tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Żarnów - działka budowlana / inwestycyjna / ...
czytaj dalej »

ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »

Nowa posiadłość w budowie na sprzedaż. Dworek ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 "Nie bądź już milczeniem, Hubalowa legendo"

 

19 listopada w Muzeum Regionalnym odbyło się spotkanie z aktorem Ryszardem Filipskim, odtwórcą roli Hubala w filmie Bohdana Poręby oraz promocja książki Jacka Lombarskiego ?Major Hubal. Legendy i mity?. Imprezę zorganizowali pracownicy i dyrekcja muzeum oraz Stowarzyszenie Ułanów im. OWWP mjra Hubala. Spotkanie rozpoczęło się pokazem filmu ?Krajobraz po Grunwaldzie? zrealizowanego przez Ryszarda Filipskiego. W samo południe miał miejsce przemarsz spod zamku pod tablicę punktu kontaktowego OWWP mjra Henryka Dobrzańskiego?Hubala w budynku byłego barze polskiego przy ulicy Inowłodzkiej. Wzięli w nim udział wszyscy zgromadzeni na spotkaniu oraz rekonstruktorzy na koniach. Dyrektor muzeum, Tomasz Łuczkowski wraz z Ryszardem Filipskim zapalili pod tablicą znicze.
Na spotkanie z aktorem oraz autorem książki do muzeum przybyło wielu zainteresowanych, którzy długo dyskutowali z gośćmi na temat postaci Hubala, legend, które wokół niego narosły oraz informacji zawartych w książce. Pytań było wiele, bo przecież biografia majora Henryka Dobrzańskiego jest biografią człowieka pasji. Zebranych na spotkaniu interesowało to, jak naprawdę wyglądał Hubal i dlaczego był czas, w którym wstrzymano emitowanie filmu. Pytano również o postaci związane z majorem, m.in. o jego kapelana księdza Ludwika Muchę oraz o dziedzica Kotfina, Wacława Bauerfeinda. Ryszard Filipski opowiadał o graniu postaci Hubala, o emocjach i wspomnieniach z tym związanych, a także wygłosił zebranym krótki wykład o teraźniejszości. Od Jacka Lombarskiego dowiedziano się, że każdy, kto przystępuje do pisania o majorze musi zdobyć się na wysiłek połączenia wymogów warsztatu historycznego z ambicją stawienia czoła mitom. Gdy chce się o nim pisać, czy mierzyć się z jego legendą, trudno to robić bez emocji. Autor książki ?Major Hubal. Legendy i mity? podjął wysiłek przyjrzenia się Hubalowi i jego wyobrażeniom utrwalonym w historiografii, literaturze i filmie. W książce można przeczytać wiele istotnych informacji na temat Hubala, m.in. zarys biografii majora, o majorze w mediach, o poszukiwaniu jego mogiły, a także sześć czarnych mitów w legendzie Henryka Dobrzańskiego. Znajduje się w niej także wiele nawiązań i odniesień do filmu o Hubalu. Jacek Lombarski zaprezentował także pokaz slajdów, przedstawiających miejsca i ludzi związanych z postacią majora. Na spotkaniu zabrała także głos Halina Kaftan, prezeska oddziału PTTK w Opocznie i przekazała Ryszardowi Filipskiemu oraz Jackowi Lombarskiemu trzystopniową odznakę ?Śladami majora Hubala?.
Podczas trwania uroczystości była możliwość fotografowania się z ułanami na dziedzińcu zamku, a wszyscy chętni mogli kupić książkę z autografami oraz prezentowany film.
Od lewej: Ryszard Filipski, Jacek Lombarski i Tomasz ŁuczkowskiArtykuł ukazał się w wydaniu nr 47 (750) z dnia 25 Listopada 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »