tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Kultura

 Niedziela w muzeum

 
W minioną niedzielę w Muzeum Regionalnym można było zaopatrzyć się w tradycyjne ozdoby choinkowe. Kolejna „Niedziela w muzeum” odbyła się w klimacie przedświątecznym

Oprócz wystaw stałych przygotowano atrakcje dla zwiedzających. Sala historyczna zamieniała się w salę kinową, w której prezentowano relacje z działalności placówki w 2010 r. Widzowie zobaczyli m.in. relacje z inscenizacji historycznych, wizyty Ewy Bąkowskiej czy film Andrzeja Paradowskiego „Ślady” opowiadający o mniejszości żydowskiej w Opocznie. Na kolejnej wystawie zaprezentowano po raz pierwszy dokument wystawiony przez mjra Henryka Dobrzańskiego–Hubala, który w tym roku trafił do zbiorów muzeum.
Sale etnograficzne zamieniły się tej niedzieli w kiermasz świątecznych, ludowych wyrobów artystycznych. Od twórczyń z Bielowic, Opoczna, Woli Załężnej i Wygnanowa można było nabyć: łańcuchy ze słomy i bibuły, laleczki i pajacyki z papieru, słomy i włóczki, bibułowe gwiazdy, kwiatki a nawet bombki. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem zwiedzających, a wiele wyrobów trafi na choinki opocznian. Tej niedzieli zaprezentowały się twórczynie: Janina Wolowska, Maria Chrustowicz, Wiesława Żurawska, Elżbieta Pokora–Domańska, Halina Benderz, Weronika Gruszecka oraz rzeźbiarz Andrzej Oliwa.
W jednej z sal swoje prace prezentowała Iwona Czajkowska, która wykonuje ręcznie kartki świąteczne i biżuterię. Na tym stoisku dużym zainteresowaniem cieszyły się wyroby jej syna Filipa, który wyczarowuje z papieru piękne gwiazdy.
Zwiedzający mogli także zobaczyć prace młodzieży z kółka fotograficznego działającego przy MDK, która wraz z instruktorem Edwardem Zagdańskim współpracuje z muzeum. Wystawiono fotografie Ilony Górskiej, Kingi Klemińskiej, Anny Koseckiej, Noemi Młynarczyk, Anny Wijaty oraz Szymona Zająca.
Można było też podziwiać wystawy czasowe. Jedna z nich prezentuje tradycje bożonarodzeniowe regionu opoczyńskiego. Ekspozycja ze zbiorów własnych przykuwa szczególnie uwagę młodej widowni. Druga wystawa „Od Sahary do Atlantyku”, to zbiory Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, prezentuje nieznane zwyczaje ludów zachodniej Afryki.
Co cieszy, „Niedziela w muzeum” spotkałą się z dużym zainteresowaniem opocznian.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 49 (700) z dnia 10 Grudnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »