feralny piątek. Najbliższy ? już za miesiąc. I jeszcze w listopadzie. W przyszłym roku tylko jeden taki dzień w maju. Uff!
Opr.:jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (917) z dnia 13 Lutego 2015r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »