tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Patronowy bubel

 
Radosnej ?tfurczości? ciąg dalszy





Jednym z elementów uroczystego przyjęcia patronatu św. Bartłomieja nad powiatem opoczyńskim, było wydanie przez starostwo okolicznościowej broszury. Okazuje się, że jej poziom niewiele przewyższa poprzedni folder. Pisaliśmy o nim tydzień temu.
Na 12 stronach papieru kredowego autor(zy) postanowili przybliżyć mieszkańcom postać św. Bartomieja, ale raczej z marnym skutkiem. Całość usiana jest wręcz błędami interpunkcyjnymi, stylistycznymi, ortograficznymi.
Na okładce pokazane jest męczeństwo św. Bartłomieja, obraz z 1722 roku pędzla Giovanniego Batisty Tiepolo (5 marca 1696 ? 27 marca 1770 rok), ale nigdzie w broszurze nie ma ani słowa o tym, kto jest autorem tego obrazu. Pomysłodawcy wybrali jeden z najbardziej okrutnych wizerunków świętego. Zupełnie nie wiem po co, skoro nawet w naszym, opoczyńskim kościele św. Bartłomieja wisi całkiem inny wizerunek. Po co straszyć dzieciaki, chociaż z drugiej strony, jeśli weźmiemy pod uwagę to co jest wewnątrz broszury, to może i lepiej, że dzieci nie będą tego oglądać.
Już na drugiej stronie czytamy: Patron to święta osoba? Otóż nie. Patron to opiekun, ktoś sprawujący pieczę, a nie święta osoba. Poza tym nie ma świętych osób. Jak się jest osobą, to się nie jest świętym i na odwrót. Przykładem na to, że nie może być świętych osób, jest przeniesienie, w zawiązku z ogłoszeniem błogosławionym, doczesnych szczątków Jana Pawła II z podziemi bazyliki św. Piotra na jej poziom główny. Święci i błogosławieni leżą gdzie indziej.
W siedmiu zdaniach wspólnego wystąpienia starosty i przewodniczącego Rady Powiatu siedem razy występuje określenie św. Bartomiej, Zupełnie jakby nie można było zastosować zamienników, podmiotu domyślnego czy mnóstwa innych zabiegów przybliżających ten tekst do kanonów języka polskiego. Ilustracją na tej stronie jest mapa powiatu opoczyńskiego, ta sama, która została przez nas opisana tydzień temu. Mamy więc na niej Mroczków Ślepy, Prymasową Wolę, Znachorzów itd.
Błąd stałego powtarzania tych samych wyrazów występuje praktycznie na każdej stronie. Jak jest mowa o powiecie (str. 4), to w każdym zdaniu to słowo występuje, we wszystkich przypadkach. Podobnie jest na następnej stronie, ale tym razem autor(zy) nadużywa pojęcia apostoł. Poza tym nie może się zdecydować, jak należy poprawnie pisać skrót ?naszej ery? (n.e.). Za każdym razem jest inaczej, ani razu poprawnie. Również co do stylu tekstu o św. Bartłomieju można mieć wiele uwag. Całość jest sklejona z internetowych fragmentów, ale dość niestarannie, by nie powiedzieć niechlujnie.
Na następnych dwóch stronach przedstawiona jest historia kościoła pw. św. Batłomieja. I znowu to co występowało wcześniej: brak znaków interpunkcyjnych, powtarzanie się tych samych wyrazów, mieszanie faktów z legendami (jak np. ta o wizycie w Opocznie Stanisława Wyspiańskiego, który miał w kościele namalować freski zamalowane w 1954 roku).
Te same błędy powtarzają się na każdej ze stron. W części dotyczącej opisu herbu powiatu opoczyńskiego znajduje się nawet rasistowska wzmianka: ?Ciało utrzymane jest w karnacji naturalnej?. To znaczy jakiej? Jeśli naturalna karnacja oznacza białą, to jaka będzie karnacja w przypadku Azjatów, Murzynów, Indian? Samo zdanie jest z gatunku niezbyt mądrych, jak bowiem można utrzymać karnację? Może któraś z pań kosmetyczek odpowie.
Bardzo dziwny jest tekst na przedostatniej stronie. Czytamy tam, że mieszkańcy powiatu to ludzie zapobiegliwi, pracowici, którzy z okazji świąt kościelnych noszą stroje ludowe. ?Wiele uroczystości i świąt kościelnych sprzyja kultywowaniu obrzędów i zwyczajów rodzinnych i dorocznych PRAWIE (wyróżnienie redakcji) we wszystkich parafiach powiatu?. Otóż wnoszę o natychmiastowe wskazanie tych parafii, w których uroczystości i święta kościelne nie sprzyjają kultywowaniu obrzędów i zwyczajów rodzinnych i dorocznych.
No i strona ostatnia, która już jest powodem zapowiedzi oficjalnego wystąpienia Rady Gminy w Sławnie do Rady Powiatu, z prośbą o wyjaśnienia, dlaczego w broszurze pokazane są kościoły nie ze wszystkich gmin. Są dwa z gminy Żarnów (nic dziwnego, w końcu to jej obecny wójt podpisywał prośbę o patrona), a nie ma ani jednego z terenu gminy Sławno.
Starostwo stale narzeka na brak pieniędzy na wszystko. A na takie buble znajduje?


Mjm   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 36 (791) z dnia 7 Września 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »