tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ kat. C+E - kraj, wysokie stałe ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Ciekawostki

 Nadchodzi Dzień bez Zakupów

 
Buy nothing day (BND) No shop day (NSD)


W Europie w ostatnią sobotę listopada, a w Stanach Zjednoczonych w piątek po Święcie Dziękczynienia obchodzony jest Dzień bez Zakupów, ustanowiony jako wyraz protestu przeciwko zbędnym zakupom i nadmiernej konsumpcji dóbr w krajach rozwiniętych. Obchodzi się go w bardzo prosty sposób ? powstrzymując się od dokonywania jakichkolwiek zakupów.
Został ustanowiony na początku lat 90. ubiegłego wieku, a w Polsce pojawił się w roku 2003 w kilku miastach Polski (m.in. w Gdańsku, Łodzi i Warszawie). W tym roku odpowiednio przypada on w dniach: 26 listopada na naszym kontynencie i 25 listopada w USA.
Dzień bez Zakupów traktowany jest przez jednych jako święto, przez innych jako impreza uliczna ? do obchodów przyłączyć może się każdy, kto spędzi ten dzień nie wydając pieniędzy! W zamian przeprowadzane są przeróżne akcje: od tworzenia stref bez zakupów w centrach handlowych czy na ruchliwych ulicach wypełnionych ludźmi w kapciach, odpoczywającymi na sofach, grającymi w karty, szachy, czytającymi, słuchającymi muzyki, rozmawiającymi ? robiącymi wszystko oprócz zakupów, przez sprzedawanie puszek lub baloników wypełnionych szczęściem, budowanie pomników z niepotrzebnych, zepsutych sprzętów domowych (telewizorów, komputerów itp.) oraz kampanie w lokalnych radiostacjach, prasie, a nawet telewizji. A na poważnie ? chodzi o to, aby zastanowić się nad naszym trybem życia, a także nad tym, czy wszystko, co kupujemy, jest nam na pewno niezbędne. Wprowadzenie Dnia bez Zakupów miało też na celu uświadomienie społeczeństwu, iż nic, co kupujemy, nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne. Wyprodukowanie czegokolwiek zawsze wiąże się ze zużyciem energii, wody, dóbr naturalnych. Podczas zakupów zdajemy się o tym nie pamiętać.
Nieustanna promocja konsumpcji może przyprawić o zadyszkę nawet najbardziej odpornych konsumentów co tydzień spędzających całe weekendy w centrach handlowych. Widać to doskonale w okresie przedświątecznym, kiedy kulturowy i marketingowy przymus robienia prezentów staje się źródłem wielu stresów i frustracji, zagłuszających pozytywny wymiar samych świąt. Szał zakupów świątecznych z każdym rokiem zaczyna się coraz wcześniej ? jak donosiły media, ozdoby choinkowe można było w tym roku nabyć przy cmentarzach na stoiskach ze zniczami nagrobnymi (!).
Pomysłodawcy obchodzenia dnia właśnie teraz musieli być niezwykle przekornymi ludźmi. Apel o niekupowanie, gdy markety, galerie i inne centra handlowe na wszelkie sposoby namawiają nas do zakupów, wydaje się być swego rodzaju donkiszoterią. Idea ?Dnia bez zakupów? może być uznawana za pomysł naiwny i śmieszny, jednak, mimo że nie jest w stanie zatrzymać rozpędzonej machiny przedświątecznych zakupów, jest czytelnym znakiem na to, że nie wszyscy akceptują skrajnie konsumencki styl życia.
A może właśnie o to chodzi ? o chwilę namysłu. Często bowiem sięgamy w sklepie po coś, co w domu okazuje się zupełnie niepotrzebne. Bezrefleksyjne zakupy zdarzają nam się głównie pod wpływem impulsu. W Dniu bez Zakupów warto chwilę dłużej zastanowić się przed sklepową półką, a najlepiej? w ogóle nie odwiedzać żadnej handlowej galerii. W zakupowym amoku zapominamy o przeliczeniu kosztów i nie zastanawiamy się, czego tak naprawdę nam potrzeba. Nie zwracamy również uwagi na? datę ważności produktu. A w okresie przedświątecznych promocji szczególnie łatwo to przeoczyć.
Co możesz wcześniej zrobić, aby nie wydać w tym dniu ani złotówki? Oto kilka sugestii:
? upewnij się, że masz zatankowany samochód (jeżeli korzystasz z komunikacji miejskiej koniecznie kup bilet na przejazd),
? przygotuj obiad (odgrzejesz go po pracy; przy okazji poczujesz różnicę pomiędzy smakiem domowego jedzenia a tego ze stołówki zakładowej);
? jeżeli masz w zwyczaju codziennie kupować prasę, w tym dniu musisz z tego zrezygnować.
Pamiętaj ? nie ma żadnych wyjątków! Palisz papierosy? Kup je wcześniej. A jeszcze lepiej spróbuj, choć na jeden dzień, pozbyć się tego nałogu. Jeśli nie zrobiłeś tego 17 listopada w Światowym Dniu Rzucania Palenia, masz ku temu kolejną świetną okazję. Kiedy już wrócisz do domu, zrób dla siebie coś przyjemnego ? posłuchaj muzyki, zabierz psa na spacer i? przelicz pieniądze, które zostały Ci w portfelu.
Opr.: erg
www.originaltradegoods.com


erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 47 (750) z dnia 25 Listopada 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »