tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ pięcioosobową ekipę z własnym dojazdem ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 Odśnieżamy dachy

 
Każdy właściciel i zarządca powinien znać swój budynek i wiedzieć, jaką wytrzymałość ma jego dach. Konstrukcje dachowe są tak projektowane, aby bez ryzyka powstania zagrożenia dla ich bezpieczeństwa i bezpieczeństwa użytkowników mogły znosić między innymi obciążenie śniegiem


Obciążenie śniegiem jest uwzględniane już na etapie projektowania konstrukcji dachów budynków, a jego wielkość jest obliczana przez projektantów w oparciu o cechy dachu np. wielkości, kształtu, stopnia pochylenia połaci dachowych, a także inne czynniki, wpływające na rozkład śniegu na dachu. Znaczenie mają również bliskość sąsiednich budynków, ukształtowanie i rodzaj otaczającego terenu, a także miejscowe warunki klimatyczne, w szczególności wietrzność, zmiany temperatury i prawdopodobieństwo opadów, zarówno deszczu, jak i śniegu. Obowiązek przeprowadzania kontroli bezpiecznego użytkowania obiektu każdorazowo w przypadku wystąpienia opadów śniegu ciąży na właścicielach i zarządcach (wynika to z art. 62 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 61 pkt 2 ustawy ? Prawo budowlane). W art. 61 tej ustawy ustawodawca zapisał obowiązek dbania o należyty stan techniczny każdego obiektu budowlanego, czyli także budynków prywatnych. Oznacza to, że nadzór budowlany egzekwuje takie same wymagania od właścicieli i zarządców obiektów publicznych jak i prywatnych.
Za utrzymanie budynków we właściwym stanie technicznym i bezpieczeństwo ich użytkowania są odpowiedzialni właściciele i zarządcy budynków. Mają oni obowiązek nie tylko usuwania śniegu, ale także sopli, brył czy nawisów śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu osób na chodnikach czy ulicach przy budynku. Należy pamiętać, że nie wystarczy wygrodzenie miejsc niebezpiecznych. Nadmiar śniegu czy zagrażające przechodniom sople lodu należy po prostu usunąć. Takie odśnieżanie budynków może być wykonywane przez właściciela, zarządcę, wyspecjalizowaną firmę lub pracowników zakładu pracy. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwe wykonywanie takich prac może stwarzać ogromne zagrożenie zarówno dla samego budynku, jak i osób wykonujących te prace. Dlatego muszą być one prowadzone w zależności od konstrukcji dachów z zachowaniem odpowiedniej technologii odśnieżania oraz znajomości przepisów BHP.
Jeżeli mieszkańcy budynku są zaniepokojeni z powodu sopli lub śniegu lub jeśli obawiają się, że zalegający śnieg może spowodować uszkodzenie budynku, powinni przede wszystkim poinformować zarządcę budynku. Jeśli z jego strony nie będzie żadnej reakcji, trzeba zawiadomić odpowiednie służby. W przypadku sopli i nawisów śniegowych na elewacji budynków mogących potencjalnie zagrozić przechodniom należy poinformować straż miejską, policję lub straż pożarną. Można także zwrócić się do nadzoru budowlanego, w szczególności w przypadku podejrzenia, że zalegający na dachu śnieg może spowodować uszkodzenie budynku i zagrażać jego użytkownikom. Wtedy inspektorzy mogą zobowiązać właściciela lub zarządcę do przeprowadzenia kontroli bezpieczeństwa budynku. Prawo nie określa wprost kar za niewywiązywanie się z obowiązku odśnieżania dachu. Natomiast zgodnie z art. 91a ustawy Prawo budowlane właściciel lub zarządca obiektu budowlanego, który niewłaściwie utrzymuje i użytkuje obiekt lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Minimalna grzywna nałożona na podstawie art. 91a ustawy ? Prawo budowlane wynosi 1000 zł. Pracownicy organów nadzoru budowlanego są uprawnieni do nakładania grzywien w zależności od wykroczenia.
W naszym mieście na wielu budynkach można zauważyć nawisy śniegowe, które wręcz odstraszają od wejścia do takich budynków. Być może to jest faktycznie sposób na właścicieli i zarządców budynków zwłaszcza usługowych, żeby je omijać z daleka.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 5 (812) z dnia 1 Lutego 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »