tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 Mroczków w Tomaszowie

 
Wycieczka do Tomaszowa Mazowieckiego w ramach projektu ekologicznego „Woda niezwykła ciecz”

W środę, 15 listopada grupa 36 uczniów oraz 4 opiekunów uczestniczyła w wycieczce do zakładów przemysłowych w Tomaszowie Maz. Wyjazd był jednym z działań realizowanego w Zespole Szkół Rolniczych oraz w kilku innych szkołach ponadgimnazjalnych powiatu opoczyńskiego projektu ekologicznego pod nazwą „Woda niezwykła ciecz”. Projekt realizowany jest przez Starostwo Powiatowe przy współudziale środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Uczestnicy wycieczki przebywając w zakładzie Ceramiki Paradyż mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką procesu produkcji płytek ceramicznych, bogatym asortymentem produkowanych płytek, laboratoryjnymi metodami badań wytrzymałościowych płytek oraz gospodarką wodną w aspekcie oddziaływania zakładu na środowisko naturalne. Kolejnym etapem wycieczki był Zakład Produkcji Wody. Zapoznano się tam z procesem uzdatniania wody pitnej, w którą zaopatrywana jest Łódź oraz Tomaszów. Młodzież prześledziła drogę wody pobieranej z Pilicy, poddanej szeregowi procesów: koagulacji, wędrówki przez kilka odstojników, ozonowania, chlorowania oraz podawania wody do sieci. Odwiedziła również laboratorium, gdzie próbki wody poddawane są ustawicznym badaniom.
Dzięki wizytom w obu zakładach uczniowie wzbogacili zasób wiedzy na temat nieznanych dotąd procesów technologicznych. Obserwując poziom zanieczyszczenia wody rzecznej ukształtowali w sobie przeświadczenie o konieczności ochrony zasobów wodnych.
Później młodzież odwiedziła producenta szkła płaskiego – przedsiębiorstwo Euroglas. Zakład położony jest w Niewiadowie niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego i należy do jednych z najnowocześniejszych producentów szkła w naszym kraju. W drodze powrotnej mroczkowianie zahaczyli jeszcze o przystań żeglarską „U Marusia” w Swolszewicach nad Zalewem Sulejowskim. Zostali gościnnie przyjęci przez właściciela przystani, bosmana Marka Szturnogę, który w interesujący sposób opowiedział o specyfice pracy i prowadzenia przystani żeglarskiej w sezonie i po sezonie żeglarskim oraz możliwościach turystycznego wykorzystania terenów wokół zalewu. Wizyta miała charakter wyjątkowo przyjacielski ze względu na częste kontakty młodzieży i opiekunów ze Szkolnego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej w Mroczkowie Gościnnym. Opuszczając przystań i przejeżdżając przez zaporę na Pilicy, uczniowie podziwiali malowniczy zachód słońca nad wodami Zalewu Sulejowskiego.
Wycieczka była niezwykle udana, biorąc pod uwagę zarówno zdobytą wiedzę i bogate walory poznawcze jak również wrażenia estetyczne, które wyrobiły w młodzieży nowe spojrzenie na wodę jako „niezwykłą ciecz”, niezbędną do życia, wykorzystywaną w procesach technologicznych oraz służącą do rekreacji i wypoczynku.


Jan Dębowski   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 49 (700) z dnia 10 Grudnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »