20 kwietnia, z inicjatywy Zespołu Szkół Zawodowych im. mjra Henryka Dobrzańskiego-Hubala w Radomiu oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi zorganizowane zostały obchody 72 rocznicy śmierci mjra Henryka Dobrzańskiego-Hubala.
Uroczystości rozpoczęły się na terenie Nadleśnictwa Opoczno, przy szańcu Hubala w Anielinie, mszą celebrowaną przez kapelana leśników, księdza Marka Izydorczyka, po której odbył się uroczysty apel poległych oraz składanie wiązanek pod Szańcem przez delegacje szkół, Lasów Państwowych, Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, Związku Strzeleckiego z Szydłowca, kombatantów i harcerzy. Po uroczystościach w Anielinie, uczestnicy przejechali na teren Nadleśnictwa Spała, gdzie zwiedzili Dom Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy im. Adama Loreta oraz poniemieckie bunkry w Konewce. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Ośrodka Hodowli Żubrów w Smardzewicach, stanowiącego enklawę Kampinoskiego Parku Narodowego położonego na terenie Nadleśnictwa Smardzewice.
* * *
Tegoroczne obchody rocznicy śmierci mjra Hubala, zorganizowane tradycyjnie przez starostwo opoczyńskie zgromadziły 29 kwietnia około 150 osób, w tym 40 zaproszonych VIP?ów. Byli kombatanci z wiceprezesem Światowego Związku Żołnierzy AK, ppłk Kacperczak, była prezes piotrkowskiego zarządu oddziału ŚZŻAK dr n. med. mjr Halina Kępińska-Bazylewicz pseudonim Kora, przedstawiciele Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych. Byli parlamentarzyści PiS, przedstawiciele władz wojewódzkich, starostowie powiatów opoczyńskiego, szydłowieckiego, koneckiego i w miejsce starosty tomaszowskiego p. Wodzyński, władze samorządowe gminy w Poświętnem i Opocznie, harcerze. Nie zabrakło kawalerzystów, formacji jazdy kultywującej tradycje ułanów z 7 i 11 pułku ułanów oraz jeźdźców ze Szwadronu im. Oddziału Wydzielonego WP mjra Hubala.
Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie przez chór Zorza kilku pieśni z okresu II wojny światowej, po czym, w krótkim wystąpieniu, przewodniczący Rady Powiatu w Opocznie, Marek Ksyta przybliżył postać mjra Henryka Dobrzeńskiego-Hubala, po czym odbyła się ceremonia apelu pamięci, zwieńczona salwą kompanii honorowej 25 batalionu dowodzenia 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, po której delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze. Na zakończenie części oficjalnej ponownie z krótkim koncertem wystąpił chór Zorza.
Kiedy wszyscy byli przekonani, że to już koniec uroczystości, niespodziankę zrobili kawalerzyści. Jeden z nich, ułan Tomasz Łumiński, mieszkaniec Poświętnego, postanowił podczas tej uroczystość oświadczyć się. Poproszono o wejście w krąg, utworzony przez jeźdźców jego wybrankę, Annę Gapys. Jak to drzewiej bywało, Tomasz klęcząc na jednym kolanie poprosił swą wybrankę o rękę, wprawiając ją w nieskrywane i nieudawane zdziwienie. Oczywiście powiedziała ?tak?. Do pary stojącej w czułym uścisku podjechał jeden z kawalerzystów i klepnął wybrankę serca płazem szabli w miejsce, gdzie plecy kończą swoją szlachetna nazwę, mówiąc ?Na szczęście?. Oczywiście nie obyło się bez chóralnego ?Sto lat? odśpiewanego przez zgromadzonych i wspólnego zdjęcia świeżych narzeczonych oraz ich rodziców. Faktycznym ukoronowaniem uroczystości była, robiąca wrażenie, szarża kawalerzystów.
Tegoroczne obchody rocznicy śmierci mjra Hubala w Anielinie można byłoby nazwać sztampowymi, gdyby nie zakończenie. Jeden z kawalerzystów, poświętnianin Tomasz Łumiński, dobrowolnie oddał się w niewolę wybrance swego serca, Annie Gapys z gminy Drzewica. Oświadczyny z nieskrywanym i nieudawanym zdziwieniem zostały przyjęte |