tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Aktualności

 Ogródki otwarte

 
W piątek, 18 listopada w Opocznie uroczyście oddano do użytku trzy ogródki dydaktyczne, których budowa była współfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Ogródki dydaktyczne powstały przy przedszkolach nr 2 i 8 oraz przy Szkole Podstawowej nr 1. W uroczystym przecięciu wstęgi przy ogródkach wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miejskiego na czele z burmistrzem Janem Wieruszewskim, dyrektorzy placówek, wychowawcy i młodzież.
W Przedszkolu nr 8 powstał ogródek dydaktyczny ?Zielona Ósemka?, w którym znajduje się 270 różnego rodzaju drzew, krzewów i bylin. Ogród odtwarza ekosystem lasu, jako elementu krajobrazu spełniającego szczególne założenie ekologiczne oraz edukacyjne. Jednym z etapów ścieżki edukacyjnej jest wrzosowisko, pośród którego ustawiono model ula. Dzieci będą tam spotykać się z miejscowym pszczelarzem i zdobywać wiedzę o życiu i pracy pszczół. W ogrodzie umieszczenie są ławeczki, altana dydaktyczna oraz karmniki i budki lęgowe. Utworzone zostało również lapidarium, będące ciekawą formą ekomuzeum geologicznego pod otwartym niebem, służącym do poznania przez dzieci przyrody nieożywionej. W utworzonym ogrodzie petrograficznym znalazły się m.in. skały granitowa i bazaltowa oraz otoczaki górskie.
?Ogrodowe roślinki z Dwójkowej rodziny? to nazwa ogródka dydaktycznego powstałego przy Przedszkolu nr 2. Posadzono w nim 101 różnego rodzaju drzew, krzewów i bylin, powstał skalniak oraz oczko wodne. W ogrodzie znajduje się altana wraz ze stołem, ławeczki i karmniki. Istotnym elementem wyposażenia są tablice dydaktyczne, na których znajdują się informacje na temat ptaków pozostających i przylatujących na zimę, zasady dokarmiania ptaków zimą, różne rodzaje karmników, ptaki na osiedlu ? ?mieszczuchy? oraz wybrane rośliny chronione, które można spotkać w naszych lasach. Na terenie ogródka zagospodarowano również miejsce do uprawy ziół, które będą wykorzystane w przedszkolnej kuchni.
Przy Szkole Podstawowej nr 1 powstał ogród pod nazwą ?Szkolny ogród ? zielona pracownia?. Posadzono w nim 303 różnego rodzaju drzew, krzewów i bylin. Na terenie ogródka znajdują się ławeczki, altana oraz karmniki i cztery tablice dydaktyczne zawierające m.in. opisy i zdjęcia wybranych roślin chronionych, które można spotkać w naszych lasach.
Utworzenie trzech ogródków dydaktycznych kosztowało blisko 104 tys. zł. Na realizację tej inwestycji gmina pozyskała ponad 80 tys. zł z WFOŚiGW w ramach konkursu na realizację zadania z zakresu edukacji ekologicznej ? ?Przyszkolne ogródki dydaktyczne?.





Otwarcie ogródka dydaktycznego przy Przedszkolu nr 2





Przecięcie wstęgi w Przedszkolu nr 8


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 47 (750) z dnia 25 Listopada 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »