tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Na szkoleniu u komandosów

 
Od 25 do 27 września uczniowie klasy ze specjalizacją wojskową w Zespole Szkół Technicznych w Mroczkowie Gościnnym uczestniczyli w obozie szkoleniowym na terenie Jednostki Wojskowej Komandosów w LublińcuPrzy pomniku z dowódcą jednostki, płk. Wiesławem KukułąPierwszym punktem programu, bezpośrednio po wjeździe na teren jednostki, było zwiedzanie sali tradycji. W jej pomieszczeniach znajdują się tablice i eksponaty odnoszące się do tradycji patronujących jednostce polskich oddziałów dywersyjnych Armii Krajowej, działających podczas II wojny światowej, jak też najważniejsze symbole JWK w Lublińcu. Uczniowie obejrzeli filmy z zagranicznych misji, zostali zapoznani z regulaminem i zasadami obowiązującymi na terenie JW 4101.
Po obiedzie w stołówce żołnierskiej przyszła kolej na budowę obozowiska. Dość surowe warunki pogodowe sprawiły, iż w rekordowym tempie stanęły 4 namioty wojskowe, wzbudzając lekkie niedowierzanie żołnierzy. Po chwili odpoczynku marszobieg na kolację i powrót na miejsce obozowiska, zlokalizowanego na strzelnicy wojskowej. Odprawa, ustalenie całonocnej służby dyżurnej, capstrzyk i do łóżek.
Kolejny dzień rozpoczął się bardzo wcześnie. Już przed godziną 6.00 słychać było donośny sygnał pobudki. Po porannej zaprawie fizycznej grupa udała się na śniadanie, po którym rozpoczęły się zajęcia prowadzone przez doświadczonych żołnierzy. Uczniowie podzieleni na mniejsze zespoły zostali zapoznani z uzbrojeniem i sprzętem specjalistycznym będącym na wyposażeniu zespołów bojowych. Podczas zajęć instruktorzy dzielili się z uczniami swoimi doświadczeniami ze służby i misji poza granicami kraju.
Po zajęciach uczniowie udali się na teren strzelnicy, gdzie czekała na nich grochówka żołnierska prosto z kuchni polowej. Następnie obserwowali szkolenie strzeleckie oddziału komandosów z użyciem amunicji bojowej, które wywarło na wszystkich spore wrażenie.
Kolacja także zorganizowana była w konwencji polowej ? ognisko z kiełbaskami. Krótki odpoczynek i przygotowania do nocnych manewrów. Trudne warunki pogodowe (cały dzień padał deszcz) zmusiły organizatorów do małej modyfikacji planu. Zamiast patrolu pieszego w terenie leśnym żołnierze zorganizowali patrol nocny na pojazdach z wykorzystaniem samochodów osobowo?terenowych typu Honker i HUMVEE.
Nocny patrol był bardzo atrakcyjnym punktem programu, ponieważ uczniowie po instruktażu komandosów podzieleni zostali na grupy czteroosobowe i wyposażeni w sprzęt noktowizyjny. Działali w składzie patrolu na trasie liczącej około 10 km. Możliwość obserwacji w nocy dzięki zaawansowanym technikom wykorzystywanym we współczesnych wojskach specjalnych to niewątpliwie niecodzienne doświadczenie.
Piątek podobnie jak dzień poprzedni rozpoczął się poranna zaprawą, po której młodzież zabrała się do składana obozowiska. Następnie śniadanie i wizyta w sekcji płetwonurków i spadochroniarzy. Instruktor spadochroniarstwa dokładnie przybliżył uczniom to zagadnienie. Po demonstracji sprzętu i omówieniu technik i zasad młodzież mogła przymierzyć spadochron i poczuć się jak prawdziwy spadochroniarz w specjalnych uprzężach treningowych, w których na co dzień ćwiczą żołnierze przygotowujący się do wykonywania skoków spadochronowych. Film dotyczący spadochroniarstwa i omówienie zasad i przepisów regulujących nabór do służby w JWK był ostatnim punktem programu obozu szkoleniowego.
Na zakończenie wspólna fotografia przy pomniku oraz pożegnanie i uścisk dłoni z dowódcą komandosów w Lublińcu płk. Wiesławem Kukułą.
Droga powrotna była okazją do odpoczynku i planowania kolejnego szkolenia w Lublińcu, którego termin wstępnie zaplanowano na czerwiec.
Wyjazd ten był efektem realizacji umowy zawartej pomiędzy ZST w Mroczkowie a JWK w Lublińcu w marcu 2013 roku, która określiła warunki realizacji zadań związanych ze szkoleniem uczniów w zakresie wojskowości. Uczniowie klas technikum samochodowego i budownictwa, którzy wybrali dodatkowo specjalizację wojskową realizują innowację pedagogiczną polegającą na wprowadzeniu do treści nauczania dodatkowych elementów mających na celu przygotowanie uczniów do podjęcia pracy w wojsku oraz innych służbach mundurowych. Nad prawidłową realizacją programu czuwali nauczyciel edukacji wojskowej, edukacji dla bezpieczeństwa i jęz. angielskiego, płk rez. Paweł Wiktorowicz oraz dyrektor szkoły Damian Pietrasik.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 40 (847) z dnia 4 Października 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »