Delagacja władz województwa, powiatu i gminy Opoczno z wizytą u metropolity krakowskiego, kard. Stanisława Dziwisza
Stało się już tradycją, że z początkiem roku władze samorządowe Opoczna udają się z noworoczną wizytą do honorowego obywatela miasta, kardynała Stanisława Dziwisza. W tym roku odwiedziny odbyły się 12 stycznia, a uczestniczyła w nich delegacja gminy i powiatu opoczyńskiego wraz z wojewodą łódzkim Jolantą Chełmińską i marszałkiem Witoldem Stępieniem oraz Zespołem Pieśni i Tańca ?Tramblanka?. Wojewoda, która jako pierwsza skierowała słowa w stronę kardynała, podziękowała za gościnę. Uznała, że noworoczne spotkania z ks. kardynałem są ważnymi chwilami w jej życiu i formą podziękowania za wszelkie dobra, które ją spotkały w ubiegłym roku oraz prośbą o błogosławieństwo w nowym. Dobre słowo i noworoczne życzenia przekazał marszałek Witold Stępień, wręczając metropolicie krakowskiemu mapę województwa łódzkiego.
W siedzibie biskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3, gdzie przez blisko 20 lat mieszkał i pracował Karol Wojtyła, burmistrz Jan Wieruszewski, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Wojciechowski, starosta Jan Wieruszewski i przewodniczący Rady Powiatu Marek Ksyta przekazali metropolicie list dziekana opoczyńskiego ks. Jana Serszyńskiego z prośbą o obdarowanie kolegiaty św. Bartłomieja relikwią błogosławionego Jana Pawła II. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie, a uroczyste wniesienie relikwii do kościoła pw. św. Bartłomieja odbędzie się najprawdopodobniej w niedzielę palmową, 2 kwietnia, w rocznicę śmierci papieża. Z tego co wiemy, to spodziewany jest przyjazd z Rzymu abpa Zygmunta Zimowskiego. Burmistrz złożył również kardynałowi w imieniu społeczeństwa ziemi opoczyńskiej serdeczne życzenia noworoczne, do których dołączył tradycyjny opoczyński bochen chleba. Podziękował także za możliwość częstych odwiedzin: Spotykamy się zawsze z początkiem roku i te spotkania dają nam ogromną siłę do działania. Dziękujemy za to wzmocnienie także w imieniu młodych opocznian, dziś tak odświętnie ubranych. Dla nich to też jest szczególny moment. Delegacja wręczyła kardynałowi także herb powiatu opoczyńskiego wykonany na płytce ceramicznej, kosze z wędlinami oraz egzemplarze albumu ?Opoczno i opocznianie w dawnej fotografii?. Na zakończenie oficjalnej części spotkania ?Tramblanka? zaprezentowała program złożony z kolęd bożonarodzeniowych i tańców opoczyńskich. Występ przypadł gospodarzowi do gustu, odebrał go entuzjastycznie i długo oklaskiwał. Kardynał uznał, że młodzież, która tańczy, śpiewa i swą pasją zaraża innych to prawdziwy skarb. Nie obyło się bez uroczystego błogosławieństwa wszystkich obecnych na wizycie oraz obdarowania pamiątkowymi różańcami i monetami z wizerunkiem bł. Jana Pawła II. Spotkanie z ks. kardynałem przygotował i poprowadził Zbigniew Gretka, prezes Stowarzyszenia Autorów Polskich.
Ważnym punktem krakowskiej wizyty był udział opoczyńskiej delegacji w mszy w sanktuarium pw. Jana Pawła II, wznoszonym na terenie dawnych kamieniołomów Solvay, w których pracował podczas okupacji młody Karol Wojtyła. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. kpt. Krzysztof Kara ze zgromadzenia oo. filipinów w Studziannie. W kaplicy, w której odbyło się nabożeństwo, znajduje się relikwiarz bł. Jana Pawła II w formie otwartego ewangeliarza i marmurowa płyta nagrobna papieża z grot watykańskich.
Czwartkowy wyjazd do Krakowa zwieńczyła wspólna modlitwa w sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
W kaplicy pałacu biskupów krakowskich przy Franciszkańskiej 3
Różaniec otrzymany z rąk kard. Stanisława Dziwisza będzie pamiątką nie tylko dla Krzysztofa Gowork, ale i wszystkich pozostałych uczestników wizyty
Wspólnie kolędy odśpiewali: od lewej Zbigniew Gretka, kard. Stanisław Dziwisz, wojewoda Jolanta Chełmińska, marszałek Witold Stępień, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Wojciechowski, starosta Jan Wieruszewski, przewodniczący Rady Powiatu Marek Ksyta, burmistrz Jan Wieruszewski
|