tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Opoczyńscy poeci w Radomiu

 

Rośnie sława dokonań opoczyńskich poetów z klubu „Nad Wąglanką”. W miniony piątek (25 stycznia) byli oni honorowymi gośćmi wieczoru poetycko-muzycznego w MDK w Radomiu, jaki przygotowali twórcy skupieni w znanych radomskich kołach literackich „Szuflada” i „Eliksir”. Spotkanie prowadził Czesław Banaszczyk, ceniony poeta i animator życia literackiego w Radomiu.
Głównym punktem programu była oczywiście poezja. Okazało się, że można nią zaciekawić liczną widownią, że wiersze mogą mówić współczesnym językiem i pozostać liryczne, nawet jeśli mają akcenty satyryczne lub humor. Z tego właśnie powodu piękne, ludowe i dowcipne wiersze Marianny Ksyty z Dzielnej nagrodzone zostały aplauzem widowni a znany poeta „radomskich ulic” Jacek Kowalczewski dedykował jej nostalgiczny wiersz o opoczyńskiej wsi. Gorąco przyjęto również poetycką prezentację Grażyny Zawadzkiej z Gawron. Również wiersze Bożeny Wijaty, Małgorzaty Jurek i Kazimierza Stępnia zainteresowały radomian, a Jerzy Piekarski jeszcze długo po spotkaniu podpisywał swój tomik „Na planszy”.
Także radomscy poeci zaprezentowali swoje wiersze, wielu z nich może się poszczycić znaczącym dorobkiem. Było to cenne doświadczenie dla opoczyńskiego klubu. Ze szczególną uwagą przyjęto utwory wspomnianego już Jacka Kowalczewskiego, Izabeli Mossańskiej, Marii Majkusiak, Grażyny Cieślik, Walentyny Pawalec i Andrzeja Mędrzyckiego. Ciekawym akcentem wieczoru był porywający występ młodego akordeonisty Piotra Zarzyka.
Satysfakcji z udanego spotkania nie krył Czesław Banaszczyk, który słusznie je określił jako „wspaniałą ucztą duchową”. Opiekująca się naszym Klubem Literackim Bożena Świątek-Mazur, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opocznie, oraz ściśle związana z klubem Agata Andrzejewska, instruktorka MDK w Opocznie, zostały uhonorowane dyplomami uznania. Zapoczątkowaną współpracę postanowiono kontynuować, czas więc na przygotowanie podobnego wieczoru w Opocznie, co niewątpliwie będzie dużym wydarzeniem w życiu kulturalnym naszego miasta.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 4 (654) z dnia 29 Stycznia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »