tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

  Pan Poseł Robert Telus Opoczno

 
Poznań, 28 czerwca 2011 roku





Szanowny Panie Pośle,
Dziękuję Panu za zainteresowanie problemem zaopatrzenia mieszkańców Opoczna w ciepło.
Jest to sprawa szczególnie istotna w okresie, kiedy w Polsce wdrażana jest unijna dyrektywa o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Polskie ciepłownie w większości są wyposażone w przestarzałe kotły, których konstrukcja pochodzi jeszcze z lat 50. ubiegłego wieku. Ich dostosowanie do wymogów dyrektywy UE będzie wymagało dużych nakładów finansowych, czego efektem będzie znaczący wzrost ceny ciepła. Proponuję Panu Posłowi w tej kwestii zapoznanie się np. z artykułem zamieszczonym w ?Rzeczpospolitej? w wydaniu nr 108 (8924) z dnia 11 maja 2011 (treść w załączeniu) oraz z innymi materiałami źródłowymi.
ETC Tanie Ciepło od ponad roku pracuje nad przygotowaniem i realizacją projektu polegającego na wybudowaniu w Polsce wysokosprawnych elektrociepłowni kogeneracyjnych, w których spełnione będą wymagania Unii Europejskiej związane z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych, a jednocześnie cena ciepła dla mieszkańców miast będzie zachowana na obecnym poziomie albo nawet obniżona.
Jedną z lokalizacji wybranych do wybudowania nowoczesnej elektrociepłowni jest Opoczno. Z tego powodu bardzo chętnie przedstawiam Panu Posłowi szczegóły naszej inwestycji, odpowiadając jednocześnie na pytania zawarte w Pańskim liście.

1. Naszym odbiorcom w sposób jasny i klarowny proponujemy zakup ciepła w cenie niższej o 15% od aktualnej ceny wynikającej z Taryfy dla miasta Opoczna (pkt 2 umowy przedwstępnej). Jednocześnie dla zabezpieczenia mieszkańców przed gwałtownymi wzrostami cen w przyszłości gwarantujemy, że w następnych latach cena ciepła nie może wzrastać więcej niż o stopę inflacji, ogłaszaną corocznie przez GUS (pkt 4 umowy przedwstępnej). Takie rozwiązanie powoduje, że realnie cena ciepła nie będzie wzrastała w następnych latach obowiązywania umowy. Czas pracy naszej elektrociepłowni wyniesie 25 do 40 lat. Na taki okres gwarantujemy dostawy taniego ciepła, z elektrociepłowni przyjaznej środowisku.

2. Odbiorcy taniego ciepła mogą odstąpić od zawartej z nami umowy w każdym okresie jej obowiązywania. Może to nastąpić w sytuacji, gdy inny dostawca ciepła zaproponuje cenę niższą od tej obowiązującej u nas. Wówczas nasz klient powiadamia nas o otrzymanej tańszej ofercie i jeśli w ciągu 30 dni nie otrzyma od nas jeszcze tańszej oferty, ma prawo wypowiedzieć nam umowę w trybie natychmiastowym bez okresu wypowiedzenia. Oczywiście nasi klienci mają prawo rozwiązać z nami umowę również w przypadku przerw w dostawach ciepła albo niedotrzymania ustalonych parametrów ciepła (punkty 6.3 do 6.6 umowy sprzedaży ciepła).

3. Spółka ETC Tanie Ciepło Opoczno ma swoją tymczasową siedzibę w Poznaniu do czasu, kiedy będzie wybudowana elektrociepłownia w Opocznie. Oprócz budynku produkcyjnego wybudujemy również pomieszczenia biurowe, w których pracować będzie kierownictwo spółki oraz obsługa techniczna i administracyjna. Po zakończeniu budowy elektrociepłowni podatki i opłaty lokalne będą oczywiście odprowadzane do budżetu miasta Opoczna, a podatki krajowe do Ministerstwa Finansów.

4. Wybudowanie nowej elektrociepłowni w Opocznie wygeneruje powstanie około 30 nowych miejsc pracy.

5. Budowa elektrociepłowni będzie sfinansowana ze środków prywatnych udziałowców spółki ETC Tanie Ciepło, ze środków finansowych Europejskiego Funduszu ds. Energii, Zmian Klimatu i Infrastruktury MARGUERITE oraz ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego. Wymienieni uczestnicy przedsięwzięcia dokonają wpłat kapitału do każdej ze spółek córek zajmujących się budową poszczególnych elektrociepłowni po przygotowaniu szczegółowych harmonogramów finansowych i rzetelnej wycenie przewidywanych kosztów budowy. W przypadku ETC Tanie Ciepło Opoczno sp. z o.o. przewidujemy, że wpłata kapitału potrzebnego do sfinansowania budowy nastąpi na początku 2012 roku.
Koszt wybudowania nowej elektrociepłowni wyniesie ok. 64 mln zł, a rozbudowa i modernizacja sieci ciepłowniczej będzie kosztować kolejne 6?7 mln zł.
Bank Gospodarstwa Krajowego pełni w naszym projekcie rolę banku strukturyzującego. To przez ten bank będą przekazywane wszystkie środki finansowe na inwestycję.
MARGUERITE jest funduszem utworzonym przez publiczne instytucje finansowe Unii Europejskiej. Liderem finansowym Funduszu jest Europejski Bank Inwestycyjny. Pozwolę sobie przypomnieć Panu Posłowi, że EBI nie jest bankiem komercyjnym, ale instytucją utworzoną przez kraje członkowskie Unii Europejskiej, a jego Radę tworzą ministrowie finansów z poszczególnych państw.
Wśród instytucji finansowych tworzących Fundusz Marguerite jest również polski bank państwowy PKO BP.
Fundusz Marguerite został utworzony w 2009 roku, a jego akt założycielski podpisali: przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i przewodniczący Komisji Europejskiej Manuel Barroso. Bliższe informacje o Funduszu można znaleźć na jego stronie internetowej www.margueritefund.eu.
Fundusz Marguerite nie będzie udzielał żadnych pożyczek ani kredytów dla ETC Tanie Ciepło, ale obejmie część udziałów (do 49%) w spółce?córce utworzonej dla budowy elektrociepłowni w Opocznie.

6. ETC Tanie Ciepło Opoczno sp. z o.o. zwróciła się z prośbą do zarządców wspólnot mieszkaniowych funkcjonujących w Opocznie o umożliwienie spotkania się z ich członkami. Takie prośby skierowaliśmy dotychczas do prywatnych zarządców wspólnot oraz do ZGM, które zarządza wspólnotami w budynkach miejskich. Rolą zarządców i ZGM jest tylko i wyłącznie umożliwienie odbycia spotkań z mieszkańcami. Wszelkie argumenty o korzyściach wynikających z naszej oferty zakupu taniego ciepła kierujemy bezpośrednio do mieszkańców tworzących wspólnoty i z nimi kontaktujemy się oraz rozmawiamy w sprawie podpisania umów przedwstępnych sprzedaży ciepła. Obecnie przeprowadzamy rozmowy z kierownikami instytucji i firm w Opocznie, a w następnych tygodniach zaprosimy na spotkania wspólnoty mieszkaniowe funkcjonujące w budynkach Spółdzielni Mieszkaniowej Nasz Dom.
7. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem po nabyciu gruntu pod budowę elektrociepłowni przystępujemy do podpisania umów na dostawy gazu. W dotychczasowych uzgodnieniach z Mazowiecką Spółką Gazowniczą, której teren działania obejmuje m.in. Opoczno, uzyskaliśmy zapewnienie co do trwałości i stabilności potrzebnych nam ilości gazu.

8. W proponowanych umowach zapewniamy odbiorcom naszego ciepła odpowiednie bonifikaty i zwroty opłat za niedotrzymanie parametrów ilościowych i jakościowych (pkt 3.2 umowy sprzedaży ciepła). Takie rozwiązania nie wynikają z naszej dobrej lub złej woli, ale są dokładnie regulowane przez Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło (DzU. 2010 nr 194 poz. 1291). Jak każdy producent ciepła podlegamy regulacjom Ustawy Prawo Energetyczne i rozporządzeń wykonawczych do niej oraz kontroli i nadzorowi Urzędu Regulacji Energetyki.
Jak już wspomniałem wcześniej każdorazowa zmiany naszej Taryfy ciepła, powodująca wzrost ceny ciepła o poziom wyższy niż stopa inflacji, skutkuje prawem odbiorcy ciepła do rozwiązania z nami umowy w trybie natychmiastowym bez okresu wypowiedzenia.
Jak każdy producent zastrzegamy się, że nie odpowiadamy za brak dostaw ciepła w sytuacjach zaistnienia tzw. siły wyższej określonej jako: akty terroryzmu, rewolucja, powstanie, przewrót wojskowy lub cywilny, wojna, niepokoje społeczne, zamieszki, strajk lub lokaut, katastrofy naturalne jak huragan, powódź, pożar lub aktywność sejsmiczna, wybuch wulkanu.
Przyzna Pan Poseł, że są to sytuacje nader rzadko występujące w naszym kraju i w całości niezależne od ETC Tanie Ciepło.
Za siłę wyższą uznaliśmy również ograniczenia w dostawach gazu i energii elektrycznej wynikających z decyzji prawnych Sejmu lub Rządu, co chyba nie wymaga wyjaśnienia i komentarza. We wszystkich innych ? normalnych sytuacjach, przerwy w dostawach ciepła obciążają dostawcę, czyli ETC Tanie Ciepło Opoczno sp. z o.o.
Szanowny Panie Pośle,
zapewne zauważył Pan, że udzielone przeze mnie informacje, poparte odpowiednimi punktami projektów umów oraz przepisów polskiego prawa, różnią się zasadniczo od niektórych intencji i sugestii zawartych w Pańskich pytaniach. Z przykrością konstatuję, że te nieprawdziwe sugestie są tożsame z plotkami na temat budowy elektrociepłowni, jakie ktoś rozsiewa na terenie Opoczna. Niestety, te plotki mają charakter pomówień godzących w dobre imię przedsiębiorcy jakim jest ETC Tanie Ciepło sp. z o.o. Jestem przekonany, że tak jak niektórzy mieszkańcy Opoczna, również Pan jest wprowadzony w błąd przez osobę lub osoby, które nie chcą dopuścić do wybudowania nowoczesnej elektrociepłowni i do równoprawnego konkurowania różnych producentów ciepła, co w konsekwencji doprowadzi do obniżenia ceny ciepła dla mieszkańców Opoczna.
Działania tej osoby lub tych osób wypełniają znamiona czynów zakazanych określonych w art. 3.1 oraz art. 14 i 15 Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (DzU. 1993 r. nr 47, poz. 211 z późn. zm.), za popełnienie których grozi kara aresztu lub grzywny.
Będę wdzięczny, jeśli wykonując swój obowiązek poselski, powiadomi Pan właściwe organy wymiaru sprawiedliwości o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osobę lub osoby, które wprowadziły Pana w błąd podając nieprawdziwe informacje szkodzące innemu przedsiębiorcy.
Jestem przekonany, że Pan Poseł będzie wspierał działania polegające na uczciwej konkurencji w tak trudnej dziedzinie gospodarki jaką jest ciepłownictwo miejskie. Przecież celem jakim kierował się Sejm, kiedy przyjmował Ustawę umożliwiającą konkurowanie również na rynku energii cieplnej, było zapewnienie obniżenia ceny ciepła dla mieszkańców polskich miast. W związku z tym proszę Pana Posła, aby podobne pytania jakie skierował Pan do mnie, zadał Pan również kierownictwu obecnie funkcjonującej ciepłowni będącej własnością Spółdzielni Mieszkaniowej Nasz Dom.
Mieszkańcy Opoczna byliby zainteresowani udzieleniem odpowiedzi na pytania:
? z jakich źródeł będą sfinansowane konieczne prace modernizacyjne w istniejącej ciepłowni spółdzielczej; według informacji przekazywanych przez Zarząd Spółdzielni ich koszt może wynieść nawet 10 mln zł;
? jaki jest przewidywany wzrost ceny ciepła z tytułu wykonania koniecznych inwestycji lub opłacania kar za przekroczenia w emisji gazów cieplarnianych; czy ten wzrost cen może wynieść nawet 30% ? jak podaje ?Rzeczpospolita?;
? na ile lat przewiduje się jeszcze pracę kotłów węglowych, które zostały zainstalowane w latach 70. i 80. ubiegłego wieku;
? z jakich źródeł będą sfinansowane prace modernizacyjne na sieci ciepłowniczej, które mogłyby spowodować zmniejszenie strat ciepła,
? kiedy i za jakie pieniądze będzie prowadzona rozbudowa sieci ciepłowniczej, tak aby zaopatrzyć większość mieszkańców Opoczna w ciepło miejskie.

Licząc na wsparcie Pana Posła
w działaniach na rzecz obniżenia
kosztów utrzymania mieszkańców Opoczna

pozostaję z wyrazami szacunku
Stanisław Rafał Adamczyk
Prezes ETC Tanie Ciepło sp. z o.o.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (729) z dnia 1 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »