Opoczyńscy kolarze w Krakowie

Skandia Kraków i MTB Maraton Zabierzów

W sobotę, 14 maja na krakowskich Błoniach odbył się start do drugiej edycji Skandia Maraton MTB. Impreza w Krakowie była jednocześnie wyścigiem Pucharu Polski w maratonach MTB, który kwalifikuje do mistrzostw Europy w tej odmianie kolarstwa górskiego.
Rywalizację wygrał Adrian Brzózka (JBG?2 Professional MTB Team) z czasem 3:00:11. Drugie miejsce zajął Andrzej Kaiser (Shimano Polska) z rezultatem 3:00:13 a trzecie Marek Galiński z JBG?2 Professional MTB Team (czas 3:00:13).
Dobry start zanotował opocznianin Mariusz Sarwiński zajmujac 17. miejsce w kategorii M3 i 59. miejsce w kategorii open. Wyścig w Krakowie był udanym debiutem dla Sebastiana Rutkowskiego, który na dystansie mini zajął 32. pozycję.
W niedzielę, 15 maja zawodnicy z Opoczna wystartowali w Zabierzowie koło Krakowa w jednym z najtrudniejszych maratonów MTB w Polsce. Na kolarzy czekała wymagająca i bardzo ciekawa trasa. Ściganie mocno utrudniały padający deszcz i niska temperatura. Takie warunki były prawdziwym testem nie tylko dla kolarzy, ale także dla sprzętu.
Trasa każdego z dystansów była mocno pofałdowana, z niemałym przewyższeniem. Na najdłuższym, liczącym 100 kilometrów dystansie giga, kolarze pokonywali prawie 2000 metrów w pionie. Wymagająca trasa sprawiła, że prędkości osiągane przez czołówkę nie były takie, do jakich się ostatnio przyzwyczailiśmy. Niektórzy z zawodników kończyli dystans giga po prawie 9 godzinach jazdy. Zwycięzcy, Bartoszowi Janowskiemu (Dobre Sklepy Rowerowe ? Author), przejechanie 100 kilometrów zajęło prawie 4 i pół godziny. Janowski początkowo jechał na czele razem ze znanym w Opocznie Bogdanem Czarnotą (Kross Racing Team), ale potem już samotnie zmierzał do mety, gdzie wyprzedził Czarnotę o 8 minut.
Aż sześciu godzin potrzebowała najlepsza z pań, by pokonać dystans giga. Jako pierwsza na mecie, z czasem 6.03.44, zameldowała się Justyna Frączek (KTM bikeWorld.pl Women?s Racing Team
W wyścigu dobrze zaprezentowali się zawodnicy z Opoczna. Rafał Fijałkowski na dystansie mega ? 65 km zajął 9. miejsce. Na dystansie giga ? 100 km Mariusz Sarwiński wywalczył 53. pozycję w kategorii open i 23. w kategorii M3. Na dystansie mini swój debiut w wyścigach MTB zaliczył Sebastian Rutkowski, zajmując 33. miejsce w kategorii M3.
Starty w Krakowie i Zabierzowie były jednoczenie promacją Maratonu MTB organizowanego przez Opoczno Sport Team, w którym swój udział potwierdziły już zawodowe grupy kolarskie takie jak JBG2?Profesjonal Team, BDC, Zasada Group, Dek?Meble Korona Kielce. W następny weekend zawodnicy Opoczna Sport Team wystartują na wyścigach w Wieluniu i Nowinach koło Kielc.