tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Nowy podział miejsc w PE

 

W środę, 12 czerwca Parlament Europejski przyjął projekt decyzji, zgodnie z którym po wyborach w 2014 roku liczba europosłów zmniejszy się z 766 do 751, uwzględniając nowych posłów z Chorwacji. W tym celu 12 państw członkowskich straci po jednym mandacie, a pozostałe nie zyskają nowych. Tym sposobem skład Parlamentu Europejskiego zostanie dostosowany do limitu posłów ustanowionego przez Traktat Lizboński. Decyzja musi zostać jeszcze zatwierdzona przez szefów państw i rządów, którzy zajmą się sprawą podczas szczytu 27?28 czerwca.
W przyszłorocznych wyborach po jednym mandacie stracą te państwa, które posiadają więcej niż minimalny próg sześciu mandatów: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Grecja, Węgry, Irlandia, Łotwa, Litwa, Portugalia i Rumunia. Pozostałe mają pochodzić z puli Niemiec, które zgodnie z Traktatem Lizbońskim muszą zmniejszyć liczbę mandatów z 99 do 96. Takie rozwiązanie pomoże uniknąć podziału miejsc kosztem średnich i małych państw.
Planuje się, że podział miejsc w PE zostanie ponownie przeanalizowany przed wyborami w 2019 roku. Ma on zostać opracowany w oparciu o zasadę "degresywnej proporcjonalności", w myśl której posłowie pochodzący z dużych państw członkowskich reprezentują większą liczbę obywateli niż ci, z mniejszych krajów. Przewidywane zmiany mają odzwierciedlać zmiany demograficzne, zmiany ilości państw członkowskich, a także uwzględniać równowagę w systemie międzyinstytucjonalnym.


Mjm   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 25 (832) z dnia 21 Czerwca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »