tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

  Nowe okręgi uchwalone

 
W środę, 5 września, po tygodniowej przerwie, wznowiono obrady XXII sesji Rady Miejskiej. Głównym tematem posiedzenia był podział gminy Opoczno na jednomandatowe okręgi wyborcze



Rada głosuje nad uchwałą w sprawie podziału gminy Opoczno na jednomandatowe okręgi wyborcze


Przypomnijmy, że w styczniu ubiegłego roku parlament uchwalił nowy kodeks wyborczy, który zastępuje wszystkie dotychczasowe ordynacje wyborcze, m.in. ordynację do Parlamentu Europejskiego, do Sejmu, Senatu a także ordynację do samorządów gminnych czy powiatowych. Zmiany te oznaczają, że rozproszone do stycznia ubiegłego roku prawo wyborcze, nowym kodeksem zostało skodyfikowane. Przy okazji dla samorządów gminnych wprowadzono jednomandatowe okręgi wyborcze.
Na podziały swoich obszarów na okręgi jednomandatowe gminy mają piętnaście miesięcy od daty wejścia w życie kodeksu (1 sierpniu ubiegłego roku). Ten okres upłynie 30 października, oznacza to, że 1 listopada musi być dokonany podział w gminach na jednomandatowe okręgi wyborcze.
Obowiązek nowego podziału gmin i miast na okręgi jednomandatowe spoczywa na samorządach. W naszej gminie został on spełniony w środę, 5 września, podczas sesji Rady Miejskiej. Rajcy przyjęli uchwałę podziału gminy na okręgi wyborcze, ustalili ich numery, granicę oraz liczbę radnych wybieranych w każdym okręgu.
Na spotkanie z radnymi burmistrz Jan Wieruszewski przygotował dwa projekty podziału gminy na okręgi. Z obiema wersjami radni mogli się zapoznać wcześniej, więc przewodniczący Rady Zdzisław Wojciechowski przewidywał, że podczas sesji dyskusji w tym temacie raczej nie będzie. Okazało się jednak, że mimo wcześniejszych rozmów sprawa nadal wzbudzała wiele emocji. Nie obyło się bez dyskusji.
Najpierw jednak obie wersje jeszcze raz przybliżył Radzie sekretarz gminy, Kazimierz Kożuchowski. Zaznaczył, że oba warianty są już dobrze znane. Pojawiły się w nich tylko niewielkie modyfikacje. W szczególności w wersji pierwszej, w której należało uwzględnić poprawki wynikające m.in. z sugestii komisarza wyborczego. Zmiany dotyczyły m.in. okręgów 16 i 17 na osiedlu Kolejowym, gdzie okręg 17 był enklawą okręgu 16, a tak nie mogło być. Kolejna zmiana dotyczyła przeprojektowania granicy pomiędzy okręgami 9 i 10, żeby odcinek ulicy Piotrkowskiej włączyć do Gorzałkowa.
Wariant pierwszy sprowadzał się do tego, że obszary wiejskie i teren miasta podzielono zgodnie z zasadami kodeksu wyborczego. W tej propozycji nie łączono okręgów wiejskich z miastem. Sekretarz podkreślił, że na obszarach wiejskich zmieniono ? tak jak to było w poprzednich materiałach roboczych ? nazwę wsi na nazwę sołectw, bo tego wymaga kodeks wyborczy. Dlatego z wcześniejszych propozycji zniknęły nazwy miejscowości jak np. Brzuśnia czy Zameczek. Mieszczą się one jednak w granicach i pojęciu ?sołectwa?. Przedstawiając podział na okręgi w wersji pierwszej sekretarz zaznaczył, że zostały w niej uwzględnione propozycje radnych i sołtysów, zgłaszane podczas roboczych spotkań z burmistrzem.
Drugi wariant wychodził naprzeciw oczekiwaniom społecznym niektórych środowisk, a przede wszystkim sołectw Kliny i Januszewice. Odbyło się także spotkanie w Bukowcu Opoczyńskim. W wyniku spotkań te sołectwa zostały włączone do terenu miasta. W proponowanej opcji pozostałby tylko Brzustówek, w związku z czym pojawiła się propozycja włączenia tej miejscowości do okręgu numer 1, a więc sołectw: Antoniów, Kraśnica, Modrzewek, Modrzew, Ziębów. Inne okręgi na obszarach wiejskich pozostałyby bez zmian, tak jak w wersji pierwszej.
Obok dwóch propozycji podziału gminy na okręgi wyborcze, radni otrzymali również propozycje obwodów do głosowania. Jak podkreślił sekretarz gminy, to tylko propozycje, bo Rada na ich uchwalenie ma trzy miesiące od daty uchwalenia uchwały o okręgach wyborczych.
Jednak temat wzbudza duże emocje, zwłaszcza w przypadku obszarów wiejskich, gdzie obwodowych komisji było więcej. Teraz zgodnie z zaleceniami komisarza wyborczego w jednym okregu ma być jeden obwód do głosowania. Gdyby nie ten warunek z pewnością mieszkańcy, zwłaszcza sołectw, przyjęliby zmiany z większym spokojem.
Dyskusję rozpoczął radny Andrzej Rożenek. Przypomniał propozycję podziału terenu miasta z czerwcowego spotkania, która została wtedy w znacznej mierze zaakceptowana przez radnych, a do której tylko niewielkie uwagi miał komisarz wyborczy. Zaproponował, aby w takiej wersji uchwalić podział gminy, uwzględniając w niej ostatnie propozycje burmistrza oraz by numeracja okręgów w proponowanej uchwale zaczynała się od terenów miejskich, a dopiero potem były okręgi wiejskie.
Sekretarz Kazimierz Kożuchowski stwierdził, że każdy z radnych otrzymał dwie wersje przygotowane przez burmistrza. Zaproponował, by radni wszelkie zmiany proponowali właśnie do tych materiałów i z tą numeracją.
Radni długo dyskutowali, nad którą wersją mają pracować. Sekretarz kilka razy prosił o wzięcie do ręki materiałów opracowanych przez burmistrza i o przyjrzenie się opracowanym mapom. Przewodniczący Rady stwierdził, że spodziewał się takiej sytuacji i jego zdaniem podczas sesji Rada nie uchwali niczego, bo ?zaczyna się koncert życzeń?. Poprosił o omawianie wniosków złożonych przez włodarza gminy, Jana Wieruszewskiego.
Radna Barbara Wacławiak zauważyła, że na terenie miejskim najwięcej kontrowersji wzbudzał okręg na ulicy Marii Skłodowskiej?Curie, gdzie jeden okręg był enklawą drugiego. Sami radni podczas wcześniejszych spotkań również zwracali na to uwagę. Poprawki zaproponowane przez komisarza zostały naniesione, a teraz zdaniem radnej, inni chcą na nowo podzielić te okręgi.
Radny Dariusz Kosno zapytał sekretarza i prawników, czy radni mogą wnosić do proponowanej przez burmistrza uchwały jakieś zmiany? Przypomniał, że choć na wniosek burmistrza, ale to Rada Miejska ma dokonać podziału gminy na okręgi. Zaznaczył, że jeśli radni przyjmą zasadę, że przedstawiony przez włodarza wniosek musi być w takiej wersji zatwierdzony ? to Rada jest zbędna. Sekretarz Kożuchowski odpowiedział, że tylko prosił, by radni pracowali na materiałach przygotowanych przez burmistrza. Jeszcze raz zwrócił się do radnego Rożenka, żeby nie korzystać z czerwcowych materiałów.
Radny Rożenek proponował, by zostać przy numeracji okręgów miejskich od 1 do 13 i wiejskich od 14 do 21. Apelował, by radni najpierw zgodzili się na tę numerację, a dopiero później przystąpili do procedowania zmian w poszczególnych okręgach.
Po kilkunastominutowej przerwie Rada miała zdecydować, nad którą z wersji będzie pracować. Przedtem jednak głos zabrał przedstawiciel mieszkańców Januszewic, który zapytał, dlaczego radni miejscy nie wyrażają zgody na to, żeby Januszewice i Kliny były razem z miastem jako jeden okręg wyborczy?
W dalszej części radny Rożenek ustnie przytoczył propozycje zmian w okręgach. Przewodniczący Zdzisław Wojciechowski zauważył jednak, że pozostałym radnym trudno będzie odnaleźć w się w tych zmianach, nie mając propozycji na piśmie. Poprosił więc o skserowanie ewentualnych proponowanych zmian i dostarczenie każdemu radnemu. Okazało się, że proponowanych zmian na piśmie nie ma. Janusz Klimek zaproponował, by zrobić kolejną przerwę aby radny Rożenek mógł przygotować swoją propozycję zmian, tym razem na piśmie. Pomoc zaoferował sekretarz. Niektórzy radni, chyba zniecierpliwieni już całą sytuacją, zaproponowali, by temat podziału gminy na okręgi przełożyć jeszcze raz do poniedziałku. Wniosek nie uzyskał jednak akceptacji.
Zrobiono kolejną przerwę, po której radny Rożenek już na piśmie zaproponował dwie zmiany do wersji pierwszej opracowanej przez burmistrza. Także radna Alicja Szczepaniak zwróciła uwagę, że najpierw należałoby wybrać nad którą wersją radni chcą pracować, a dopiero potem nanosić poprawki. Przewodniczący przypomniał, że już od początku proponował, by radni to zrobili.
Zdaniem radnego Jarosława Jurowskiego, radni zaczęli robić jakieś prywatne podchody. ? Może zacznijmy dzielić klatki w blokach, dwie do jednego okręgu, a następne dwie do kolejnego. Nie można tak, przecież ktoś podzielił kiedyś Opoczno i jakoś zostaliśmy radnymi ? mówił. ? Jeśli będziemy liderami w swoim środowisku, zostaniemy radnymi. Jeśli nie, to będą lepsi.
Do opinii o prywatnych interesach, skłonił się także radny Jerzy Wijata, który był zdziwiony, że na wcześniejszych spotkaniach walczono, by Międzybórz był w okręgu razem z sołectwami Kolonia Libiszów, Libiszów, a teraz radny Rożenek proponuje, by przenieść tę miejscowość do Woli Załężnej, Różanny i Dzielnej. Pytał dlaczego teraz radni robią na przekór woli mieszkańców? Zdaniem radnych Andrzeja Rożenka i Mieczysława Wojciechowskiego w Międzyborzu były przeprowadzane konsultacje z mieszkańcami i z sołtysem, którzy wyrazili chęć należenia do okręgu m.in. z Wolą Załężną.
Po przyjęciu zmian do wersji pierwszej rajcy przystąpili do głosowania nad uchwałą. Ostatecznie dwunastoma głosami ?za? przyjęli uchwałę podziału gminy na dwadzieścia jeden jednomandatowych okręgów wyborczych. Trzy osoby były przeciw, trzy wstrzymały się od głosu.

Oto uchwalony przez radnych podział:

Okręg 1. Sołectwa: Antoniów, Kraśnica, Modrzewek, Modrzew, Ziębów.

Okręg 2. Sołectwa: Kolonia Kruszewiec, Kruszewiec, Libiszów Kolonia, Libiszów, Sobawiny.

Okręg 3. Sołectwa: Brzustówek, Bukowiec Opoczyński, Januszewice, Kliny.

Okręg 4. Sołectwa: Sołek, Wygnanów, Wólka Karwicka, Bielowice.

Okręg 5. Sołectwa: Wola Załężna, Różanna, Dzielna, Międzybórz.

Okręg 6. Sołectwa: Mroczków Gościnny, Kraszków, Mroczków Duży.

Okręg 7. Sołectwa: Ogonowice, Ostrów, Sitowa.

Okręg 8. Sołectwa: Janów Karwicki, Karwice, Adamów, Sielec, Stużno, Stużno Kolonia.

Okręg 9. Opoczno. Ulice: Wymysłów, Piotrkowska (od granicy zach. do ul. Leśnej), Torowa, Północna, Długa, Sosnowa, Krasickiego, Powstańców Wielkopolskich (od Długiej do Przemysłowej), Przemysłowa, Leśna, Stanisława Małachowskiego, Wincentego Witosa, Piotrkowska (od Szkolnej do Partyzantów), Towarowa, Biernackiego (od Armii Krajowej do Partyzantów), Kossaka (od Piotrkowskiej do Biernackiego), Kopernika (od Piotrkowskiej do Biernackiego), Partyzantów (od Piotrkowskiej do Biernackiego), Dworcowa, Osiedle za Wulkanem.

Okręg 10. Opoczno. Ulice: Piotrkowska od Leśnej (CMK) do Szkolnej, Zakątna, Wiejska, Szkolna, Stanisława Staszica, Mokra, Ogrodowa, Kolejowa, Kuligowska, Działkowa, Puchały.

Okręg 11. Opoczno. Ulice: Łagiewnicka, Fatimska, Kalwaryjska, Ostrobramska, Jasnogórska, Studzieńska, Licheńska, Stefana Wyszyńskiego, Wojciecha Kossaka 16, 16a, 16b, 18, 20 (od Westerplatte do końca), Kopernika 19 i 23.

Okręg 12. Opoczno. Ulice: Westerplatte (od Przemysłowej do Mikołaja Kopernika), Armii Ludowej (od Przemysłowej do M. Kopernika), Henryka Sienkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego, Jana Matejki, Juliana Tuwima, Armii Krajowej, Wojciecha Kossaka (od Biernackiego do Westerplatte).

Okręg 13. Opoczno. Ulice: Partyzantów 59, 59a, 61, 55, 53, 51, Mikołaja Kopernika 21,18,16, 16b, 17, 15, 14, 13, 12.

Okręg 14. Opoczno. Ulice: Mikołaja Kopernika 11, 10, 5, 3a, 8, 6, 6a, Partyzantów 49, 43, 41, 39a, 39b, Westerplatte (od Kopernika do Partyzantów), Armii Ludowej (od Kopernika do Partyzantów).

Okręg 15. Opoczno. Ulice: Brzozowa, Bukowa, Czeremchowa, Dębowa, Grabowa, Głogowa, Kasztanowa, Klonowa, Jesionowa, Akacjowa, Lipowa, Modrzewiowa, Morwowa, Tujowa, Wiązowa, Wierzbowa, Świerkowa (od Przemysłowej do Inowłodzkiej), Jarzębinowa, Jodłowa, Orzechowa, Partyzantów (od Brzozowej do Granicznej), Słoneczna, Powstańców Wielkopolskich (od Słonecznej do Partyzantów), Graniczna, św. Maksymiliana Maria Kolbe, Partyzantów (od Granicznej do Jana Pawła II ? strona wschodnia), Włościańska, Plonowa, Żytnia, Okopowa, św. Pawła (od Plonowej do Rolnej), Uprawna, Siewna, Rolna, Kmicica, Wołodyjowskiego, Zagłoby, Skrzetuskiego, Inowłodzka (od Plonowej do św. Mateusza).

Okręg 16. Opoczno. Ulice: Jana Pawła II (od Partyzantów do Granicznej), Partyzantów 38, 38A, 38B, 32, 30/II. 30/I, 26, Skłodowskiej?Curie 24a, 8, 10, 6, 4, 2, Biernackiego (od Partyzantów do Słowackiego).

Okręg 17. Opoczno. Ulice: Skłodowskiej?Curie 12, 14, 16, 18, 20, 24, 26, 3, Inowłodzka (od św. Mateusza do Kwiatowej), Biernackiego (od Słowackiego do Inowłodzkiej).

Okręg 18. Opoczno. Ulice: ks. bpa Jana Chrapka, św. Pawła (od Rolnej do Kwiatowej), św. Piotra, św. Mateusza, gen. Stefana Roweckiego?Grota, św. Wojciecha, św. Marii Magdaleny, św. Jana, św. Stanisława, ks. Jerzego Popiełuszki, św. Łukasza, gen. Władysława Sikorskiego, św. Bartłomieja, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Solidarności, ks. Gąsiorowskiego, św. Jadwigi, św. Marka, Różana, Liliowa, Narcyzowa, Krokusowa, Libiszewska, Kwiatowa, Daleka, Krótka, Stefana Batorego, Drzymały, Targowa, Staromiejska, Wąska, Kościelna, Garncarska, Piwna, Moniuszki, Stodolna, Inowłodzka (od Kwiatowej do Moniuszki), Piaseczna, pl. Kościuszki.

Okręg 19. Opoczno. Ulice: Cypriana Kamila Norwida, Marii Konopnickiej, Juliusza Słowackiego, Polna, Spacerowa, Żeromskiego, Perzyńskiego, Piotrkowska (od Partyzantów do ronda ks. Jana Wojtana ? strona północna).

Okręg 20. Opoczno. Ulice: Piotrkowska (od Partyzantów do ronda ks. J. Wojtana ? strona południowa), Partyzantów (od PKP do Piotrkowskiej), Skalna, Robotnicza, Przodowników Pracy, Wapienna, Adama Mickiewicza, Szpitalna, pl. Kilińskiego, Bolesława Limanowskiego, 1 Maja, Cicha, Mostowa, Łazienna, Przedszkolna, Spokojna, pl. Strażacki, Janasa, Zjazdowa, Kazimierza Wielkiego, 17 Stycznia (od ronda ks. Jana Wojtana do rzeki Wąglanki), Kołomurna, Sobieskiego, pl. Zamkowy, Inowłodzka (od Moniuszki do pl. Kościuszki), Kowalskiego, Szewska, al. Sportowa.

Okręg 21. Opoczno. Ulice: Zielona, Władysława Łokietka, Bolesława Krzywoustego, Bolesława Chrobrego, al. Dąbrówki, Mieszka I, Ludwika Waryńskiego, Fryderyka Chopina, Stefana Starzyńskiego, Hubala, Oskara Kolberga, Parkowa, Żesławskiego, Nowa, Wałowa, 17 Stycznia (od rzeki Wąglanki do ul. Oskara Kolberga), Rzeczna, Błonie, Łąkowa.
Dodajmy, że na ustalenia Rady Miejskiej w sprawie okręgów wyborczych przysługuje prawo wniesienia skargi do Komisarza Wyborczego w Piotrkowie Trybunalskim. Co najmniej 15 wyborców może złożyć skargę w terminie 5 dni od daty podania uchwały do publicznej wiadomości.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 37 (792) z dnia 14 Września 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »