tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Drzewica

 Nowy blask drzewickich organów

 
Dobiega końca gruntowna renowacja organów w kościele pw. św. Łukasza w Drzewicy. Prace prowadzi firma Jerzego Kukli ? cenionego organmistrza i organisty?wirtuoza. Pierwszy po remoncie koncert zaplanowano na 20 października. Przy odnowionym instrumencie zasiądzie sam mistrz


Trzeba przyznać, że renowacji kościelnych organów podjął się fachowiec najwyższej klasy. Urodzony w Bielsku?Białej Jerzy Kukla to absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, Akademii Muzycznej w Katowicach i Wyższej Szkoły Nauk Artystycznych w Bratysławie. Jako organista koncertował w najważniejszych ośrodkach muzyki organowej Polski i Europy.
Jest organizatorem życia muzycznego. Zainicjował liczne festiwale i cykle koncertowe, m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Puławach. Prowadzi działalność naukową i publicystyczną w dziedzinie muzyki i budownictwa organowego oraz badania nad twórczością polskich kompozytorów.
Kolejnym elementem jego aktywności zawodowej jest działalność organmistrzowska. W ostatnich latach pracował przy renowacji wielu renomowanych instrumentów, m.in. w bazylice ojców paulinów na Jasnej Górze, katedrze oliwskiej oraz sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.
Co warte podkreślenia, w 2003 roku ? za probostwa ks. dziekana Jana Wojtana ? dokonał rozbudowy organów w kolegiacie św. Bartłomieja w Opocznie. Teraz ponownie zawitał w opoczyńskie.
Remont na zlecenie drzewickiej parafii prowadzi od czerwca. Jak się okazuje, zakres przedsięwzięcia jest bardzo szeroki.
? Po pierwsze, roboty polegały na oczyszczeniu organów i walce z aktywnymi ogniskami drewnojadów. Po drugie, na wymianie wyeksploatowanych przez lata elementów, co należy do działań rutynowych ? mówi Jerzy Kukla. ? Przy okazji realizujemy prace mające na celu usprawnienie techniczne instrumentu oraz udoskonalenie jego walorów brzmieniowych. Dzięki temu organy będą służyły nie tylko uświetnianiu liturgii, ale również wykonywaniu koncertowej literatury organowej.
Organmistrz informuje, że wymieniono dmuchawę tłoczącą powietrze oraz oprzyrządowanie stołu gry na elektroniczne. Dla większej głębi brzmienia dobudowany został jeden dodatkowy głos w sekcji basowej. Dokonano także przeintonowania głosów sekcji głównej, by organy nabrały mocy i blasku. Obecnie fachowcy realizują ostatnie prace intonacyjne i strojeniowe.
W trakcie robót Jerzy Kukla dokładnie poznał charakterystykę drzewickich organów. Ocenia, że mają wiele walorów.
Zostały wykonane w latach 70. XX wieku przez firmę Włodzimierza Truszczyńskiego z Warszawy. ? Mimo trudnego wówczas okresu dla budownictwa organowego firma potraktowała instrument prestiżowo. Porównując go z innymi organami kościelnymi z tamtych lat, można stwierdzić zastosowanie najlepszych materiałów, zwłaszcza jeśli chodzi o metale do budowy piszczałek. Większość z nich jest wykonana ze stopu cyny ? zaznacza ekspert.
Organy z kościoła pw. św. Łukasza należą do grona największych instrumentów w diecezji radomskiej. Po opoczyńskich zajmują pod tym względem drugie miejsce w powiecie.
Co bardzo ciekawe, są rozmieszczone przestrzennie ? na chórze i na ścianie lewego transeptu. Umożliwia to uzyskanie brzmienia stereofonicznego. Teraz mają trzydzieści osiem głosów, trzy manuały (klawiatury ręczne) i jeden pedał (klawiaturę nożną).
O tym, jakie dźwięki można wydobyć z odrestaurowanego instrumentu, przekonamy się w niedzielę, 20 października. Na godz. 11.00 zaplanowano inauguracyjny koncert. Dla parafian zagra sam mistrz Jerzy Kukla. ? Zapraszamy wszystkich melomanów i sympatyków muzyki organowej ? zachęca proboszcz parafii w Drzewicy, ks. kan. Adam Płuciennik.
Jak wiadomo, w kościele co roku odbywają się koncerty w ramach Letnich Spotkań Muzycznych. Teraz podobnych wydarzeń powinno być więcej.
? Wyrażamy nadzieję, że od tego momentu Drzewica stanie się ważnym ośrodkiem muzyki organowej ? kończy Jerzy Kukla. ? Ma ku temu znakomite warunki ? piękny, zabytkowy kościół z XIV wieku, posiadający odpowiednią akustykę oraz wysokiej klasy organy po renowacji koncertowej.
Przestrzenne rozmieszczenie organów umożliwia uzyskanie brzmienia stereofonicznegoPrace prowadzi mistrz Jerzy Kukla, który 20 października da inauguracyjny koncert (foto: www.filharmonia.gda.pl)


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 40 (847) z dnia 4 Października 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »