tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

  Pamięć z błędami

 
Nie ma Opoczno szczęścia do tablic. Oj, nie ma!


W przestrzeni publicznej miasta pojawiły się nowe tablice zawieszone ku czci i znowu nie obyło się bez błędów.
W poniedziałek, 11 kwitenia podczas uroczystości poświęconych 71. rocznicy zbrodni katyńskiej i pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej na froncie kościoła pw. św. Bartłomieja została odsłonięta i poświęcona tablica, na której czytamy (pisownia oryginalna):

W HOŁDZIE PREZYDENTOWI
RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ
PROF. LECHOWI KACZYŃSKIEMU
JEGO ŻONIE MARII
PREZYDENTOWI
RYSZARDOWI KACZOROWSKIEMU
? HONOROWEMU
OBYWATELOWI OPOCZNA
ORAZ WSZYSTKIM OFIAROM
TRAGEDII SMOLEŃSKIEJ
MIESZKAŃCY POWIATU
OPOCZYŃSKIEGO
I AKCJA KATOLICKA
10.04.2011 R.

Im dłużej patrzę na tę treść, tym bardziej nie mogę wyjść z podziwu, jak w niewielkim tekście można zmieścić tyle błędów.
Po pierwsze: We wszystkich słownikach języka polskiego, a sprawdzałem w kilku, jest wyjaśnione, że słowo Rzeczpospolita jest dwuczłonowe, w którym odmieniają się oba człony: ? i rzecz i pospolita. A więc w dopełniaczu powinno brzmieć: kogo, czego ? RzeczYpospolitej. Co prawda dopuszczalna jest forma Rzeczpospolitej, ale jedynie w mowie potocznej (Wielki słownik ortograficzny PWN, W?wa 2003 r.). A ja bym nie chciał, by prezydent mojego państwa traktowany był na tablicach potocznie. Co więcej. W Konstytucji RzeczYpospolitej Polskiej, i w preambule i we wszystkich rozdziałach nazwa, mojego kraju jest odmieniana dwuczłonowo. W Konstytucji RzeczYpospolitej Polskiej jest rozdział 5 poświęcony Prezydentowi RzeczYpospolitej Polskiej. Odsłaniający tablicę poseł i senator mają na swoich legitymacjach napisy Poseł na Sejm RzeczYpospolitej Polskiej i Senator RzeczYpospolitej Polskiej. Zresztą podobny błąd znalazł się na tablicy odsłoniętej tego samego dnia przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Tam też, nie wiedzieć czemu, jest Rzeczpospolitej.
Po drugie. Na tablicy brakuje znaków przestankowych, a powinny być dwa przecinki i kropka na końcu napisu. Co prawda dotarły do mnie jakieś sygnały, że podobno na tablicach nie uwzględnia się znaków interpunkcyjnych, ale chciałbym tę zasadę zobaczyć w jakimś słowniku.
Po trzecie z tablicy jednoznacznie wynika, że tragedia smoleńska wydarzyła się 10 kwietnia 2011 roku, co jest, delikatnie mówiąc, nieporozumieniem. Tablica była przygotowana na pierwszą rocznicę katastrofy, ale o tym nie ma na niej ani słowa.
Po czwarte na tablicy widnieją w podpisie Mieszkańcy powiatu opoczyńskiego?
Nie przypominam sobie by ktokolwiek spytał mieszkańców lub ich przedstawicieli, czyli radnych powiatowych, czy aprobują taką treść. Może wówczas autorzy i pomysłodawcy zapobiegliby błędom i uniknęli krytyki.
Wspomniałem o tym, że tego samego dnia odsłonięta została tablica poświęcona płk. Franciszkowi Herzogowi, patronowi dębu posadzonego przy szkole w ramach akcji ?Katyń? ocalić od zapomnienia?. Jest na niej również napis Kamień położono w rocznicę śmierci Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej prof. Lecha Kaczyńskiego. W związku z tym mam pytanie: na co zmarł prezydent Lech Kaczyński?
Dwie tablice, a tyle błędów. Szkoda.



Artykuł ukazał się w wydaniu nr 16 (719) z dnia 22 Kwietnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »