tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Nie tylko dla Romów

 
W ostatnich latach pojawiło się wiele publikacji dotyczących kultury Romów, a także pierwszy w Polsce elementarz dla dzieci romskich


Romowie mieszkają obok nas i stanowią część naszego społeczeństwa. Zazwyczaj jednak żyją na uboczu nie integrując się z osobami narodowości polskiej. Bywa, że jest to wynikiem niechęci ze strony Polaków, jednak powszechnie wiadomo też, że Cyganie niechętnie otwierają się na innych. Strzegą nawet tajemnic swojego języka, przy czym sami w zdecydowanej większości nie znają w wystarczającym stopniu języka polskiego. Niestety brak jakiejkolwiek asymilacji i ogromne zaległości w wykształceniu wpływają ujemnie na poziom życia Romów i powodują zagrożenie wykluczeniem społecznym.
Jedyną drogą do poprawy sytuacji Romów jest wspieranie ich w zdobywaniu wykształcenia. Nie tylko w nauce języka polskiego, którego znajomość jest obywatelom Polski z pewnością bardzo przydatna, ale także innych przedmiotów, chociażby języka romskiego. Ten zresztą również wymaga znajomości gramatyki i ortografii. Tylko edukacja, choćby w minimalnym zakresie, może wpłynąć na poprawę obecnej sytuacji Romów.
Z pomocą w tym zakresie przychodzą różne organizacje i stowarzyszenia. Jednym z nich jest Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku, który postanowił umożliwić Romom kształcenie swoich dzieci. W tym celu, z pomocą finansową MSWiA w ramach ?Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce?, w 2007 roku wydano elementarz dla dzieci romskich zatytułowany ?Miri szkoła?. Jego drugie wydanie, które ukazało się w 2008 roku staraniem Urzędu Miejskiego w Kostrzynie nad Odrą, jest dostępne w dwóch wersjach językowych: ?Romano elementaro" w dialekcie Polska Roma oraz ?Romano elementaris? w dialekcie Bergitka Roma. Autorem elementarza jest Karol Parno Gierliński, były nauczyciel a obecnie poseł Międzynarodowego Parlamentu Romskiego, poeta i rzeźbiarz, który wzorował się na elementarzu Mariana Falskiego.
?Miri szkoła? to pierwszy w Polsce i jednocześnie jeden z nielicznych na świecie szkolny elementarz dla dzieci romskich po romsku. Publikacja ma nie tylko wesprzeć Romów w ich edukacji, ale także pomóc w propagowaniu języka romskiego w mowie i w piśmie oraz popularyzacji wiedzy o kulturze romskiej. Elementarz stanowi podręcznik pomocniczy, który ma uzupełnić podręczniki obowiązujące w szkołach publicznych. Jest przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które znają już język romski. Zgodnie z założeniami autora ma usystematyzować słownictwo, wzbogacić go oraz rozwijać świadomość językową dzieci w zakresie czystości języka romskiego.
Książka zawiera podstawy pisowni w języku romskim. Jest bogato ilustrowana, a swoją tematyką dotyka najistotniejszych cech społeczności romskiej. Nawiązuje do tożsamości romskiej, a jednocześnie podaje najważniejsze informacje na temat Polski. Omówiono w niej części ciała i cechy człowieka, środowisko rodzinne, społeczne i przyrodnicze, smaki i kolory, zawody i role społeczne, wiele miejsca poświęcono też podstawom matematyki, poznawaniu kalendarza i zegara, czy geografii. Autor posługiwał się przy tym czystym językiem romskim, unikając wszelkich naleciałości językowych i tzw. polonizmów.
Poza podręcznikami w ostatnich latach ukazują się inne pozycje dotyczące narodowości romskiej, mające na celu popularyzację wiedzy o ich kulturze. Jedną z nich jest ?Drom ? Droga. Historia Romów w Europie?, która ukazała się w 2010 roku nakładem Fundacji Integracji Społecznej ?Prom?. Wydawnictwo współfinansowano z budżetu państwa w ramach ?Rządowego programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce?. Ma ono formę klasycznego komiksu, w którym w siedmiu rozdziałach opowiedziano wędrówkę Romów od XV w. i pojawienia się Cyganów w Europie, do ich sytuacji w powojennej Polsce. Komiks ukazuje jednocześnie wędrówkę Romów jako sens ich życia. Autorem scenariusza jest Mateusz Wiśniewski, rysunki wykonał Marek Rudowski. Również formę komiksu ma historia Polski skierowana do dzieci romskich, nosząca tytuł ?Historia Polskakri?. Komiks został opracowany przez Przemysława Wróbla, na język romani przetłumaczył go Karol Parno Gierliński. Tekst zawiera również tłumaczenie na język angielski.
Kulturę romską nam przybliżają z kolei publikacje w języku polskim. Jedną z nich jest tomik poezji zatytułowany ?Pasażarowie niebieskiego taboru?, wydany w 2007 roku przez Kujawsko?Pomorski Związek Literatów. Książka zawiera wiersze Don Wasyla oraz wybrane przez niego wiersze Papuszy i wspomnienie tej romskiej poetki.





Artykuł ukazał się w wydaniu nr 28 (731) z dnia 15 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »