tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Niechronieni muszą uważać

 
"Niechronieni" to akcja, z którą kolejny raz ruszyła opoczyńska policja. Do przedsięwzięcia, podobnie jak w latach minionych, włączył się piotrkowski WORD, fundując elementy odblaskowe. Akcja ma na celu zminimalizowanie wypadków z udziałem pieszych, rowerzystów i motorowerzystówNiechronieni uczestnicy ruchu otrzymywali w piątek elementy odblaskowe


Każdego roku, od września, rośnie liczba zdarzeń z udziałem pieszych, rowerzystów i motorowerzystów. Jest to związane z pogarszającymi się warunkami pogodowymi i coraz wcześniej zapadającym zmrokiem. Piesi, którzy są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego, niejednokrotnie stają się zawinionymi bądź mimowolnymi ofiarami tragicznych wypadków.
W piątek, 7 września w godzinach popołudniowych i wieczorem patrole z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji zwracały szczególną uwagę na rowerzystów, motorowerzystów i pieszych. Podczas akcji "Niechronieni" zamiast mandatu można było otrzymać elementy odblaskowe, jednocześnie wysłuchując pouczenia i przestrogi policji, że następnym razem nie będzie już taryfy ulgowej"
"Naszym celem jest dotarcie do świadomości pieszych i rowerzystów, którzy szczególnie w zbliżającym się okresie jesiennym są narażeni na szczególne niebezpieczeństwa związane z ruchem drogowym. Chcielibyśmy wyeliminować sytuacje, kiedy sami niechronieni stwarzają zagrożenie, poruszając się nieprawidłową stroną jezdni, czy nie posiadając prawidłowego oświetlenia ? mówi naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP podinsp. Grzegorz Fiderek. Dodaje, że mandat to najniższy wymiar kary, bowiem zdrowie i życie jest najważniejsze.
Jak podkreślają przedstawiciele KPP, działania ukierunkowane są na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz kierującym jednośladami. W jednym z opoczyńskich patroli obecny był koordynator Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, odpowiedzialny za bezpieczeństwo ruchu drogowego. Wspólnie z funkcjonariuszami pouczał niechronionych i rozdawał materiały odblaskowe.
Podczas tego typu akcji policjanci zwracają szczególną uwagę na kierowców, którzy źle zachowują się wobec pieszych. Przyglądają się także temu, jak piesi zachowują się na drodze, ponieważ do wypadków z ich udziałem dochodzi najczęściej na oznakowanych przejściach, w rejonie skrzyżowania i przystanków. Zdaniem organizatorów akcji, główne błędy pieszych to wtargnięcie na jezdnię, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym oraz wejście na jezdnię zza pojazdu.
Nie bez powodu policja i wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego zachęcają do używania elementów odblaskowych. Noszenie odblasków sprawia, że po zmroku piesi i rowerzyści są lepiej widoczni w światłach samochodu. Nawet jeśli popełniają błędy, kierowca dostrzeże ich znacznie wcześniej, może zmniejszyć prędkość i bezpiecznie ominąć.
"Prawidłowo umieszczone odblaski powinny znaleźć się w polu działania świateł samochodowych i być zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Już samo posiadanie kamizelki odblaskowej pozwala kierującemu pojazdem mechanicznym na dostrzeżenie niechronionego z odległości około 100-150 metrów - podkreśla Michał Franas z WORD w Piotrkowie Trybunalskim.
Podczas piątkowej akcji opoczyńscy funkcjonariusze skontrolowali kilkunastu rowerzystów i pieszych. Dwóch rowerzystów wykazało się brakiem rozsądku. Jeden był po spożyciu alkoholu, a drugi w stanie nietrzeźwości. Dla nich akcja ?Niechronieni? nie mogła zakończyć się pouczeniem i prezentem w postaci kamizelki odblaskowej. Był też przypadek, że jedna z mieszkanek gminy Opoczno jechała rowerem posiadającym prawidłowe oświetlenie, ale nie korzystała z niego. W takich sytuacjach policjanci i przedstawiciel WORD wyposażali niesfornych uczestników ruchu drogowego w elementy odblaskowe, które ufundował WORD w Piotrkowie Trybunalskim.
Patrol KPP i WORD składał się z mł. asp. Barbary Stępień, asp. Mirosława Antosa oraz koordynatora WORD w Piotrkowie Tryb. Michała Franasa. Jak podkreśla naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP, tego typu działania będą przeprowadzane cyklicznie. Za naczelnikiem opoczyńskiej drogówki apelujemy do pieszych, rowerzystów i motorowerzystów o rozwagę i stosowanie się do przepisów, bowiem życie mamy tylko jedno?


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 37 (792) z dnia 14 Września 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »