tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ pracownika z doświadczeniem do montażu ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Poświętne

 Obrady z problemami w tle

 
W ostatnich dniach września w Poświętnem odbyła się kolejna sesja tamtejszej Rady Gminy. Było szybko, miło a na koniec, jak to podczas wolnych wniosków - burzliwie

29 września o godzinie 12.00 w sali obrad Urzędu Gminy zebrała się Rada Gminy Poświętne, aby podjąć m.in. kilka istotnych uchwał. Na początku radni minutą ciszy uczcili zmarłego sołtysa Poręb ? Mariana Kwaśniaka. Następnie wysłuchali sprawozdania wójta Mieczysława Stępnia z jego działań w sierpniu i wrześniu. Nadkomisarz Wojciech Dworak, komendant komisariatu w Drzewicy, przedstawił stan bezpieczeństwa na terenie gminy Poświętne za okres styczeń ? sierpień 2009 r. W obszernym i, jak zawsze, merytorycznym wystąpieniu szefa drzewickiej policji zawarte było niemal wszystko, czego chcieli się dowiedzieć samorządowcy. Słowa komendanta mogły tylko ucieszyć bowiem sytuacja jest zadowalająca. Nie odnotowano wzrostu przestępstw pospolitych, a w niektórych przypadkach nawet zaobserwowano wyraźny spadek. To samo dotyczy zdarzeń drogowych. Na szczęście ich ilość nie zwiększyła się, ale nadal występują ofiary śmiertelne. Zatrzymano dwóch kierujących pod wpływem alkoholu.
Samorządowcy podczas obrad zmienili uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi opoczyńskiemu oraz dokonali zmian w budżecie gminy na 2009 r. Przyjęto również uchwałę w sprawie Gminnego Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi, którą wcześniej referowała kierowniczka GOPS Elżbieta Podlasek. Samorządowcy, na wniosek sekretarza gminy, podjęli także znowelizowaną uchwałę dotyczącą zmiany stawek diet radnym. Podczas wolnych wniosków głos zabrała obecna na sesji RG przedstawicielka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Opocznie. W swoim wystąpieniu przybliżyła zebranym cele jakimi kieruje się PCPR oraz potrzebę tworzenia rodzin zastępczych w naszym powiecie. Podkreślała, iż 2009 r. jest ogłoszony Rokiem Rodzicielstwa Zastępczego i warto pochylić się nad problemem dzieci, które nie mają rodzin.
Następnie sprawy powróciły na "podwórko" gminy Poświętne i dotyczyły zarówno realizowanych już inwestycji, jak również planów na przyszły rok. Debatowano nad problemami z zaczętą już budową drogi w Mysiakowcu. Radni krytykowali wójta, że nie wykazuje się odpowiednią determinacją w wyegzekwowaniu od firmy oraz Zakładu Energetycznego dalszych działań i realizacji inwestycji. Obecnie całe przedsięwzięcie stoi w miejscu, a włodarz zasłania się przepisami oraz blokowaniem inwestycji przez Zakład Energetyczny. Szef komisji rewizyjnej Andrzej Pawlik zwracał uwagę na to, że trzeba dążyć do korzystnych rozwiązań na rzecz gminy. Radny Michał Franas z Poświętnego interweniował w sprawie przystanku autobusowego, który ma powstać w miejsce starego, zburzonego przez GDDKiA podczas ostatniej wymiany chodnika w centrum gminy. Debatowano czy przystanek ma być plastikowy, blaszany, a może z drewnianych bali. Specjalnie poproszono też specjalistę budownictwa z Urzędu Gminy Poświętne, aby ustalić, czy trzeba będzie robić projekt, czy wystarczy tzw. zgłoszenie na postawienie wiaty przystankowej. Radny Mieczysław Worach z Brudzewic prosił o dodatkowe oświetlenie w swojej miejscowości. Wójt odnosił się do wszystkich spraw, podsumował także propozycje poszczególnych sołectw dotyczących zagospodarowania pieniędzy zgromadzonych na funduszu sołeckim. Tylko nieliczne przypadły włodarzowi do gustu, ale ich realizacja przewidziana jest dopiero na wiosnę 2010 roku, więc większej dyskusji w tym temacie nie było. Podczas ostatniego punktu obrad kilkakrotnie powracał temat przystanku autobusowego i to chyba za sprawą radnego z Poświętnego, który nie chciał zgodzić się na to, aby decyzja o wyglądzie tego obiektu należała tylko i wyłącznie do wójta. Była też mowa o zasadności zakupienia z własnych funduszy przystanku, który powinien być zakupiony przez GDDKiA, ale ta zasłania się brakiem pieniędzy. ? Jeżeli mamy zakupić przystanek sami i możemy mieć wpływ na jego wygląd, to niech on będzie estetyczny i funkcjonalny ? apelował zainteresowany sprawą radny. Wójt już wyraźnie zdenerwowany zapowiedział bierność w tym temacie, jednak przewodniczący RG Marian Grzegorski zaproponował konsensus w postaci wspólnego wypracowania stanowiska wśród dwóch radnych z Poświętnego oraz wójta.
Były też pytania dotyczące komisji heraldycznej i tego, na jakim etapie jest tworzenie herbu gminy. Na następną sesję ma być zaproszony profesor z Częstochowy, który przybliży Radzie tematykę tworzenia herbu Poświętnego. Obrady po przeszło trzech godzinach zostały zakończone. Na wniosek skarbnika gminy Poświętne samorządowcy jeszcze w październiku będą debatować o przyszłym budżecie i być może jeszcze w grudniu tego roku zatwierdzą budżet na 2010 rok.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 40 (639) z dnia 9 Października 2009r.
W dziale Poświętne dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »