tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Pasjans zegarowy

 
Wróżba noworoczna


Kiedy zegar wybije północ w sylwestrową noc, składając sobie życzenia mamy wrażenie, że zaczyna się nowy etap w naszym życiu. Z Nowym Rokiem wiążemy nadzieje, że będzie on lepszy od swego poprzednika, pomyślniejszy, przynoszący nowe życiowe okazje, sukcesy w pracy i szczęście w życiu osobistym i rodzinnym. Dlatego właśnie już w noc sylwestrową podejmując liczne noworoczne postanowienia, sięgamy do wróżb i horoskopów, by dowiedzieć się o szansach realizacji naszych zamiarów.
Jednym ze sposobów jest stawianie pasjansów. Wśród nich mamy też i taki, który w pierwszym dniu nowego roku pozwoli nam sprawdzić, czy nadchodzący rok będzie dla nas pomyślny i które miesiące będą najbardziej nam sprzyjały. To, należący do najławiejszych i najbardziej popularnych, pasjans zegarowy. Do jego ułożenia wystarczy jedna talia zwykłych kart.
Na początku należy je starannie potasować i trzykrotnie przełożyć lewą ręką, a następnie zakryte (koszulkami do góry) rozłożyć w kształt tarczy zegara na 12 stosów odpowiadających pełnym godzinom na zegarze. Każda z tych godzin odpowiada jednemu miesiącowi w nowym roku (godzina pierwsza to styczeń, druga luty itd., walet to godzina jedenasta, dama ? dwunasta). Najłatwiej zacząć od położenia pierwszych czterech kart na miejsca godzin 12, 3, 6 i 9. W luki między tymi kartami wstawiamy jeszcze po dwie karty i w ten sposób uzyskujemy obraz podobny do tarczy zegarowej bez wskazówek. Następnie poczynając od góry, czyli naszej godziny dwunastej, i posuwając się zgodnie z ruchem wskazówek, nakrywamy karty kolejno następnym ich rzutem, powtarzając tę czynność jeszcze dwa razy. W ten sposób mamy na miejscu wszystkich cyfr zegara po cztery, leżące jedna na drugiej, zakryte karty. Pozostałe w ręku cztery karty układamy, również zakryte, w środku koła.
Celem pasjansa jest, by zanim odkryjemy w środku koła cztery króle, wszystkie pozostałe karty leżały już odkryte na tych godzinach, które wskazuje ilość punktów na kartach. By dojść do tego celu, odkrywamy górną kartę ze stosu środkowego i kładziemy ją odkrytą na spód stosu w miejscu jej godziny. Jeśli będzie to np. trójka, kładziemy ją na spód stosu odpowiadającego trzeciej godzinie, a co za tym idzie marcowi. Następnie odkrywamy pierwszą kartę ze stosu trójek i kładziemy pod właściwy stos. I znowu odkrywamy górną kartę stosu i umieszczamy na właściwym miejscu. Itd., itd? Walety kładziemy na spodzie stosu godziny jedenastej, damy na dwunastej. Jeśli z któregoś ze stosów zdejmiemy króla ? kładziemy go odkrytego do środka koła i odkrywamy następną kartę z leżącego tam zapasu, którą ? jak poprzednio ? wprowadzamy do gry. W przypadku, gdy ostatnia odkrywana karta na danym stosie musi na nim pozostać, kontynuujemy wróżbę biorąc kartę ze środkowego stosu.
Kiedy w środku leżą już cztery króle, sprawdzamy czy wszystkie karty we wszystkich stosach są odkryte. Jeśli tak, to dobrze, pasjans wyszedł ? nowy rok będzie dla nas wyjątkowo pomyślny. Jeśli pozostały nieodkryte karty, nie oznacza to wcale, że ten rok nie będzie nam sprzyjał. Sprawdzamy, ile kart zostało okrytych na poszczególnych stosach. Na uśmiech fortuny możemy liczyć w miesiącach, których odpowiedniki karciane zostały całkowicie odkryte. Miesiące, które zgromadzą się trzy odkryte karty, będą raczej spokojne i szczęśliwe. Im mniej odkrytych kart, tym więcej pułapek i trudnych momentów czeka nas w danym miesiącu.
Pamiętajmy, że pasjans ten ma wróżebną moc tylko w dniu Nowego Roku, przez wszystkie pozostałe dni roku może służyć nam wyłącznie do rozrywki.
jg


erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (859) z dnia 20 Grudnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »