tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Nowa wystawa

 
10 listopada o godzinie 14.00 odbędzie się w Muzeum Regionalnym otwarcie wystawy czasowej prac opoczyńskiego malarza amatora i rzeźbiarza Andrzeja Oliwy.

Pan Andrzej urodził się w 1957 roku w Opocznie i tu mieszka. Z wykształcenia jest technikiem mechanikiem. Od wielu lat zajmuje się amatorsko malarstwem. Początkowo malował na płótnie obrazy o tematyce sakralnej, ze scenami batalistycznymi czy rodzajowymi technika olejną. Od roku 1985 pod wpływem oglądanych zbiorów ikon w Łańcucie zaczął interesować się sztuką bizantyńską i dawnej Rosji. Efektem tego stały się obrazy inspirowane ikoną, które cechuje nastrój, klimat i kolorystyka ikony. Jako podobrazia stosuje deski z drzew liściastych: lipy, topoli, brzozy, jesionu. Do malowania używa farb temperowych. Od kilku lat do swojej twórczości dołączył również rzeźbę w drewnie, przeważnie lipowym i topolowym. Wykonuje rzeźby i płaskorzeźby o różnej tematyce m.in: świeckie, sakralne, myśliwsko-wędkarskie i czasami użytkowe. Do własnej twórczości dochodził stopniowo w oparciu o literaturę, zbieranie różnych materiałów w związku z zainteresowaniami oraz obserwację. Andrzej Oliwa brał udział w wielu wystawach między innymi:
- w 1988 roku - wystawa z okazji 1000-lecia chrztu Rusi w siedzibie Stowarzyszenia PAX w Opocznie.
- W 1993 roku - wystawa pt. „Prace młodych talentów - Sztuka sakralna” w Stowarzyszeniu Civitas Christiana w Opocznie.
- W 1997 roku ogólnopolska wystawa pt. „Ikona w Cepelii”, która odbyła się w galeri cepeli przy Muzeum Archeologiczno-Etnograficznym w Łodzi.
- W 2004 roku wystawa pt. „Ikona i rzeźba sakralna” w Małej Galerii w Piotrkowie Trybunalskim.
- Udział w „XI konkursie na plastykę zdobniczo-obrzędową powiatu opoczyńskiego” w 2009 roku - pierwsze miejsce w kategorii rzeźby.
- W kwietniu 2009 roku wystawa autorska prac pt. „Rzeźba - sakrum i tradycja” zorganizowana przez rektora Kościoła akademickiego Panien Dominikanek oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Klasztoru Panien Dominikanek w Piotrkowie Tryb.
Od kilku lat prezentuje swoje prace na różnego rodzaju targach i pokazach związanych z promocją kultury i twórczości regionu opoczyńskiego.
Wystawa będzie czynna do końca bieżącego roku. Istnieje możliwość zakupu prezentowanych prac. Wstęp na otwarcie wystawy bezpłatny.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (643) z dnia 6 Listopada 2009r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »