tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Nowe przepisy dla kierujących

 

W piątek, 26 listopada Sejm przyjął nową ustawę o kierujących pojazdami. Wprowadza ona terminowe prawa jazdy, dwuletni okres próbny dla świeżo upieczonych kierowców, prawo jazdy na małe motocykle oraz nowe zasady redukcji punktów karnych.
Zacznijmy od świeżo upieczonych kierowców, którzy po raz pierwszy uzyskali prawo jazdy kat. B. Z myślą o nich wprowadzono trwający 2 lata okres próbny, w którym będą oni podlegać szczególnemu nadzorowi. Może on zostać wydłużony, jeśli kierowca zostanie przyłapany na nieprzestrzeganiu przepisów drogowych. Już dwa wykroczenia w ruchu drogowym spowodują wydłużenie okresu próbnego, zaś ich sprawca zostanie skierowany na obowiązkowy kurs reedukacyjny. Jeśli w okresie próbnym kierowca popełni trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo – straci prawo jazdy.
Początkujący kierowcy będą też jeździć wolniej – w ciągu 8 miesięcy od otrzymania prawa jazdy nie mogą przekraczać 50 km/h i 80 km/h poza terenem zabudowanym. Poza tym auta, którymi będą się poruszać muszą być oznakowane zielonym liściem (liść klonu na okrągłej naklejce, z przodu i z tyłu auta). W okresie próbnym nie będzie też można podjąć pracy jako kierowca.
Ustawa wprowadza nowe uprawnienia dla motocyklistów. Zacznijmy od tych najmniejszych – motorowerów. Do ich prowadzenia będzie wymagane prawo jazdy kategorii AM. Nowa kategoria zastąpi dotychczasową kartą motorowerową. Będzie uprawniać również do prowadzenia małych quadów. Aby uzyskać takie uprawnienie trzeba będzie mieć ukończone 14 lat.
Dla nieco starszych motocyklistów przewidziano kategorie A1 (od 16 lat) i A2 (od 18 lat), na małe motocykle – o mocy do 35 kW. Dopiero po dwóch latach posiadający prawo jazdy kat. A1 będą mogli ubiegać się o prawo jazdy kat. A2, a posiadający uprawnienie kat. A2 – o kat A. Prawo jazdy kat. A będzie więc można uzyskać w wieku 18–24 lat, w zależności od posiadanych wcześniej uprawnień. Dzięki temu młodzi, niedoświadczeni kierowcy nie będą mieć dostępu do ciężkich i szybkich motocykli.
Zmienią się zasady redukcji punktów karnych. Kierowcy, którzy za wykroczenia w ruchu drogowym zbiorą w sumie ponad 24 punkty, będą obowiązkowo kierowani na kurs reedukacyjny. Oczyści on co prawda konto, ale będzie skutkował specjalną, pięcioletnią próbą. Jeśli w tym okresie ponownie uzbierają 24 punkty, od razu stracą prawo jazdy.
I jeszcze jedna istotna zmiana. Ustawa wprowadza terminowe prawa jazdy. Prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E będą ważne przez 15 lat. Uprawnienia pozostałych kategorii – tylko przez 5 lat. W ten sposób prawa jazdy nie uzyskają ponownie osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów ze względu na stan zdrowia.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 49 (700) z dnia 10 Grudnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »