tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Nasi delegaci

 


W Międzynarodowy Dzień Dziecka, czyli 1 czerwca już po raz siedemnasty w naszym kraju młodzi ludzie zasiedli w Sejmie, co oznaczało dla nich poznanie życia parlamentarnego od kuchni. Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego osiągnęło w tym roku niebagatelny sukces: na 28 mandatów przeznaczonych dla województwa łódzkiego wywalczyliśmy aż 6. Klasy o kierunku humanistyczno?dziennikarsko?prawniczym (i nie tylko!) bardzo entuzjastycznie zajęły się projektem, którego tegoroczna tematyka dotyczyła wolontariatu, co oczywiście ma związek z trwającym Europejskim Rokiem Wolontariatu. Temat ?Wolontariat na rzecz aktywności obywatelskiej? okazał się świetnym pomysłem. Jk się szybko okazało, wielu uczniów angażuje się chętnie w działalność na rzecz innych i to całkiem bezinteresownie.
Dzięki świetnie rozpisanym i doskonale zrealizowanym projektom umieszczonym na internetowej stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej sześciu uczniów z ?Żeroma?: Angelika Jasioń (IIa), Bartłomiej Kowalczyk (IIa), Katarzyna Ciborowska (Ia1), Marcin Szczurski (IIIc), Kinga Ogórek (IIa) i Bartosz Rożenek (IIa) zasiadło w pierwszy dzień czerwca w ławach sejmowych.
Obrady, nad przygotowaną wcześniej przez specjalne komisje problemowe ustawą dotyczącą wolontariatu w Polsce, okazały się wielkim przeżyciem dla młodych parlamentarzystów. Sam zwrot: Panie posłanki ? panowie posłowie napawał dumą. Młodzi posłowie mieli możliwość wygłoszenia dwuminutowego expose, wysłuchać z uwagą słów innych posłanek i posłów, głosować nad kilkudziesięcioma poprawkami, by potem przegłosować samą ustawę? Ponadto zadawali pytania minister Katarzynie Hall, wysłuchali ważnych słów m.in. rzecznika praw dziecka Marka Michalaka, marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny i wielu, wielu innych.
Przeżycie to utwierdziło w przekonaniu, iż wolontariat jest ważny, że wolontariuszy jest wielu, ale powinno być jeszcze więcej. Wspólnym wnioskiem XVII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży było, że wolontariat, by nie kojarzył się z litością czy interesownością, trzeba promować za pomocą wszystkich dostępnych środków.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (727) z dnia 17 Czerwca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »