tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ kat. C+E - kraj, wysokie stałe ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Aktualności

 Nie jest najlepiej

 
Według raportu przedstawionego przez UNICEF Polska zajmuje 21 miejsce w rankingu dotyczącym warunków i jakości życia dzieci wśród 29 krajów objętych badaniem

Holandia oraz cztery kraje nordyckie, tj. Finlandia, Islandia, Norwegia i Szwecja są liderami w rankingu UNICEF dotyczącym warunków i jakości życia dzieci w krajach rozwiniętych. Polska zajmuje 21 pozycję, na ostatnich czterech znajdują się trzy najuboższe kraje, tj. Łotwa, Litwa, Rumunia oraz jeden z najzamożniejszych krajów Stany Zjednoczone. W swoim najnowszym raporcie analizowano pięć obszarów: warunki materialne, zdrowie i bezpieczeństwo, edukację, zachowania prozdrowotne i zachowania ryzykowne, warunki mieszkaniowe oraz środowisko. Najniżej zostały ocenione w Polsce warunki mieszkaniowe, zanieczyszczenie środowiska oraz warunki materialne, najwyżej zaś edukacja.
Na podstawie raportu można wnioskować, że istnieje silna zależność pomiędzy wartością PKB przypadającą na jednego mieszkańca, a warunkami i jakością życia dzieci. Republika Czeska znajduje się w rankingu wyżej niż Austria, Słowenia jest wyżej niż Kanada a Polska wyżej niż Stany Zjednoczone. Według raportu, w pierwszej dekadzie XXI wieku w krajach rozwiniętych nastąpiła poprawa większości wskaźników służących do oceny warunków i jakości życia dzieci. Podobnie sytuacja wygląda w Polsce, gdzie w ciągu ostatnich dziesięciu lat obniżył się poziom niskiej zamożności rodzin deklarowany przez dzieci, spadła umieralność niemowląt, a nasze dzieci uzyskują lepsze wyniki w testach PISA w zakresie czytania, matematyki i nauk przyrodniczych.
Z raportu UNICEF można również wnioskować, że zmienił się styl życia dzieci i młodzieży w Polsce. Mniej z nich pali papierosy, pije alkohol i sięga po narkotyki. Niestety zmiana ta ma również swoje złe strony, ponieważ znacząco zwiększył się u nas odsetek dzieci z nadwagą i wynosi już blisko 17%. Pomimo poprawy większości wskaźników pozycja Polski na tle innych krajów rozwiniętych pogorszyła się, co przekłada się na spadek o trzy miejsca w rankingu w porównaniu z raportem opracowanym na początku dekady.
Raport UNICEF pokazuje, że choć monitoring sytuacji dzieci na poziomie krajowym jest najważniejszy, to porównania na poziomie międzynarodowym są również bardzo istotne. To właśnie one pokazują, jakie wyniki osiągnęły kraje o zbliżonym poziomie rozwoju gospodarczego, gdzie plasuje się nasz kraj na tle innych i oceniając nasze dotychczasowe działania wskazują kierunki koniecznych zmian. Raport dotyczący sytuacji dzieci w krajach rozwiniętych jest już kolejnym raportem opublikowanym przez UNICEF z tego zakresu. Ubiegłoroczny poświęcony był ubóstwu dzieci.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 18 (825) z dnia 3 Maja 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »