tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Opoczno

 Opoczyńska wśród wzorowych

 
W niedzielę, 18 sierpnia w Opocznie odbył się Wojewódzki Konkurs Kronik Ochotniczych Straży Pożarnych


Oddział Wojewódzki Związku OSP w Łodzi oraz zarząd OSP w Opocznie zorganizowały po raz pierwszy w naszym mieście trzecią edycję Wojewódzkiego Konkursu Kronik OSP. W konkursach ogólnopolskich kroniki opoczyńskich strażaków ochotników od 15 lat oceniane były jako wzorowe. Na takie wyróżnienie mają szansę i w tym roku, bowiem plasując się w grupie tych najlepszych będą reprezentować województwo w finale krajowym.
Konkurs rozpoczął się w patio MDK, gdzie organizatorzy powitali uczestników ? kronikarzy oraz gości ? wśród nich przedstawicieli parlamentu, władz powiatowych i miejskich oraz strażackich: Ryszarda Szmaję z prezydium Zarządu Głównego związku OSP w Warszawie, Joannę Jarosińską z Biura Programowego Związku OSP w Warszawie, Tadeusza Cisowskiego ? wiceprezesa Wojewódzkiego Oddziału Związku OSP w Łodzi i Grzegorza Czechowskiego z Zarządu Wojewódzkiego związku. Po oficjalnym otwarciu konkursu zebrani wyruszyli na wycieczkę po Opocznie. W międzyczasie można było obejrzeć zgłoszone do konkursu kroniki. Podziwiano pożółkłe, starannie wykaligrafowane karty z czarno?białymi fotografiami oraz najnowsze tomy, w których prowadzeniu kronikarze wykorzystują najnowsze zdobycze techniki. Zgodnie twierdzono, że bez względu na metody spisywania historii straży ogniowej kroniki są znakomitym ? niejednokrotnie jedynym źródłem wiedzy o działalności poszczególnych jednostek strażaków ochotników.
Podsumowanie konkursu rozpoczęła prelekcja na temat kronikarstwa. Wystąpili w niej dwaj uczestniczący w konkursie kronikarze: Jan Klarecki, autor kroniki OSP w Szczercowie, opowiedział o swojej pracy nad historią szczercowskiej jednostki. Bogatą kronikę opracował w zaledwie kilka lat gromadząc w niej zdobyte fotografie, szukając informacji o upamiętnionych na nich osobach, docierając do najstarszych mieszkańców gminy, aby zebrać jak najwięcej danych, a przy okazji ucząc się obsługi komputera i pomocnych programów. Z kolei Jan Zenon Strycharski, który od blisko pół wieku prowadzi kronikę OSP w Rzgowie, zwrócił uwagę na zmieniające się na przełomie dziesięcioleci narzędzia pracy kronikarzy. Podkreślał też wartość historyczną kronik, które niejednokrotnie są podstawą opracowań historycznych i prac magisterskich. Po wystąpieniach prelegentów odczytano protokół i nagrodzono autorów najlepszych kronik, wręczając im dyplomy i nagrody. Pamiątkowe foldery otrzymali także goszczący w Opocznie członkowie głównego i Wojewódzkiego Zarządu związku OSP.
Do konkursu zgłoszono 32 kroniki w 78 tomach. 17 i 18 sierpnia oceniała je komisja konkursowa.
W dziale kronik oddziałów związku komisja wyróżniła kronikę ZOP ZOSP w Tomaszowie Mazowieckim prowadzoną przez Marię Pecynę. W dziale jednostek OSP jako wzorowe oceniono kroniki jednostek OSP w: Tomaszowie Mazowieckim autorstwa Alicji Puchalskiej i Stanisława Karwasa, Wolborzu ? Andrzeja Kotlickiego i Anny Wnukiewicz, Szczercowie ? Jana Klareckiego, Poświętnem ? Mariana Zacha i Jerzego Łumińskiego, Zadzimiu ? Jolanty Sobieraj i Krystyny Godzińskiej, Rzgowie ? Jana Zenona Strycharskiego, Tomasza Wankiewicza i Teresy Hajduk, Proszeniu ? Ryszarda Mazurkiewicza, Drzewicy ? Ryszarda Bogatka, Wygnanowie ? Ilony Rzepki, Justyny Gubki i Wioletty Dąbrowskiej, Starej Gatce ? Zofii Gruszki, Łaznowie ? Edwarda Jahymczaka, kronikę orkiestry OSP w Szczercowie ? Michała Brzozowskiego, zarządu oddziału powiatowego OSP w Tomaszowie Mazowieckim ? Marii Pecyny oraz kroniki OSP w Opocznie i opoczyńskiej Sekcji Ratownictwa Wodnego ? Piotra Skorupy, Jarosława Jurowskiego i Waldemara Kalety, a także wspomnienia o OSP w Proszeniu autorstwa Tadeusza Gieszcza. Najwyżej ocenione kroniki będą reprezentować województwo łódzkie w finale krajowym konkursu, który odbędzie się od 6 do 8 września w Ciechocinku.
Do grona kronik wyróżniających zaliczono kroniki OSP w: Dobrzelowie ? autorstwa Aleksandry Czarneckiej i Krzysztofa Iwańskiego, Bełchatowie ? Kingi Nadworskiej, Sławnie ? Piotra Karasińskiego, Kamieniu ? Krzysztofa Zawady, Prymusowej Woli ? Jana Melki, Wąwale ? Tomasza Wachonia i w Lubiaszowie ? Mariusza Jaśkowskiego.
Jako poprawne oceniono kronikę zarządu oddziału powiatowego ZOSP w Sieradzu ? Marioli Burczyńskiej i Henryka Burczyńskiego oraz kroniki OSP w: Rossoczycy ? Marioli i Henryka Burczyńskich, Rozprzy ? Anny Harlejczyk, Starej Sobótce ? Małgorzaty Matusiak i Apolinarego Heftowicza, Domasznie ? Józefa Kolasy i w Brudzewicach ? Mariana Starusa.
Spośród innych opracowań wyróżniono ?Historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurowie? Tomasza Kąckiego, historię OSP w Świnicach Warckich ? ?W jedności siła? Magdaleny Ożadowicz oraz OSP w Białobrzegach ? ?Ocalić od zapomnienia? Pauliny Karwas. Te prace zostaną przekazane komisji historycznej przy Zarządzie Głównym ZOSP RP w Warszawie ? na ogólnopolski konkurs kronik w Ciechocinku.
Członkowie komisji konkursowej podkreślali, że praca kronikarza jest trudna ? na nic nie zdadzą się nowoczesne techniki, jeśli autor nie będzie systematyczny. Jednocześnie dostrzegli zróżnicowany poziom zgłoszonych kronik i sformułowali kilka zaleceń dla kronikarzy. Zwrócili uwagę na dostosowywanie objętości części opisowej do ilości zdjęć, na jakość wklejanych wydruków komputerowych fotografii, zalecali podawanie pełnych nazw i dat. Proponowali także wzbogacenie kronik o informacje dotyczące podstawowych działań strażaków, opisy akcji pożarniczych, działań ratowniczych oraz o coroczne podsumowania działalności danej jednostki. Dziękując kronikarzom za ich wkład w upamiętnianie historii OSP jurorzy podkreślali, że prowadzone przez nich kroniki są znakomitym źródłem historycznym wykorzystywanym do opracowań nie tylko z zakresu działalności straży ogniowych.


Opoczyńscy kronikarze


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 34 (841) z dnia 23 Sierpnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »