tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Opoczno

 Odkryta mogiła

 

Góra Januszewska wciąż kryje wiele historycznych śladów. Przed rozpoczęciem prac przy budowie obwodnicy Opoczna przez długi czas prowadzone były na tym terenie prace archeologiczne, które odsłoniły zabytki z okresu kultury łużyckiej. Każdego roku jednak dokonywane są tam inne odkrycia, interesujące nie tyle archeologów, co saperów - wciąż odnajdywane są rozmaite pociski z okresu II wojny światowej.
Tym razem, podczas robót ziemnych odkryto zbiorową mogiłę żołnierzy niemieckich. W poniedziałek i wtorek, 4 i 5 lipca przedstawiciele, działającej od 1994 roku polsko-niemieckiej Fundacji ?Pamięć?, pod nadzorem archeologa ekshumowali szczątki co najmniej 53 żołnierzy, przy których odnaleziono 17 nieśmiertelników, pozwalających na identyfikację zwłok, a ponadto szczątki mundurów, hełm, puszkę od maski gazowej i drobne przedmioty osobistego użytku. We wtorek wszystkie prace przy tej mogile zakończono. Ekshumowane zwłoki przetransportowane zostały do Puław, gdzie będą pochowane na cmentarzu żołnierzy niemieckich. Fundacja ?Pamięć?, powiadomi rodziny tych ofiar, których na podstawie nieśmiertelników można zidentyfikować.
Jak nam powiedział przedstawiciel Fundacji, Leszek Piątkiewicz, rok temu w miejscu oddalonym od świeżo odkrytej mogiły zaledwie o 100 m, ekshumowano zwłoki sześciu żołnierzy niemieckich. Nie jest więc wykluczone, że w trakcie dalszych prac ziemnych, prowadzonych przy budowie obwodnicy, dojdzie do kolejnych odkryć zbiorowych mogił.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 27 (730) z dnia 8 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »