tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Żarnów - działka budowlana / inwestycyjna / ...
czytaj dalej »

Nowa posiadłość w budowie na sprzedaż. Dworek ...
czytaj dalej »

ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 Opocznianin na Syberii

 

Na syberyjskiej ziemi przebywał Zbigniew Gretka ? prezes Stowarzyszenia Autorów Polskich w Opocznie. Celem wizyty było przygotowanie przyszłorocznych uroczystości konsekracji pierwszego na Syberii kościoła pw. Jana Pawła II i poświęcenia pomnika pomordowanych Polaków w Tunce (republika Buriacji).
Opocznianian spotkał się z konsulem RP w Irkucku Krzysztofem Czajkowskim oraz biskupem ordynariuszem największej na świecie diecezji irkuckiej, której teren jest siedem razy większy od powierzchni Polski, Cyrylem Klimowiczem. Odwiedził szkołę w Tunce, która opiekuje się zapomnianymi polskimi mogiłami, i wręczył na pamiątkę ryngraf Orła Białego z Matką Bożą Częstochowską.
Z wielką radością został powitany przez dzieci w Angarsku, Usolu Syberyjskim i Bracku. W imieniu byłego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego przekazał potomkom polskich zesłańców filmy patriotyczno-historyczne.
Prezes polskiej organizacji "Ogniwo" z Irkucka prof. Eugeniusz Wrzeszcz zapoznał Zbigniewa Gretkę z obecną sytuacją syberyjskich Polaków oraz z przygotowaniami do ważnych uroczystości m.in. stulecia polskiego osadnictwa w Wierszynie i budową w Irkucku pomnika poświęconego uczestnikom powstania nadbajkalskiego w 1863 roku.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 40 (639) z dnia 9 Października 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »