tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Aktualności

 Moda na korepetycje

 
Co drugi uczeń bierze korepetycje. Niektórzy, bo po prostu nie radzą sobie, inni chcą dobrze wypaść na egzaminie bądź maturze. Dzisiaj to żaden wstyd chodzić na ?korki?. Z roku na rok ten swojego rodzaju ?biznes? cieszy się coraz większą popularnością

? Szkoła nie jest w stanie dobrze przygotować mnie do studiów, czy w ogóle do życia ? mówi 15?letni uczeń z jednej z opoczyńskich placówek. ? Dlatego już od kilku lat popołudniami biegam na korepetycje. Konkretnie to z języka angielskiego ? dodaje. Od niedawna także z matematyki, fizyki i biologii. Nie dlatego, że sobie nie radzę. Po prostu chciałbym studiować medycynę, więc już teraz inwestuję w siebie.
Większość uczniów wierzy, że kluczem do sukcesu są korepetycje. Bierzesz ?korki?, jesteś na topie, bo myślisz o przyszłości. W szkole jest niewiele czasu na gruntowne powtórki. Poza tym nauczyciel musi brać pod uwagę 25 uczniów, a nawet więcej. Tymczasem podczas korepetycji nauczyciel poświęca swój czas tylko jednej osobie. Warto podkreślić, że wielu uczniów twierdzi, że to przede wszystkim ich rodzice nie wyobrażają sobie dziś nauki bez korepetycji. Podobnie duża część nauczycieli i studentów, bo dla nich to dodatkowe źródło dochodu. Chociaż o zarobkach nauczycieli krążą różne mity, często słyszy się o się podwyżkach, to zdaniem nauczycieli ta grupa zawodowa wcale nie zarabia kokosów. Nic dziwnego, że wielu z nich zgadza się na korepetycje tylu uczniów, na ilu tylko pozwoli mi czas. Wielu nauczycieli popołudnia ma całkowicie zajęte. To jakby druga praca po szkole.
Raport na temat rynku korepetycji w Polsce przygotował jednej z portali internetowych. Wynika z niego, że ponad 34 tysiące osób udziela w Polsce korepetycji. Statystyczny prywatny nauczyciel to 28?letnia kobieta, ucząca głównie języka angielskiego lub matematyki. Dziś nie ma problemu, by umówić się na korki, czy napisanie pracy z polskiego. Na słupach ogłoszeniowych, w prasie lokalnej zamieszczane są ogłoszenia o udzielaniu korepetycji. Jest też Internet. W sieci można znaleźć kontakty, dokładne wykazy i reklamy tych, którzy chcą udzielać płatnych lekcji. W mniejszych miastach o osobach udzielających korepetycji można dowiedzieć się m.in. od osób korzystających z takiej formy kształcenia.
W sieci internetowej powstał także portal na którym spotykają się korepetytorzy i ich potencjalni uczniowie. Obecnie serwis skupia 34 tys. korepetytorów uczących ponad sto przedmiotów. Zdecydowaną większość od lat stanowią nauczycielki (ponad 68 procent wszystkich zarejestrowanych w serwisie). Coraz mniej młodych ludzi próbuje swoich sił w roli korepetytora. Zaledwie kilka lat temu odsetek nauczycieli w wieku do 25 lat stanowił 41 procent ogółu. Obecnie to już tylko niecałe 21,5 procent. Kosztem młodszych korepetytorów rośnie grono tych między 30 a 40 rokiem życia. Młodzież najczęściej szuka korepetytorów z języka angielskiego, matematyki, germanistów, nauczycieli chemii, fizyki i języka polskiego.
Nikt dokładnie nie wie, ilu nauczycieli udziela korepetycji (szacuje się, że niemal połowa z ponad 600 tys. pedagogów). Podobnie ze studentami. Nie ma przepisu zabraniającego prowadzenia prywatnych lekcji. Jednak, niezgodne z etyką jest udzielanie odpłatnych lekcji uczniowi, którego się uczy. Inną sprawą jest też zarejestrowanie działalności gospodarczej i płacenie podatków. Trzeba dodać, że wiele szkół stara się, by młodzież nie musiała chodzić na płatne lekcje. Oferuje więc korepetycje bezpłatne. W małych grupach, w ramach dodatkowych zajęć szkolnych. Jednak uczniowie wolą te prywatne, w swoim lub korepetytora domu.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (761) z dnia 10 Lutego 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »