tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

  Opoczyńskie lasy po klęsce wiatrołomów

 






Trąba powietrzna która przeszła 14 lipca na terenie Nadleśnictwa Opoczno spowodowała olbrzymie szkody w drzewostanach. Na obszarze gmin Białaczów, Żarnów i Opoczno (leśnictwa Białaczów, Kowalów, Myślibórz i Sitowa) szacowana powierzchnia uszkodzonego lasu wynosi około 5000 ha. Oczywiście, nie cała powierzchnia kwalifikuje się do usunięcia, jednak dwa oddziały w leśnictwie Białaczów są całkowicie wyłamane. Na pozostałym terenie są to szkody pojedyncze lub występujące w małych grupach. W przybliżeniu można określić że usunięcie uszkodzonego drzewostanu spowoduje konieczność odnowienia zalesienia na powierzchni około 200 ha przy szacowanym także bardzo ostrożnie pozyskaniu 30 tysięcy metrów sześciennych drewna.
W lasach stanowiących własność prywatną szkody wystąpiły na powierzchni około 3 tysięcy ha, co również nie oznacza całkowitego ich zniszczenia. Są to w większości uszkodzenia pojedynczych drzew, miejscami tylko, jak np. w lasach w okolicy Topolic, wielkopowierzchniowe. Zarówno dokładna ilość drewna jak i powierzchnia uszkodzonych drzewostanów będzie znana po przeglądzie lasów poszczególnych wsi, którego dokonywany jest podczas legalizacji pozyskania surowca drzewnego.
Do kolejnych znaczących strat należy dodać zniszczenia: 50% rezerwatu Białaczów, 20% rezerwatu Jodły Sieleckie, park przy Domu Opieki Społecznej w Białaczowie a także pomnik przyrody w postaci 96 modrzewi alei modrzewiowej. Oprócz strat materialnych są to przede wszystkim niewymierne straty przyrodnicze.
14 lipca zabezpieczony został budynek mieszkalny osady w leśnictwie Kowalów, na którym zostało zerwane nakrycie dachu oraz budynek gospodarczy z podobnymi uszkodzeniami. Następnego dnia, po udrożnieniu dróg przystąpiono do intensywnego odblokowywania dróg pożarowych. Udało się tego dokonać w ciągu dwóch dni, co dało dostęp do środka drzewostanu.
Z dniem 15 lipca w Lasach Państwowych Nadleśnictwa Opoczno został wprowadzony zakaz wstępu do lasu oraz ustanowione trójzmianowe, całodobowe patrole Straży Leśnej. Mają one zadanie monitorowania terenu, zapewnienia bezpieczeństwa ludności, zabezpieczenia mienia i ochrony przeciwpożarowej w lasach prywatnych i państwowych.
Z uwagi na to ze w roku 2007 podobna klęska, o dużo większej skali ? około 300 tysięcy metrów sześciennych ? nawiedziła sąsiednie nadleśnictwa, tj. Przedbórz i Piotrków Tryb. nie musieliśmy szukać sposobów szacowania szkód, ponieważ mogliśmy skorzystać z ich doświadczeń. Od 21 lipca do gmin Białaczów i Żarnów oddelegowani zostali pracownicy, którzy będą się zajmowali tylko i wyłącznie legalizowaniem drewna oraz udzielaniem niezbędnej pomocy właścicielom lasów prywatnych. Aktualna informacja o pełnionych dyżurach znajduje się na stronie internetowej Nadleśnictwa Opoczno. W gminie Opoczno czynnością tą zajmuje miejscowy leśniczy z pomocą podleśniczego. Łącznie pracę tę wykonuje pięć osób, ale jeśli okaże się to za mało zostaną oddelegowani następni pracownicy.
Zwłoka w reorganizacji prac (do momentu klęski nadzór prowadzili miejscowi leśniczowie) oraz opóźnienie w oddelegowaniu dodatkowych pracowników, których wyłącznym zadaniem będzie nadzór w lasach prywatnych, wynikały z ważnych dla Nadleśnictwa Opoczno, ale także dla naszych sąsiadów, czyli lasów prywatnych, okoliczności. Nadrzędnym w tym przypadku celem było udrożnienie dróg pożarowych i komunikacyjnych w środku kompleksów leśnych. Aktualnie sytuacja jest już unormowana.
Interweniujący właściciele lasów podnosili konieczność uproszczenia procedury legalizacji drewna, domagając się wykonywania tej czynności na prywatnych posesjach. Na to niestety nadleśnctwo nie mogło wyrazić zgody, ponieważ zarówno Ustawa o lasach jak wydane na tej podstawie rozporządzenie ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w sposób jednoznaczny określa warunki legalizacji drewna w miejscu jego pozyskania. Ponadto legalizacja pozyskanego drewna na prywatnej posesji, bez znajomości źródła pochodzenia, mogłaby narazić pracowników Lasów Państwowych na zarzut poświadczenia nieprawdy.
Nadleśnictwo informuje, że nie ma żadnych ograniczeń w sprzedaży drewna służącego do budowy. Jedynym ograniczeniem może być cena tego drewna. Nie jest ona mała, ale wynika tylko z doliczenia marży i podatku VAT do cen oferowanych przez odbiorców hurtowych.
Pula drewna do odbiorców hurtowych (tartaków) i detalicznych, która wynika z planu pozyskania została już rozdysponowana. Jednak ze względu na sytuację kryzysową zostanie uruchomiona dodatkowa pula w postaci 500 metrów sześciennych z przeznaczeniem dla osób fizycznych i odbiorców hurtowych. Jeśli ta ilość będzie niewystarczająca zostanie uruchomiona dodatkowa partia surowca.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Opoczno


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 30 (733) z dnia 29 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »