tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

  Navaratri - święto dziewięciu nocy

 
16?24 października w Indiach



Bogini Durga



Hinduizm ? trzecia pod względem liczby wyznawców religia świata ? to grupa wierzeń religijnych, która głównie wyznawana jest na Półwyspie Indyjskim, choć nie tylko tam jest praktykowana. Wyznaje ją ponad miliard osób, które mają ogromny szacunek do swych świętych ksiąg ? Wed, wierzą w reinkarnację, wierzą w prawo akcji i reakcji (karma) oraz wciąż dążą do wyzwolenia, różnie rozumianego przez poszczególne odłamy hinduizmu, niekiedy bardzo różniące się między sobą. Najważniejszą zasadą jednak jest to, że każda droga, która prowadzi do Boga jest dobra.

Hinduiści uważają, że istnieje tylko jeden Bóg, ale może w zależności od sytuacji, wcielać się w różne postaci. Poza tym religia ta zakłada istnienie bóstw, które są niższe od Boga, ale które równie dużo znaczą: dewy ? bóstwa męskie i dewi ? czyli bóstwa żeńskie. Hindusi wierzą także w Awatarów, którzy co kilka tysięcy lat zstępują na ziemię i wypełniają konkretną misję, która ma zmienić całkowicie świat. Dusza jest nieśmiertelna, przechodzi przez coraz to wyższe postacie, począwszy do rośliny, przez zwierzę, po człowieka, aż w końcu się jednoczy i stapia się Bogiem już na zawsze. Uważają również, że Boga można czcić pod różną postacią, formą i w każdym miejscu, gdyż zamieszkuje on cały świat i wypełnia każdą istotę.
Wiele obrzędów, rytuałów i świąt hinduskich jest obchodzonych przez wszystkich mieszkańców Indii, niezależnie od przynależności religijnej. Islam, buddyzm, dżinizm, sikhizm i inne religie uczestniczą w wielu świętach panindyjskich. Jedne święta mają charakter wyłącznie regionalny, a ich pochodzenie ginie w pomrokach dziejów, inne zaś są powszechnie znane i świętowane na terenie całych Indii. Dlatego w Indiach obchodzi się wiele świąt, w zależności od regionu różniących się terminem obchodów. Nawet początek Nowego Roku nie przypada równocześnie ? dla jednych w październiku, dla innych w kwietniu. Nie wszystkie z nich są obchodzone przez wszystkich hindusów ? niektóre mają szczególne znaczenie regionalne, inne są świętowane jedynie przez wyznawców danego bóstwa. Część to święta rodzinne, inne są okazją do odwiedzenia świątyni lub odbycia pielgrzymki.
(W artykułach prasowych i przewodnikach zamiast słowa ?święto? często występuje przejęte wprost z angielskiego tłumaczenie ?festiwal? ? to tak jakby mówić festiwal Bożego Narodzenia, festiwal Wszystkich Świętych, festiwal Bożego Ciała? ? przyp. erg).
W tym tygodniu od wtorku 16 października trwa Navaratri (Durga Pudża, Durga Puja) ? jedno z największych świąt religijnych północnych Indii ? obchodzone pod koniec pory deszczowej w miesiącu aświna (wrzesień ? październik) na cześć bogini Durgi, która jest jednym z najpotężniejszych bogów w hinduizmie i w tradycji bengalskiej. W sanskrycie ?Durga? oznacza ?Ona jest niezrozumiała i nieosiągalna?. Jako matka wszechświata reprezentuje siłę i symbol kobiecego dynamizmu. Znana jako Durga, Devi lub Mata, przyjmuje wiele różnych form i imion. Znanych jest 108 imion bogini, wśród nich są takie, które znaczą: ?Bogini trzech światów?, ?Zapewniająca radość?, ?Obdarzająca mądrością? oraz ?Adorowana pięknymi girlandami?. Durga jako symbol siły przedstawiana jest z 10 ramionami, każde z nich trzyma inny rodzaj broni m.in. miecz i harpun. Hindusi uważają ją za swoją matkę, modląc się do niej z prośbą o pomoc i prowadzenie ich w codziennym życiu.
Navaratri to indyjskie święto radości, adoracji, tańca i muzyki, trwające przez dziewięć październikowych dni i nocy (?nav? oznacza ?dziewięć?, a ?ratri? ? ?noce?). Przez ten czas oddaje się Durdze jako boskiej trójcy upostaciowanej w kobiece formy: trzy dni poświęcone są Durdze (bogini męstwa; ?urga? w sanskrycie znaczy ?niezwyciężona?), trzy ? Lakszmi (bogini dobrobytu) i trzy ? Saraswati (bogini wiedzy i sztuki). W czasach starożytnych było to święto zbiorów i początek pory chłodnej. Durga otrzymywała podziękowania za obfite plony, a ją samą często przedstawiano pod postacią dziewięciu roślin pasterskich owiniętych w sari.
W czasie tego święta czci się też zwycięstwo Durgi nad bawołem?bykiem, Mahiszasurą, symbolem sił chaosu i nieuporządkowania. W jednym z mitów hinduskich bogowie zostali podporządkowani demonom, którym przewodził Mahiszasura (?Bawół?). Ten fakt tak bardzo rozwścieczył Wisznu i Śiwę, że ich gniew zjednoczył się z energią innych bogów, aby w efekcie powstała bogini, Durga dosiadająca lwa. Demony rzuciły się na Durgę, która zabijała je maczugą, pętlicą, mieczem i trójzębem. Mahisza pod postacią bawołu przestraszył jej zastępy, a następnie zaatakował jej lwa. Durga rozwścieczona złapała go na arkan, ale on przemienił się w lwa. Potem odcięła jego głowę, ale wówczas Mahisza pojawił się jako mężczyzna z mieczem w dłoni. W końcu przeszyła mężczyznę mieczem, a ten przemienił się w słonia. Kiedy obcięła jego trąbę, na powrót stał się bawołem. Wreszcie odrzucając na bok góry rzucił się na nią. Durga doskoczyła do Mahiszy i przeszyła go trójzębem. Kiedy próbował się uwolnić, obcięła mu głowę mieczem. W ikonografii bogini wielkie wrażenie robi wizerunek Durgi na lwie, dzierżącej zabójczy oręż w swych licznych rękach i przeszywającej trójzębem demona Mahiszę. Mimo dramatyczności zdarzenia bogini wygląda na spokojną. Ma na sobie ślubny strój i uśmiecha się łagodnie do swych wielbicieli.
Dla posągów Durgi buduje się ołtarze z gipsu, słomy i gliny, kolorowo malowane i zdobione darami natury. Przez dziewięć dni oddaje się cześć bogini, a następnie przenosi się posągi w korowodzie nad rzekę i topi. Durga nie ma świątyń stałych, ale pamięć o jej zwycięstwie jest odnawiana corocznie. Po utopieniu posągu następuje czas długiego oczekiwania na powrót bogini. To święto jest szczególnie obchodzone przez kobiety, gdyż Durga jest utożsamiana z córką, która wyszła z domu ojca do domu męża i tylko raz w roku może odwiedzić swoją rodzinę i nacieszyć się spotkaniem z matką.
Navaratri to okres świętowania dla wszystkich. Artyści prezentują swoje umiejętności, organizowane są przedstawienia z udziałem kukieł, tańce, a w niektórych regionach z świątyń wyprowadza się odświętnie udekorowane idole bóstw. W południowych Indiach, w domach hindusi tworzą tzw. golu, czyli jakby schody złożone z 7, 9 lub 11 stopni, na których ustawiane są lalki reprezentujące bóstwa. Sąsiedzi składają sobie wizyty, spożywają wspólnie posiłki i obdarowują drobnymi prezentami. Durga Pudża z największym rozmachem obchodzone jest w Kalkucie. Na tę okazję budowane są wówczas specjalne pawilony ? świątynie, nazywane pandal. Ustawiane są w nich liczne wizerunki bogini. W tym dniu Kalkuta zmienia się nie do poznania, do miasta przybywają tłumy ludzi, którzy w tym dniu tańczą, grają na bębnach, śpiewają i ucztują do białego rana.
Natomiast dążący do duchowej odnowy spędzają czas Navaratri w ciszy, poszcząc i medytując. Dla nich to okres wglądu w samego siebie, czemu towarzyszy szeroko pojęte oczyszczenie. W tradycji indyjskiej to również korzystny okres dla zainicjowania nowych przedsięwzięć, na przykład gospodarczych czy naukowych. Najmłodsze dzieci w tych dniach rozpoczynają naukę w szkole.
Tegoroczne święto Navaratri zakończy się w środę, 24 października. W listopadzie wyznawcy hinduizmu i z nimi wierni innych religii w Indiach obchodzić będą pięciodniowe Divali ? święto świateł.

Zebrał: erg
(Źródła: Wikipedia, Megapegia)


erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 42 (797) z dnia 19 Października 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »