tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Opoczno

 Ostoja prężnie działa

 
Fundacja "Ostoja" im. siostry Klaryski Stanisławy z Opoczna działa nie tylko na terenie miasta, ale także na terenie całego powiatu już od dziewięciu lat

Fundacja skupia się w swojej działalności głównie na pomocy osobom niepełnosprawnym, ale nie tylko, bo pomoc w różnej formie otrzymują wszyscy potrzebujący. Niepełnosprawni odnaleźli swoje miejsce na ziemi w prowadzonym przez fundację Środowiskowym Domu Samopomocy. Tutaj czują się potrzebni i kochani, a poprzez uczestnictwo w zajęciach nabywają nowe umiejętności, które wykorzystają w życiu codziennym. Przez lata działalności mogliśmy obserwować, jak Ostoja realizuje wytyczone cele statutowe. Z sukcesami prowadzony jest Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, a także Ośrodek Integracyjny dla osób niepełnosprawnych i starszych. Fundacja od sześciu lat współpracuje z Bankiem Żywności w Łodzi, w ramach programu "Żywność dla najuboższej ludności Unii Europejskiej". W ub. roku z tej formy wsparcia skorzystało ponad pięć tysięcy mieszkańców nie tylko z Opoczna, ale z całego powiatu. Do Banku Żywności sprowadzono żywność wartą 805.897,25 zł. Jak podkreśla szefowa Ostoi, Agnieszka Sobol realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa dzięki współpracy i pomocy burmistrza Jana Wieruszewskiego oraz radnych Rady Miejskiej.
Na prowadzenie ŚDS fundacja otrzymuję środki finansowe z Urzędu Wojewódzkiego. Z kolei na potrzeby, działającego w dolnej części kościoła Ośrodka Integracyjnego, obok własnych środków, Fundacja pozyskuje także środki w drodze konkursów. W ten sposób w ub. roku Fundacja z magistratu otrzymała 8 tys. zł, a ze starostwa 3 tys. zł. Trzeba podkreślić, że na realizację celów statutowych Fundacja założyła działalność gospodarczą ? jadłodajnię. Dzięki tej działalności, która powoli się rozwija, Ostoja może dofinansowywać zarówno Ośrodek Integracyjny, jak i magazyn żywności. Prezes Agnieszka Sobol, podkreśla, jak wysokie są koszty utrzymania obydwu ośrodków. Dlatego tak ważna jest pomoc sponsorów, którzy zechcieliby wspierać fundację. Prezeska zaznacza, że nikt z osób potrzebujących nie odejdzie z kwitkiem. Nawet jeżeli przyjdzie ktoś głodny do jadłodajni to będzie mógł za darmo zjeść ciepłą zupę.
W fundacji obecnie pracuje siedemnaście osób na etatach stałych oraz siedem osób zatrudnionych okresowo. Zatrudniony jest również radca prawny, z porad którego korzystają podopieczni. Prezes fundacji podkreśla, że są to osoby z powołaniem do pracy z osobami niepełnosprawnymi. Nie wszyscy mogą pracować w ŚDS. Muszą to być osoby cierpliwe i oddane swojej pracy. Podkreśla także, że często ich praca wychodzi ponad ramowy schemat. Pracownicy często pomagają swoim podopiecznym także w sprawach codziennych. Zdarza się także, że towarzyszą swoim podopiecznym nawet podczas ich pobytu w szpitalu. ? Tak jak większość społeczeństwa my również odczuliśmy skutki kryzysu, pomimo to rok 2013 uważamy za dobry ponieważ udało nam się pomóc wielu potrzebującym ? mówi prezes fundacji.
Z myślą o swoich podopiecznych, 15 lutego fundacja organizuje bal charytatywny, z którego dochód zostanie przeznaczony na organizację wypoczynku letniego dla 40 osób niepełnosprawnych. Organizatorzy liczą na duże zainteresowanie i zapewniają, że na gości czekać będzie dużo atrakcji.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 4 (863) z dnia 24 Stycznia 2014r.
W dziale Opoczno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »