tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Okręgi wyborcze po nowemu

 
Podczas sierpniowej sesji radni przyjęli uchwałę w sprawie nowego podziału gminy i miasta Drzewica na okręgi wyborcze

Zgodnie z nowelizacją kodeksu wyborczego, wybory radnych we wszystkich gminach bez względu na liczbę mieszkańców, poza miastami na prawach powiatu, odbywać się będą w okręgach jednomandatowych. Nowe przepisy stanowią, że w każdym okręgu wybieramy tylko jednego radnego. Dzięki temu wyborcom ma być łatwiej rozliczać swojego przedstawiciela z obietnic wyborczych, co nie było do końca możliwe w okręgach wielomandatowych, w których odpowiedzialność za lokalne sprawy mogła się rozmywać.
Obowiązek nowego podziału gmin i miast na okręgi jednomandatowe spoczywa na samorządach. W Drzewicy został spełniony 28 sierpnia, podczas sesji Rady Gminy i Miasta.
Projekt stosownej uchwały był wcześniej konsultowany z komisarzem wyborczym, który ? co trzeba zaznaczyć ? do pierwotnej wersji wprowadził zmiany dotyczące okręgów w mieście. Do okręgów wiejskich nie miał uwag.
Właśnie ten poprawiony projekt trafił pod obrady komisji i został przyjęty na sesji. Za jego uchwaleniem głosowało 12 radnych, 2 było przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu. W przeciwieństwie do wielu innych samorządów sprawa została sfinalizowana dość gładko, bez politycznych sporów.
Zgodnie z zapisami uchwały, teren gminy i miasta został podzielony na 15 jednomandatowych okręgów. Największe zmiany wprowadzono w Drzewicy, gdzie będzie funkcjonować pięć okręgów, a niektóre ulice znalazły się w granicach kilku okręgów, np. ulice Staszica i Stawowa w trzech. Bez zmian pozostawiono tylko cztery okręgi na wsiach.

Prezentujemy podział gminy na jednomandatowe okręgi wyborcze.

Okręg nr 1 ? Brzustowiec (765 mieszkańców).

Okręg nr 2 ? Augustów, Jelnia (658).

Okręg nr 3 ? Brzuza, Idzikowice (663).

Okręg nr 4 ? Zakościele, Żardki (906).

Okręg nr 5 ? Domaszno, Żdżary (587).

Okręg nr 6 ? Strzyżów, Werówka (722).

Okręg nr 7 ? Krzczonów (583).

Okręg nr 8 ? Radzice Duże (657).

Okręg nr 9 ? Radzice Małe, Dąbrówka (860).

Okręg nr 10 ? Trzebina, Giełzów, Świerczyna (635).

Okręg nr 11 ? os. Bolesława Chrobrego, ulice: Szkolna (numery nieparzyste od 33 do ostatniego, parzyste od numeru 24a do ostatniego), Prymasa Macieja Drzewickiego, Przemysłowa, Stawowa (numery parzyste od 60 do ostatniego), Stanisława Staszica (numery nieparzyste od 9 do ostatniego) (690 mieszkańców).

Okręg nr 12 ? os. Mieszka I, ulice Skalna, Braci Kobylańskich (numery nieparzyste od 45 do ostatniego, parzyste od 50 do ostatniego), Stanisława Staszica (numery nieparzyste od 1 do 7, Stawowa (numery nieparzyste od 29 do ostatniego) (868 mieszkańców).

Okręg nr 13 ? ul. Stanisława Staszica (numery parzyste od 2 do ostatniego), Braci Kobylańskich (numery nieparzyste od 1 do 43, parzyste od 2 do 48), Stawowa (numery nieparzyste od 1 do 27, parzyste od 2 do 58), Szkolna (numery nieparzyste od 1 do 31, parzyste od 2 do 24), place Tadeusza Kościuszki, Gabriela Narutowicza, ulice 17 Stycznia, Spacerowa, Adama Mickiewicza (numery nieparzyste od 1 do ostatniego, parzyste od 18 do ostatniego), Armii Krajowej, Stefana Żeromskiego, mjra Hubala, Klonowa, Ogrodowa (952 mieszkańców).

Okręg nr 14 ? ul. Jana Kilińskiego, plac Wolności, ulice Adama Mickiewicza (numery parzyste od 2 do 16), Warszawska, Juliusza Słowackiego, gen. Władysława Sikorskiego (895 mieszkańców).

Okręg nr 15 ? ulice Zdrojowa, Sportowa, Fabryczna, Kolejowa, Błonie, Sosnowa, Rzeczna, Cmentarna, Mostowa, os. Słoneczne (672 mieszkańców).

Dodajmy, że wyborcom przysługuje prawo wniesienia skargi na ustalenia uchwały. Wystarczy 15 podpisów. Skargi przyjmuje Komisarz Wyborczy w Piotrkowie Trybunalskim, w terminie 5 dni od daty podania uchwały do publicznej wiadomości.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 36 (791) z dnia 7 Września 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »