tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Na ludowo w Modrzewiu

 


Słoneczna pogoda, swojskie jadło, folkowe występy, ciekawe konkursy odbywające się na łonie natury oraz wiele innych atrakcji czekało 18 września na dożynkowych gości, podczas gminnego święta plonów w Modrzewiu. Obecnie Modrzew to wieś licząca 50 gospodarstw i 285 mieszkańców. Sołtysem od ponad dwudziestu lat jest Józef Kaśkiewicz.
Uroczystości zapoczątkowało oddanie do użytku zmodernizowanej i rozbudowanej strażnicy OSP i świetlicy wiejskiej. Wartość rozbudowy to 300 tysięcy złotych. Podczas uroczystości prezes OSP w Modrzewiu, druh Henryk Rafalski zapoznał gości z historią obiektu. OSP w Modrzewiu została założona w 1967 roku. Przez cały czas swego działania prowadziła również działalność kulturalno?rozrywkową, a uzyskane dochody przeznaczyła na budowę remizy. W 1985 roku oddano budynek do użytku. W 2010 roku podjęto rozmowy na temat rozbudowy remizy strażackiej. Inicjatywa ta została zrealizowana. Po przecięciu wstęgi poświęcenia rozbudowanego obiektu dokonał powiatowy kapelan strażaków, ks. Leszek Sokół, po czym uformował się korowód dożynkowy. Wszyscy udali się na plac główny uroczystości, który w tym roku znajdował się na boisku w Modrzewiu.
Zgodnie z tradycją dożynki rozpoczęła msza. O oprawę muzyczną uroczystości zadbał chór parafialny na czele z Michałem Fiderkiem. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, ks. Leszek Sokół, a homilię wygłosił proboszcz parafii św. Wojciecha z Kraśnicy, ks. Jacek Bajon. Aktu poświęcenia dożynkowego wieńca dokonał ks. Leszek Sokół a na ołtarzu złożono symboliczne dary, wśród których znalazły się: wino, woda, miód, świece, owoce, kłosy, kwiaty, ofiara pieniężna od mieszkańców Modrzewia na potrzeby parafii w Kraśnicy oraz chleb, który przynieśli starostowie tegorocznych dożynek.
Zgodnie z tradycją odbyło się przekazywanie chleba oraz wieńca gospodarzom dożynek, burmistrzowi i przewodniczącemu rady miejskiej. Zespół z Modrzewia odśpiewał ?Plon, niesiemy plon?. Bochen, wypieczony w tegorocznych zbóż, ofiarowali starostowie święta plonów: Teresa Konewka i Roman Orłowski. starościna jest mieszkanką Modrzewia, wraz z mężem prowadzi gospodarstwo o powierzchni 20 ha, specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego i opasowego. Roczna produkcja mleka to 40 tysięcy litrów. Prowadzą również hodowlę trzody chlewnej, a produkcja roślinna na ich gospodarstwie to przewaga zbóż. Pani Teresa współpracuje z KGW. Starosta to również mieszkaniec Modrzewia. Razem z żoną od dziesięciu lat prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni około 11 ha, specjalizujące się w produkcji żywca wieprzowego w cyklu zamkniętym i żywca wołowego. Produkcja roślinna wykorzystywana jest na potrzeby żywienia zwierząt. Tegoroczny starosta dożynek jest także właścicielem tartaku i świadczy usługi w tym zakresie. Jest również członkiem OSP oraz aktywnie działa na rzecz społeczności wiejskiej, udzielając się społecznie i sponsorując lokalne przedsięwzięcia.
Dożynkowy wieniec mieszkanki wsi wiły dniami i nocami, a przekazali go gospodarzom: Krzysztof Konecki, Tomasz Zięba, Mirosław Jaworski oraz Leszek Konewka. Zespół z Modrzewia, jak nakazuje tradycja, ośpiewał wieniec i wyrecytował okazjonalny wiersz na tę okoliczność.
Dla zaproszonych przygotowano chleby wypieczone z tegorocznych zbóż oraz bukiety polnych kwiatów, aby zabrali ze sobą pamięć o opoczyńskim rolniku. Nikt nie pozostał bez poczęstunku. Starostowie zadbali, by każdy otrzymał kawałek drożdżowego ciasta i kromkę wiejskiego chleba.
Dożynki są także okazją do tego, aby wyróżnić rolników, którzy mają szczególne osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa. Wyróznienia od burmistrza otrzymali: Teresa i Zdzisław Konewkowie z Modrzewia, Katarzyna i Sławomir Stępniowie z Libiszowa Kolonii, Anna i Henryk Goskowie z Antoniowa, Helena i Mirosław Jaworscy z Modrzewia, Marianna i Jan Białkowie z Modrzewia, Leokadia i Stanisław Adamczykowie z Opoczna, Wiesława i Jan Turlińscy ze Stużna Kolonii, Elżbieta i Krzysztof Srokowie również ze Stużna Kolonii, Teresa i Marek Wijatowie z Sołku, Marianna i Tadeusz Łukasikowie z Woli Załężnej, Alicja i Mariusz Malejowie z Bielowic oraz Teresa i Andrzej Kowalczykowie z Międzyborza. W szczególny sposób wyróżnione zostały także: Franciszka Konewka i Irena Zięba, mieszkanki Modrzewia, które prężnie działają od wielu lat na rzecz rolnictwa i realizują się w KGW.
Dożynkowa uroczystość była także odpowiednim momentem do wręczenia odznaczeń strażackich. Otrzymali je ochotnicy, którzy swoją ciężką pracą dbają o dobytek i mienie. Uchwałą prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP złotym medalem ?Za zasługi dla pożarnictwa? odznaczeni zostali druhowie: Antoni Zięba, Józef Wawrzyńczak, Henryk Rafalski i Janusz Miązek. Srebrnym medalem ?Za zasługi dla pożarnictwa? odznaczeni zostali: Józef Kaśkiewicz, Krzysztof Chmal, Tomasz Rafalski, Edward Kaśkiewicz, Andrzej Konewka ? wszyscy z Modrzewia oraz Tadeusz Gubka z Wygnanowa, brązowym: Irena Zięba, Ryszard Andrychiewicz, Robert Chmal, Grzegorz Konewka, Paweł Białas (wszyscy z Modrzewia) oraz Jarosław Grzywacz z Wygnanowa.
Uchwałą prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Opocznie odznaką ?Wzorowy strażak? wyróżnieni zostali: Arkadiusz Turliński, Adrian Głąbiński, Przemysław Jaworski, Kamil Pawlik, Tomasz Zięba, Dawid Kozera, Hubert Kaśkiewicz, Dominik Chmal (wszyscy z Modrzewia) oraz Michał Madej z Wygnanowa i Marcin Wołynkiewicz z Kraszkowa.
Po wyróżnieniu zasłużonych, w stronę społeczności wiejskiej słowa uznania skierował gospodarz uroczystości. To dzięki zaangażowaniu mieszkańców wsi w Modrzewiu tak wiele się dzieje. Prężnie działa OSP, KGW i świetlica wiejska. Podziękował także organizatorom za pozyskanie sponsorów i przygotowanie udanego święta plonów. Przemowa burmistrza zakończyła część wieńcową dożynek. Na wszystkich czekały występy artystyczne, odwiedzanie poszczególnych wystaw i kosztowanie smakołyków kuchni regionalnej.
Część artystyczną rozpoczęła się od konkursu na najbardziej siarczystego oberka o nagrodę dyrektorki MDK. Wiele par zadeklarowało swój udział. Zwycięzców wyłoniła Marta Lewandowska, choreografka z MDK, według której najlepiej zaprezentowali się w tańcu Renata Konecka oraz Stanisław Kowal i to oni otrzymali główną nagrodę. Następnie pokazało się na scenie młodsze pokolenie tancerzy z ?Tramblanki?. Mimo młodego wieku spisali się znakomicie, a publiczność pożegnała ich gromkimi brawami. Później przyszedł czas na panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Kraśnicy, Woli Załężnej, Sitowej i Bukowca Opoczyńskiego, które bawiły przybyłych gości piosenkami i przyśpiewkami ludowymi. Kolejny występ odbył się również w rytmach folkowych. Kolorowe stroje, ludowa muzyka i tańce z przytupem zagościły na scenie podczas występu dorosłego składu zespołu pieśni i tańca ?Tramblanka?, który tym razem zaprezentował się w tańcach lubelskich i opoczyńskich. Do refleksji nad pięknem okolicznych wiosek skłoniło obecnych przedstawienie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Modrzewiu, które śpiewały piosenki i recytowały wiersze o miłości do ziemi ojczystej. Na dożynkach bawił gości także kabaret z Kraśnicy ?Budka Kogutka?. Panie rozweseliły wszystkich skeczem o naszym burmistrzu.
Na tegorocznym święcie odbyły się także inne zawody. Oczywiście wszystkie w klimacie folkowym. Był bieg w workach, rzut kapustą do kosza oraz spacer farmera. Ostatni z wymienionych konkursów wygrał Robert Chmal, który w najkrótszym czasie pokonał trasę, spacerując z belami słomy. W nagrodę otrzymał urządzenie do pieczenia chleba. Kto wie, może na przyszłoroczne dożynki pan Robert przyniesie wypieczony własnoręcznie bochen?
Późnym wieczorem na scenie pojawiły się zespoły ?The Saturn Band? oraz ?Diadem?. Poziom wokalny obu koncertów pozostawiał wiele do życzenia. Doszło nawet do tego, że publiczność nie chciała bisu, zapowiadanego jako hit zabawy, jednoosobowego zespołu ?The Saturn Band?. Fani muzyki disco bawili się w najlepsze. O gustach nie należy dyskutować, a na dożynkach liczy się przede wszystkim dobra zabawa gości, a tej bez wątpienia było pod dostatkiem do późnych godzin wieczornych.
W tym roku wśród wystawiających swój dorobek podmiotów znalazły się sołectwa: Modrzew, Januszewice, Bielowice, Sołek, Dzielna, Ogonowice, Ostrów, Antoniów, Różanna, Mroczków Duży, Wola Załężna, Ziębów, Brzostówek, Kraśnica, Kliny, Adamów, Kruszewiec Kolonia, Wygnanów, Kraszków, Mroczków Gościnny, Libiszów, Libiszów Kolonia, Międzybórz i Kruszewiec Wieś.



Poczesne miejsce w korowodzie dożynkowym zajmowały panie z chlebem z tegorocznych zbóż (foto Ramish)


Kabaret ?Budka kogutka?


Młodzi tancerze z Tramblanki prezentują się wspaniale (fot. Ramish)


Prząsniczka z Dzielnej Krystyna Sobczyk


Zabawę uatrakcyjniły ciekawe konkursy (foto Ramish)


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 38 (741) z dnia 23 Września 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »