tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 O uzależnieniu od Internetu

 
Biblioteka Pedagogiczna poleca

Internet jest źródłem cennych informacji, stwarza możliwość wielu zastosowań, ale może być także źródłem wielu negatywnych konsekwencji. Korzystanie z niego w nieograniczonych ilościach może prowadzić do uzależnienia.
Pozycją niezwykle cenną, która zawiera niezbędne informacje i wskazówki, w jaki sposób można rozpoznać uzależnienie, jest książka Kimberly Young i Patrice Klausing: Uwolnić się z sieci: uzależnienie od Internetu, przekł. Gabriela Pindur. Katowice: Księgarnia św. Jacka, 2009 nr inw. 29875.
Autorki ukazały w niej przykłady z życia konkretnych osób opowiadających o swoich uzależnieniach. Pierwsza część książki włącznie do czwartego rozdziału ma pomóc czytelnikowi rozwiać wątpliwości, dostarczyć informacji na temat uzależnień, ze zwróceniem szczególnej uwagi na uzależnienie od Internetu. W drugiej części (począwszy od piątego rozdziału) autorki ukazują, jakie problemy stwarza uzależnienie od Internetu wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób ono dosięga, a więc małżonkom, rodzicom, dzieciom, młodym ludziom wchodzącym w wiek dorosły.
Ponadto książka zawiera też duchowe ćwiczenia, które mają pomóc osobie uzależnionej wyjść z nałogu. Te właśnie rozważania zatytułowane: „Do osobistej refleksji” stanowią odwołania do nauczania Kościoła, pytania do rozmyślań, fragmenty Pisma Świętego odnoszące się do konkretnych tematów.
Pozycją, która pomaga rozpoznać niepokojące zachowania u dzieci związane z korzystaniem z gier komputerowych i Internetu jest książka Pauliny Chocholskiej i Małgorzaty Osipczuk: Uzależnienie od komputera i Internetu u dzieci i młodzieży. Warszawa: Hachett Polska Sp. z o.o., 2009 nr inw. 29 847.
Książka jest adresowana głównie do rodziców, opiekunów, zaniepokojonych, że dzieci mnóstwo czasu spędzają przed komputerem i w Internecie. Jak sugerują autorki może ją przeczytać każdy, kogo niepokoi „fascynacja szklanym ekranem”. Całą książkę lub tylko jej fragmenty można polecić dzieciom, co pozwoli ochronić je przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z Internetu.
Autorki prezentują postawy dzieci w różnym wieku korzystające z sieci, często uzależnione od tych czynności. Dzięki tym przykładom wyjaśniają, jak mądrze korzystać z komputera i Internetu, przytaczają ćwiczenia, które mają poprawić dobre relacje rodziców z dziećmi sprawiającymi kłopoty. W rozdziale piątym udzielają wskazówek, kiedy udać się do specjalisty, na co zwrócić uwagę, by fachowa interwencja przyniosła pozytywne efekty.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 5 (708) z dnia 4 Lutego 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »